şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık olarak iki yıl önce kurulmuş ve bu günlerde edebiyat ortamında adını sıkça duyuran bir oluşum. maddi kaygıların sanatın önüne geçmesine ve yayınevlerinin kar odaklı olmasına karşı bir başkaldırı. kurucusu lokman kurucu. kaos çocuk parkı sanat edebiyat kolektifi adı altında kitap yerine fanzin yayınlıyorlar. bu fanzinleri de bazı şehirlerdeki kitabevlerine gönderiyorlar ve okuyucu bu fanzinleri hiç bir ücret ödemeden bu kitabevlerinden alabiliyor. iyi şiir yazan ama yayınevlerinin kitabı basmak için istediği ücreti ödeyemeyen şairler için güzel bir şans diye düşündüm. ismi duyulmuş ya da daha önce kitabı basılmış bazı şairlerin de fanzinlerinin yayınlanması, bu oluşumu destekleyen edebiyat dünyasına göre oldukça geniş bir kitlenin de olduğunu düşündürdü bana.

yayınlanan fanzinler şöyle:
    sinek -lokman kurucu
    shırley verret’e ağıt -hüseyin emre
    su öğretmeliydi -murat yanç
    miskin kerhanesi -altuğ altıntaş
    sosyopatika -necati eker
    benim babam bir gemiydi -zeki çelik
    azı günler -sezer atasyas
    72 saatlik kanama -ömür can kara
    ürümüş mayın -koray demirkılıç
    tek tabanca -onur sakarya

sırada dosyası bekleyen kişiler ise şöyle:

pınar selek, cezmi ersöz, altay öktem, cihan oğuz, muzeyyen deniz, ercihan yolcu, ali varol
  • üretenlerinin bazılarını şahsen tanıdığım, evveliyatlarını bildiğim ve bu yönüyle de bana yakın gelen oluşumdur.amatörlük paçalarından akmaktadır evet ama öte yandan ruhu madde olmuş şair, yazar takımındansa yeğ tutacağım üreten insanların parkıdır.son olarak ercihan nam kardeşimizden bir satırla,satırlarıma son vereyim.

rahminin rahmetini esas almayan, çukurlarını doldurmak derdindedir, insan bu degil !
  • bildigin cocuk parki iste her cocuk parki hepsi. (bkz: #25435240)
  • sanat-edebiyat kolektifi.

“2+1 mağaralara sığamayan, okuldan kaçan, yurtlardan kaçan, gökdelenlerden, alışveriş merkezlerinden, işyerinden, kariyerinden, şanından, şöhretinden, kravatından, koltuğundan kaçan ya da tüm bunlardan oldukça sıkılan, kaçmak isteyen huzursuz çocukların, çocukluğuna kulak verenlerin bir araya gelip oluşturduğu bir park. bu parktakilerin ortak amacı yaramazlık yapmak. huzursuzluklarıyla uyumlu hale gelmek.”
  • yaptıkları işlerle türkiye edebiyat piyasasının diz bağlarını çözen efsane kolektif.

- sadece ülke'de değil, dünyada da ilk olan projeler ve eylemleriyle edebiyatın köşelerini tartışmaya açan, 81 il'e yayılarak edebiyatın-sanatın ( özellikle yeraltı edebiyatının) istanbul merkezli olduğu algısını paramparça eden bu kolektiftir.

-dergi, yayınevi , ''büyük şair-yazar abi'' kapılarında el pençe duran yalak bir yazar-çizer gençliğinin karşısına , ürettiklerini bir kaç baronun onayına sunma gereği duymayan oldukça yırtıcı bir gençlik çıkardılar .zehirledirler etraflarında onları izleyen, duyan kaç yazan çizen çocuk varsa. merkezde iyi delikler açtılar yani.

-edebiyat şiir piyasasının diğer piyasalardan farklı olmadığını ve hatta diğer piyasalardan daha kirli olduğunu bütün hatlarıyla herkese gösteren bu kolektiftir. dokunulmaz olana dokundular bu allahsız jiletler. rezil rüsva ettiler yıllarca muhalif olmanın kaymağını yiyen utanmaz-arlanmaz sahte tüfekleri..

ıhıhım! sağlam bir takipçileri olarak;
    türkiye edebiyat ikiye ayrılır;
    kaos çocuk parkı öncesi
    kaos çocuk parkı sonrası...diyebilirim rahatlıkla.
  • kurucusu lokman kurucu tarafından an itibariyle tekrar aktif hale getirilen kolektif. kaosa mütevazı bir devinim kazandırmak için tekrar bir araya geliyorlar.
  • fanzin kitap fikrini ilk olarak ülkeye getiren kolektif. dağıtım-yaygınlık açısından ele alındığında belki de dünyada eşi benzeri görülmemiş bir hareketti yaptıkları.