şükela:  tümü | bugün
  • tam hali kapadokya üniversitesi'nin fotoğraf yarışması rezaleti olan başlık. *

kapadokya üniversitesi'nin düzenlemiş olduğu ödüllü ''bu benim erciyesim'' isimli amatör fotoğraf yarışmasında, yarışmaya katılan insanların bütün emeklerine rağmen beğeni satın alarak açıkca hile yapan kişilere yarışma ödülünü vermesidir. yarışmanın detayları

yarışmaya katılan 500'den fazla fotoğraf arasında, benim çekmiş olduğum fotoğraf son 8'e kalmış ve finale çıkmıştı. çekmiş olduğum fotoğraf 1 haftalık oylama sürecinde ilk 3 gün birinci giderken, ne olduysa kapadokya üniversitesi'nde okuyan bir öğrencinin ve yine nevşehir'de başka bir üniversitede okuyan öğrencinin fotoğrafları yüzlerce beğeni önüme geçti. 1. ve 2. fotoğraf bununla da sınırlı kalmadı, oylamanın bitmesine 1 gün kala 300 beğeni farkla 3. sırada giderken, bir altımdaki kapadokya üniversitesi öğretim üyesinin fotoğrafı, gece 2'den sabah saatlerine kadar 300 beğeni önüme geçti. 3. fotoğraf tabii beğeniler herkes tarafından görüntülenebildiği için bot hesapları da çok rahat görebiliyordum. size bazı görseller sunayım:

görsel1
    görsel2

hemen her scrollunuzda bu bot hesapları görebiliyordunuz. ben kendi fotoğrafımı instagramda 40bin takipçili birkaç hesapta, 3-5bin takipçili birkaç hesapta paylaştırdım. facebook'ta 716bin takipçili bir hesapta, reddit'te farklı platformlarda paylaştırdım. buna rağmen 3bin küsür beğeniyi ancak toplamışken, diğer fotoğraflar 8bin, 10binli beğenilere ulaştılar. bakın hatta 1. olan fotoğrafın başına son gün şöyle bir şey geldi:

görsel3
    görsel4

saat 12'de 11.500 beğenisi olan fotoğraf, saat 13'de 9.500 beğeniye geriledi. bot hesaplı beğenilerde yaşanabilen durumlardan biridir. bu durumu herkes fark etti, yorumlarda ver yansın edildi. sonuç: beğeni hilelerine rağmen resmen kapadokya üniversitesi'yle ilişkisi olan kişilere yarışma peşkeş çekildi.

hayatımda ilk defa öylesine çektiğim bir fotoğraf ödüllü bir yarışmada öne çıktı. paraya olan ihtiyacım, her öğrencinin olduğu kadardı. ya en kötü 750 lira para alacaktım*, ilginç bir şekilde bu durum çok hoşuma gitti ve resmen 1 hafta tek gündemim bu yarışma oldu. onlarca şikayetimize rağmen, gönderilerin altındaki onlarca başka şikayetlere, yorumlara rağmen hiçbir şekilde sonuç elde edemedim. ben de, anadolu şehridir, anadolu kurumudur, olur böyle ayaklar demek yerine buraya yazmak istedim ve unutulup gitsin istemedim. destek olacak herkese çok teşekkür ederim.