şükela:  tümü | bugün
  • az önce radyodan öğrendiğim kampanya, sonuna denk geldiğim ve ayrıntıları yakalayamadım için internetten araştırdım. toplama merkezi anadolu yakasında ataşehir belediyesi diğer merkezleri internetten araştırılıp rahatlıkla öğrenebilirsiniz. ataşehir belediyesi ile görüştüğümde her türlü plastik kapak olabilir dediler. pet şişe, damacana, şampuan, deterjan vs. vs.

ataşehir belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğü tarafından başlatılan ''ataşehir tane tane kapak topluyor adım adım engelleri aşıyor'' kampanyasına ilgi gün geçtikçe artıyor. gördüğü ilgi nedeniyle eylül 2010 tarihine kadar uzatılan ''ataşehir tane tane kapak topluyor adım adım engelleri aşıyor'' sloganıyla başlattığımız bu kampanya, doğada 400 yıl gibi uzun bir sürede yok olan plastik kapakları geri dönüşüme kazandırmakla çevresel bir proje, kapaklardan sağlanan gelirle engelli vatandaşlarımıza umut olmak adına sosyal bir proje özelliği taşıyor. kapaklardan elde edilen gelirle alınan tekerlekli sandalyeler anadolu yakası türkiye sakatlar derneği aracılığı ile ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlara teslim edilecek. sizlerin belediyemize ulaştırdığınız her plastik kapak engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alınması için bir umut olacaktır.

türkiye’nin hemen her yerinden ordu fatsa, siirt, izmit, izmir ege üniversitesi, ankara, kırklareli ve gebze dilovası’ndan kampanyamıza destek geliyor. kapak toplama kampanyamızla ilgili çevre koruma ve kontrol müdürlüğümüze ulaşan vatandaşlarımız kampanya hakkında bilgi almak için bize sıkça sorular soruyor. işte kampanyaya ilişkin en çok sorulan sorular ve bunların yanıtları:

neden plastik kapak: herkesin kullandığı ambalajlarda bulunduğundan ve kolay toplanabildiği için plastik kapaklar tercih edilmiştir.

hangi kapaklar kampanya kapsamında: plastik kapak olmalı, renk ve büyüklük önemli değil.

kampanya tarihleri: kampanyamız 22.04.2010 - 30.12.2010 tarihleri arasındadır.

toplanan kapaklar nereye teslim edilecek: topladığınız plastik kapakları ataşehir belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğüne getirebilirsiniz. ulaştıramadığınız kapaklar için 0216 570 50 99 nolu alo çevre hattından bilgi alabilirsiniz.

kaç kapağa kaç tekerlekli sandalye alınabilir: yaklaşık 250 kg plastik kapak ile 1 tekerlekli sandalye alınabilmektedir.

edit:zminrna uyardı kampanya birçok şehirde varmış.
  • aynı kampanya esenler belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğü tarafından da yürütülmektedir. vatandaşın belirlediği veya belediye tarafından belirlenen ihtiyaç sahiplerine 250 kg plastik kapak karşılığı bir adet tekerlekli sandalye sağlanacaktır. biriktirilen kapakları esenler belediyesine ulaştırmak isteyenler 0212 629 96 71 numaralı telefondan esenler belediyesi çevre koruma ve kontrol müdürlüğüyle irtibata geçebilirler.
  • mesela bu hususta "ya zaten ayda çeyrek pet şişe su alıyorum, o kapaklardan bişey olmaz" demek yerine nazımızın geçtiği, ahbaplığımızın olduğu lokanta, restoran çalışanlarından su servislerinden sonra kapakları atmak yerine biriktirmesini ve göndermesini, olmadı göndermek üzere bize vermesini istiyoruz. cillop.
  • 30 aralık son günüymüş kampanyanın. hatırlatayım dedim.
  • sadece maç öncesi stad önlerinde biriken pet şişe yığınından bile amacına ulaşabilecek kampanya. mesela bu akşam türk telekom arena önünde belki binlerce şişelik bir pet şişe çöplüğü vardı. ilgilenenlerin dikkatine.
  • pet şişelerde kullanılan mavi kapakların 160.000 tanesine (250kg) bir tekerlekli sandelye verilmesi olayı. bugüne kadar sözlüğe uğramamış olması garip. türkiye'nin bir çok yerinde geçerli olan bu kampanya için google'dan destek almak mümkündür.

""oğluma akülü araba alacağım" düşüncesiyle 2 aydır cadde ve sokakları dolaşan anne, 10 bine yakın kapak topladı. oğlu için her gün bıkmadan usanmadan sokaklara çıkan ve çöplerin içinden pet şişe kapağı toplayan narşah ortakalaycı’ya çevredeki esnaf da büyük destek verdi. özellikle, ’kapalı yol’ olarak bilinen kazım özalp caddesi esnafının topladığı kapakları anne narşah ortakalaycı’ya vermesiyle kapak sayısı bir hayli arttı."

http://gundem.milliyet.com.tr/…/1442199/default.htm
  • http://blog.milliyet.com.tr/…&ref=milliyet_anasayfa

böyle güzel bir kampanyanın daha çok kişiye duyrulması gerekir diye düşünüyorum.
    neyseki bir çok okulumuz sayesinde öğrenciler ve aileleri bunun farkında.
  • esra erol tarafından sık sık reklamının yapılmasıyla konuk/izleyicilerinin her gün binlerce kapak getirdiği/yolladığı; kadıköy'de dolaşırken gördüğüm elektrik direklerine bağlanmış poşetlere bırakılan, beşiktaş meydanında da bir ara toplama alanı olan, genellikle üniversitelerde de bazı noktalarda toplanan 160.000(250kg) kapağa bir tekerlekli sandalye verilen yardım kampanyasıdır.
  • sözlükte neden ilgi çekmiyor diye beni kara kara düşündüren kampanya. her allahın günü içtiği ice tea'nin, suyun, kolanın ıvırın zıvırın kapaklarını atmayıp biriktirsen taş atmış gibi kolun mu ağrır ey sözlükçü?

genel bi bakış yapalım kampanyaya.

öncelikle,

http://www.kapaktoplama.com/ var mesela güzel güzel anlatmışlar herşeyi. yetmedi mi? twitter ve facebookta da varlar https://twitter.com/#!/kapakbiriktir https://www.facebook.com/kapaktoplama

hadi sen üşendin diyelim bakmaya bunlara, ben sana özet geçeyim.

- kampanyanın bitiş tarihi şimdilik 2012 yil sonu olup, sürekliliği desteğimize bağli.
    - ptt kargo, yapılan anlaşma gereği 30 kiloya kadar bu kargoyu sadece 5 liraya ulaştırıyor kampanya merkezlerine
    - hadi ben para vermek istemiyorum dedin, (ki deme bence, 5 lira ne ki allasen?) nasıl ulaştırabilirim diyorsan eğer kapakları

1- ege bölge müdürlüğünün lojistik destek vermesi sebebiyle topladiğiniz kapaklari ege bölgesindeki tüm migros, şok ve tansaş mağazalari ile * adana * adiyaman *antalya *burdur * diyarbakir *gaziantep * isparta * hatay(antakya) *kahramanmaraş *malatya *mardin *mersin (içel) muğla * osmaniye * şanliurfa' da bulunan migros, şok ve tansaş şubelerine birakabilirsiniz.

2- kipa magazalarinin * adapazari, * ankara ( polatli, panora avm kipa, etlik forum avm kipa), * antalya, * aydin, *balikesir, * bodrum / muğla, * denizli,* derince / kocaeli&izmit ,* izmir ( bornova kipa, bornova forum , çiğli , gaziemir, balçova ) *keşan/edirne, * kirklareli * mersin , * nevşehir, turgutlu/manisa, yalova, şubelerine teslim edebilirsiniz.

3- izmir denmar süper marketler( akincilar, bornova, buca, evka - 4 , gaziemir, karşiyaka, sarniç, şirinyer, ürkmez ) şubelerine teslim edebilirsiniz.

4- söz konusu teslim noktalari dişinda kalan bölgelerde ptt kargo ile anlaşma yapilmiş olup, 301017592 ptt müşteri numarasina " tek paket ile " 30 kg' a kadar 5 tl.ye gönderebilirsiniz.

5- istanbul için kapak toplama merkezi olarak

ferit cebe ( radyo ilaç ) 0555 330 52 16
    hatboyu cad.emrullah efendi sokak no:33
    yeşilsite apartmani yeşilköy istanbul

eğer tekerlekli sandalyeye ihtiyacınız varsa ya da ihtiyacı olan birini biliyorsanız, kampanyadan yararlanmalarını sağlamak için,

(ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız, sağlık kurulu raporlarını 0232 388 03 25' e fax çekebilirler.)

ege üniversitesi diş hekimliği fakültesi
    bornova / izmir
    tel no : 0 232 311 15 33
    kurul işleri : 0 232 388 11 07
  • böyle birşey gerçekten var. ama niye var anlayabilmiş değilim. neden böyle bir kampanya yapılıyor? neden ihtiyacı olan insanlara tekerlekli sandalye vermek için plastik kapak gerekiyor? hayır anlamadığım plastik pahalı bir malzeme değil. geri dönüşüm politikasıysa bu başka bir yol bulunmalı, sandalyelerde ücretsiz verilmeli.