şükela:  tümü | bugün
  • tek amacı dikkat çekmek olup insanların en uyuz olduğu insan sınıflandırmasına kolaylıkla dahil edilebilecek dengesiz bir kişiliğin dışa yansıtılması olarak vuku bulacak eylemdir.

    güneşin olmayıp koyu gri bulutlarla kaplı ve neredeyse gündüz vakti akşam olmuş hissini uyandıran havalarda o güneş gözlüğünü hangi akla hizmet bu denyolar takar bilinmez.

    çok düşündüm bu konu üzerinde. bunların kesinlikle bir rahatsızlıkları var. en büyük ihtimal akli melakelerinde bir yetersizliğin, tutarsızlığın olması. yoksa aklı başında bir insan neden kapalı olup güneşin olmadı bir havada güneş gözlüğü taksın ki ?
  • geçici ya da kalıcı bir göz probleminden ışığa hassasiyet olabilir. (bkz: fotofobi), (bkz: üveit). ya da gözde iltihap varsa gözlükle bir nebze gözü korumaya alma çabası olabilir. sosyal anksiyete bozukluğu gibi bazı psikolojik problemlerde kişi kendini daha "saklanıyor" gibi hissederek rahat hissedebilir. ağlamak, uykusuz geçen bir gece, böbrek problemleri...kısacası gözün sağlıklı görünümünü bozan her durumda bir maske görevi görebilir. "tek amacı dikkat çekmek olup..." diye direkt yargılamamak gerekir.