şükela:  tümü | bugün
  • gişeden önce geliyorsa işler iyi, salon dolu; tüm biletler satılmış,
    hava ise söz edilen; bulutludur, her an inebilir yağış..
    yolun geçit vermediğini belirtir bazen,
    bazen de dükkan boştur, anlar bu tabelayı gören..
    kadın ise muhtemelen mütedeyyin, tesettürlü,
    pide ise malzemesi içinde, ağız yakar ama soğumaz bir türlü..
    ayran ise fabrikasyon üretim, pastörize,
    kahve fincanı ise az bekleyin, hele soğusun bakacaklar size..

---

"kapalı" kelimesinin içinde kendiliğinden gelen bir engel anlamı var.. belki tam da bu engel varlığı yüzünden, "açık" olanın negatifi olarak kodlanmış.. peki ama bahsedilen kapalılıktan kaynaklanan engel her zaman bir olumsuzluk mu anlatır..?

öyle olmamalı..

9ncu katta oturduğu için evdeki küçük çocuğu pencereden düşmesin diye emniyet kilidi takan, pencere yolunu haylaz çocuğuna kapalı hale getiren ebeveynin hareketinde bir olumsuzluk görebilir miyiz..? sağlıklı beslenmek amacıyla yağlı ve şekerli gıdalara kendini kapatarak perhiz yapan bir hasta için bu engel olumsuz mudur..? kırmızıda duran aracın geçmesini engelleyen, yolu geçici de olsa kapatan trafik ışığı geçiş hakkını yayalara verir örneğin.. bunda bir sorun olabilir mi..? peki ya çok yorgun olduğumda ağır ağır kapanan gözlerimin vaadettiği huzur..?

kapalı şeyler bir düzen, bir ahenk yaratmak için gerekli.. peki bu kelime niye hala sıkıntıyla, olumsuzlukla yüklü bu kadar..? hakikaten anlayamıyorum.. zihin tuhaf bir labirent.. içinde kayboluyorum..

"kapalı" ise iyicene bir tuhaf kelime..
    mahiyetini tam olarak kavrayamasam da biraz hakkı yeniyor gibi geliyor bana..
  • kapalı spor salonlarının kısa ismi. (varsa) okullarda geyiği yapılır hep.

- maç yapsak lan, kapalı açık mı?
    - ne diyon lan?
  • artik sadece besiktas' a ozgu bir kavram olup, zamanında basarilamayan bölünme ve parcalanma girisimlerinin yeni yonetim tarafindan bir kez daha onumuze sunulmasına sebebiyet veren tribün. ama ne demis atalarimiz?

bol bakalim bol bakalim kapaliyi bol bakalim
    akaretlerde bin kisiyi bin kisiyi gor bakalim...
  • en nefret ettiğim kelime
  • turkiye de futbol camiasinda direkt besiktas tribunlerini ve carsi yi cagristiran tanim. memlekette olabilecek en geliskin anlami ile tribun kulturunun muhalif karakter ile suslenmis halinin yapitasi olmus besiktas tribunu. bu anlami ile bircok anadolu tribununun model olarak almakta ve bunu acikca ifade etmekte hicbir sakinca gormedigi carsi liderligindeki dunyanin en etkin, yaratici ve eglenceli korolarindan birinin mekani. agir abilerin dayanisma agirlikli iliski bicimleri ile semtlerinin hasbi gibi mustesna mekanlarinin "ortak ruh"unu yeni nesillere bayrak devretme mantigi ile direkt kollektif tribun eglencesine doktugu ve ayri bir guzellestirdigi ortak ruh alani.

2003-2004 sezonunda besiktas tarihine olabilecek en olumsuz bicimde gecmeyi ve besiktas taraftari nin onceliklerini kavramaya calismamayi secmis yonetimin bir sezonluguna etkinligini belli oranda sekteye ugratmasinin ardindan 2004-2005 sezonunda artmis bir cosku ile “ ozledin mi beni ulan futbol alemi ?..” dedigi duyulur gibi olan sesli azinligin susturulamayacak yaratici sesi.

tribunlerin sadece tribun olmadiginin israrci dogrulayicisi. her sarkisi ve tezahuratinin biraz da hemen yanindaki semtine ve efsane kahramanlarina goz kirpmak ve selam gondermek oldugu semt silueti. turkiye medya aleminin en mesafeli durdugu medya-savar tribun ornegi.

kamuya aciktir. herkes tadabilir. duruma gore cuma,cumartesi veya pazarlari “kapali” yiz.

(bkz: halkin takimi besiktas)

(bkz: bjk carsi)

(bkz: yaratici besiktas taraftari)

(bkz: besiktasli degilim ama besiktasi seviyorum grubu)
  • tesettürlü kadınlar hakkında kullanıldığında gıcık kapıorum. ki nasıl bir yaygınlık haline geldiyse, bazı örtülü kadınlar da kendilerinden veya bir başka örtülü kadından bahsederken kapalı diyebiliyorlar. açık olmayı norm kabul eden tuhaf bir mantığı bu tanımın. inşallah yavaş yavaş tedavülden kalkar.

ayrıca, kapalı deyince benim aklıma sadece kapalı ayran-açık ayran ayrımı geliyor.
  • aleme korku veren ; febenin ,gesenin ,tesenin giremeyeceği ve dahi hatta önünden geçmeye cesaret dahi edemeyeceği uğruna kanların döküldüğü dağları deviren buzları eriten uğruna ölünen mabedin parçası...
  • matematikte, bir kümede yapılan bir işlemin sonucunun yine o kümede bulunacağını ifade eden terim... mesela doğal sayılar kümesinden iki sayiyi toplarsaniz yine bir doğal sayı elde edersiniz, demek ki doğal sayılar kümesi toplamaya göre kapalıdır... ama çıkarmaya göre değildir... tipki dinibütün, mazbut bir hanım gibi...
  • galatasarayin lider tribunu. en has taraftarlarin yeri.