şükela:  tümü | bugün soru sor
  • özgürgürlüğü din tarafından kısıtlanan kadın.

etrafında ailesinden olmayan (namahrem mi diyorsunuz?) erkek varken, eli ve yüzü dışında her tarafı çeşitli kumaşla kapalı kadın. tanrısının emriymiş. erkekler muaf, çünkü erkeğin teni, götü başı kimseyi tahrik etmiyor. etse de sakıncası yok. tanrısına göre öyle.

haline çok üzüldüğüm kadın... en basitinden, rüzgarın tenini okşayışını, saçlarını savuruşunu tadamıyor. arada bir kumaş parçası olmaksızın vücudu deniz suyuyla buluşamıyor. sebep? namahrem erkekler görebilir.

edit: yanlış bilgilendirme olmasın, sevgili anesthetized uyardı, erkek tesettürü diye bir şey de varmış.
  • özgürlük, isteme, sorumluluk birbirinden bağımsız ele alınamayacak kavramlardır.

din özgür bir iradeyle seçilir, en azından teoride olması gereken budur.

burada konu edilen kadın, aile ya da toplum baskısından bağımsız, inisiyatif alabilen bir kadın!

bu kadın bir tercih yapıyor, "buna inanıyorum, inançlarımın çizdiği çerçevede yaşayacağım, giyineceğim" diyor, sen o kadın için üzülüyorsun.

bir insan, bir birey, istediği her şeyin sorumluluğunu almalıdır. bu tercihi başkaları değil kendisi yaptıysa da; attığı hiçbir adım, çektiği hiçbir sıkıntı ona ağır gelmez.

sorumluluğunu alamadığın bir şeyi istemezsin de! isteme yetin gelişmemiş ve tercihleri başkalarına bırakıyorsan da; özgür değilsin.

zorla tesettüre sokulan kadınlar için üzülün, hep beraber üzülelim!

ama diğer tarafta hür iradesiyle inandığı dinin kurallarının da; bu kadının özgürlüğünü kısıtladığını iddia etmeyin.
  • kapa' da doğmuş, büyümüş, memleketi kapa olan kadındır.
  • kendini bu şekilde özgür hisseden kadındır. sorgulamaya gerek yok. boş iş bunlar. artık gerçekten gülüyorum sadece. bu kadar da basit, ezik olunmaz diyorum. banane, sanane, bizene açıkmis yok kapalıymiş. herkes kendinden mesul. bana ve herhangi birine zararı yoksa ister açsın kıçını ister kapatsin başını. aşın bunları aşın. gereksiz, saçma şeylerle bu kadar ilgilenmeyin. yobazlık bu olsa gerek asıl. su gözlükleri cikarin artık, yok böyle bi dünya. ya da kalın o dört duvarla örülü boş beyninizde. en azından belli etmeyin bu kadar hamurunuzu.
  • tercihi tabi ki sadece kendisini ilgilendirir. ayrıca türbanın her yerde (devlet daireleri ve bütün okullar dahil) serbest olması gerektiğini düşünen biriyim. (bkz: türban/@17 panda gucu)

yine de bu, inandığı dinin onun bazı özgürlüklerini gereksiz yere ve adaletsizce kısıtladığı gerçeğini değiştirmiyor. neyse ki türkiye'deki müslüman kadınların çoğu -en azından benim yaşadığım şehirde- bu emre aldırış etmiyorlar. islami yasalara göre yönetilen ülkelerinde yaşayan hemcinslerine göre hayatın güzelliklerinin tadına daha fazla, daha özgürce varabiliyorlar.
  • özgürlüğü bankada çalıştığı için kot-tişört giyemeyen kadın gibi kısıtlanmış kadındır. zorla bankada çalıştırılanlar için de hep birlikte üzülelim.
  • özgürlüğü sözlük ateyizleri tarafından kısıtlanmaya çalışılan kadındır.
  • ülkede yaşayan ilericilerin! yegane derdidir.
  • bildiğin kadındır işte.