şükela:  tümü | bugün soru sor
 • göreme'den sabahın 5'inde havalanan bir sıcak hava balonu ile peri bacaları ve kayaçlar üzerinde attığınız tur. yamaç paraşütü kadar heyecan verici bir deneyim. havadayken hissettiklerinizi sözcüklere sığdırabilmeniz pek zor. "nasıl oluyor da oluyor?", diyor ve tur hakkında azıcık bilgi edinmek istiyorsanız www.kapadokyaballoons.com adresinde bazı cevaplar bulabilisiniz.
 • "balon sefası hastanede bitti" milliyet gazetesi haberi 03/08/2005

  kayseri, (dha)

  nevşehir’de turistlere tur yaptıran balon, aşırı ağırlık nedeniyle irtifa kaybedince düştü. olayda kore, japon, belçika ve portekiz uyruklu 10 turist çeşitli yerlerinden yaralandı.
  ürgüp ilçesinde balon turu yaptıran göreme balloons şirketine ait balon, kapadokya bölgesinde havalandıktan sonra derinkuyu ilçesi yakınlarında aşırı ağırlık nedeniyle irtifa kaybederek bir tepeye çarptı ve düştü. olayda koreli jung hyun mi, jang jı hye, japon ocami mit suko, m. kaku yamagish, tetsu yamagish, aya makamura, chıakı kabatolce, portekizli marıa de sao jose seıxase, rui manuel salınus mauteiro ve belçikalı nıco a. van colen çeşitli yerlerinden yaralandı.
  yaralılar nevşehir özel çağrı hastanesi’nde tedavi altına alındı.
 • bir sefa pezevenginin ölmeden önce yaşaması gereken deneyimlerden bir tanesi. vadilere inmek, ve yerden 5-10 metre yüksekte süzüldükten sonra sıcak havanın balona üflenmesiyle tekrar yükseklere çıkmak, dünyayı daha önce görülmemiş bir açıdan görmek kelimelerle anlatılamayacak kadar güzeldir. normal ebatlarda 10 kişi ile yapılan bu tur, japonlara gelince 15 kişiye kadar çıkmaktadır.
 • 2009 mayıs ayında 250,00 tl civarındaydı bu tur..
 • eğer kapadokya'da bir kaç gün kalacaksanız ve balon turuna çıkma niyetiniz var ise geldiğiniz gün bu turu yaptıran şirketlerin hepsini dolaşıp fiyat/bilgi alın. zaten hepsi göreme'de yan yana bir kaç ofis. sonra telefonunuzu bırakıp çıkın. eğer düzenleyecekleri balon turunda boş yer var kalırsa ise sizi arayıp çok daha uygun bir fiyat ile tura dahil edebilirler.
 • sabahın köründe uyanıp genelde soğuk olan havadan dolayı kalınca giyindikten sonra balonların olduğu yere gelirsiniz. sepetiniz yerde düşmüş gibi durur, balon ise etrafa yayılmıştır. ısınmanız ve karnınızı doyurmanız için bir şeyler verirler. o sırada balon alevli bir şekilde doldurulmaya başlanır ve bir müddet sonra da sepete binersiniz. zaten hava da aydınlanmıştır artık. belli bir mesafeye çıktığınızda etrafınızda onlarca balon olduğunu görürsünüz. fotoğraf çekmek için idealdir. çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. arada sırada, bir yerlere çarpma tehlikesi atlatabilirsiniz ama korkmayın çarpmıyorlar, genellikle teğet geçiliyor. neyse. kaptan mı derler ne derler bilemiyorum ama işte balonu yönlendiren kişi sizi rüzgarın yönüne göre, balona verdiği gazın oranını ayarlayarak falan gezdirir uzun bir süre. sonra aşağıda bulunan ekiple irtibata geçer. nasıl becerdiklerini hala anlamış değilim ama bir şekilde aşağıdaki ekibe nereye ineleceğine dair koordinat verilir. onlar da arkalarında balonu yerleştirebilecekleri bir bölüm bulunan arabalarıyla gelirler. kaptan da sepeti tam üzerine konduruverir. sepetten inilip karaya ayak basılınca sıra şampanya patlatıp katılım belgelerinizi almaya gelir. pahalı bir yolculuk olsa da pek keyifli ve ilginç bir deneyimdir.
 • sabahın köründe kalkmaya kesinlikle değen yeni yeni aydınlanan havada yavaş yavaş süzülerek aşağıdaki olağanüstü manzarayı kuş bakışı izlemek, etraftaki rengarenk diğer onlarca balonla beraber bir çocuk hayali resminde uçuyorum hissi sunan eğlencelik. tek eleştirim ise balonlara daha az kişi alsalar, 20 kişi sıkıştırmaya kalkmasalar insan bu gezinin keyfini daha güzel çıkartır. inince köpüklü şarapla verilen sertifika ise insanı sabah sabah ikinci kez güldürüyor.
  ayrıca oldukça meşakatli ve adam gibi bir ekip gerektiren takım çalışması olduğunu da görüyorsunuz.
  not: fiyat konusunda internet üzerinden indirimli satış fırsatı sunan kampanyalar yakalandığında maliyeti daha makul oluyor.
 • uçaktan daha az korkutucu bulduğum hatta korkunç olmayan harika ve keyifli bir tur.

  pilotumuzun bilgilendirmelerine göre kapadokya bölgesi çukurda konumlanmış ve çevredeki hakim rüzgarlardan etkilenmiyor olması nedeniyle dünyada balon turu yapılabilecek en uygun nokta. gerçekten de 400-500 m (yasal sınır 700 m) yükselmemize rağmen havadaki rüzgarı hiç hissetmedik. gezi boyunca hem güneşin doğuşu hem etrafınızda havada asılı duran onlarca balon (o gün yaklaşık 70 balon havalanmış) ve ayaklarınızın altında uzanan peribacalarının güzelliği sayesinde harika fotoğraflar çekebiliyorsunuz. çekimleri kendi makinenizle yapmanızı tavsiye ederim zira şirketin çektiği fotoğraflar çok pahalı. nevşehir, uçhisar, göreme, avanos, kızılırmak, gül vadisi... tamamını havadan görmek güzel bir duygu. turlar 45 veya 30 dakikalık olmak üzere iki seçenek şeklinde sunuluyor, havada çok fazla yatay yönde ilerlenmediği için 30 dakikalık kısa turlar da yeterli. kalıştan önce kısa bir bilgilendirme ve kurallardan bahsediliyor, deneyimli pilotlarımız sayesinde tüy gibi bir kalkış ve iniş yaptık biz. son olarak da ölmeden önce yapılacak 100 şey listenizde olmalı.
 • yükseklik korkusuyla asla bağdaşmayan değişik bir his veriyor insana. yüksekli korkusu gibi endişeleriniz varsa, endişelerinizden sıyrılın ve o bölgeye gitmişseniz mutlaka yapın bunu.

  sezonun açılışı mart ayıdır. diğer aylarda da uçur elbette ama ben bu eşsiz deneyimi iki kere defa yaşamış biri olarak eylül ayını yani bağ bozumunu tercih etmenizi öneririm.
  yeterli miktarda alçalıp, üzüm bağlarından üzüm koparma şansınız olabiliyor o zaman. elma falan toplanabiliyor ağaçlardan ya da.

  fotoğraf çekin ve çektirin. pisa kulesini düzeltmek için destek veriyormuş gibi çekilen klişe fotoraflar gibi klişesi bile vardır bu sepette çekip, çektireceğiniz fotoğrafların. işaret ve başparmağınızla uçan balonları tutuyormuş pozudur o da. bunu da yapın.

  ayrıca pilotları çok havalı olur bunların. inişten sonra size verilen sertifikaların altında pilotların ismi ve imzası vardır. o sertifikayla ve uçtuğunuz pilotla da fotoğraf çektirirsiniz falan. özellikle yabancı turistler bu ayrıntıyı asla es geçmezler. f-16 ve c-130 pilotu arkadaşlarım var, valla onlarda yok böyle hava.

  indikten sonra açılan köpüklü şarabın tadına bakarken, yer ekibine bahşiş bırakmayı ihmal etmeyin.

  emergency durumlar için hafızanızda bir kaç dua bulundurun.
 • önümüzdeki hafta yapmayı planladığım, şimdiden tüylerimi ürperten garip olay. yükseklik korkusu sıfırın altında biri olmama rağmen, kendini doğaya teslim etmenin verdiği tedirginlik beni benden alsa da, uçak haricinde bu kadar yalın bir şekilde uçmanın büyük zevk kaynağı olacağını düşünüyorum. allah'tan dua repertuarı sağlam.

  (bkz: allaha emanet olmak)