şükela:  tümü | bugün
 • yogik sistemde (ozellikle hatha yoga'da) kullanilan en onemli temizleyici (kriya) pranayama tekniklerinden biri. sanskritce kapal (kafatasi ve icindeki organlar) + bhati (isildamak)'tan adini alir. kisa nefes alislar ve seri ve sert nefes verislerden olusur. kopek nefesine benzer.
 • en ağır şey nefes; yüklenmeye devam...

  kapalabathi nefesi (beynin ön kısmını temizleyen ateş nefesi*):
  nefes tekniği gibi görünen kapalabathi aslında bir zihin arındırma (meditasyon) yöntemidir. nefes almaya değil, vermeye yoğunlaşılır. sadece karın kasları içeri çekilerek burundan nefes verilir, karın yumuşatıldığında nefes doğal olarak alınır.

  kapalabathinin yararları:
  1- solunum yollarındaki tıkanıklık ve göğüs bölgesindeki blokajlar, bu hızlı nefes alıp verme tekniği ile rahatlar böylelikle ciğerlerin tamamı temizlenir. astım hastaları özellikle rahatlar.
  2- karbondioksit ve kandaki toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.
  3- hava geçitlerini, bronşları ve burnu temizler. bronşlardaki kasılmalar giderilir.
  4- beyindeki gerilimleri ve depresyonu hafifletir.
  5- karın kaslarının güçlenmesiyle diyaframa hakimiyet artar. karın cidarındaki gereksiz yağ oluşumu önlenir
  6- karaciğer, dalak, mideye masaj etkisi yapar.
  7- zihnin uyanması ile konsantrasyon yeteneği artar.
  8- apanayı dolayısıyla geçmişi temizler.
  9- bilinçdışını temizler.
  10- hem sağ hem sol beyin yarısını çalıştırır.
  11- solunum yolu hastalıklarına ve astıma iyi gelir.
  12- güçlü ve hızlı solunum alveol havalandırmasını artırmakta, akciğerlerde kan dolaşımı canlanmakta tüm organizmayı enerjik kılmaktadır. beden ve beynin ısınması bu yöntemle olmaktadır.

  (bkz: pranayama)
  (bkz: prana)
 • burundan sakince alinan nefesin yarisinin burundan bosaltildiktan sonra tutulup kalanini karini ice sert ve arka arkaya cekerek bosaltma yontemi.
  ornegin nefesi alip yarisini bosalttiktan sonra kalanini 24 seferde verme ve bu pratigi 3 kez tekrarlama hali oldukca faydali.
  kafatasi parlatan da denir. su videoda detayli yapilisi mevcut.
  hatha yoga seanslarinda kullanildigi gibi gun icinde uygulanmasinin da rahatlatici etkisi olacagi yonundeyim. uygulama sonrasi biraz bas donmesi yasatabiliyor.
  onemli olan hayat enerjisi nefesi ve dolasimini hissedebilmek.
 • mental etkileri bir yana resmen karın kası yapabiliyorsunuz bu pranayama sayesinde. ben sabahları 30-60-90 şeklinde yapıyorum. her döngü bitiminde 1-2 tur ujjayi alıyorum. eğer ileri seviye yapıyorsanız döngülerin bitiminde jalandhara bandha yaparsanız etkilerini daha güçlü hissedersiniz. pranayama uygulamaları zaten aç karnına yapılıyor ama özellikle bu pranayama uygulamasında tamamen aç olmaya dikkat etmeniz gerekiyor.
 • ateş nefesi olarak bilinen , yogada sıkça kullanılan nefes tekniğidir . genellikle nefesle ilgili problemleri ya da hastalıkları olan kişiler için destekleyici bir yöntem olarak bilinse de stres için de bir o kadar etkilidir .
  öyle ki ; adeta beden ve zihinin dengelendiğini bizzat hissettirir , rahatlatır ...

  uygulama şeklinden kısaca bahsetmek gerekirse ; ağız kapalı olarak burundan nefes alıp karından nefes verilerek uygulanır .

  başlangıç aşamasında eller aktif olmadan yapılması önerilir . ileri aşamalarda ise kolları yukarı kaldırarak da yapılabilir .

  tavsiye edilen , her gün iki yüz defa ( veya bir dakika ) uygulanmasıdır .

  edit : hamileler , menstürasyon dönemindeki kadınlar , yüksek tansiyon , epilepsi v.b hastalıkları olanlara önerilmez , özel durumlar için doktora danışılması gerekebilir .