şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: concealer)
  • kapatici denilen seyin nasil birsey oldugunu, nasıl göründügünü bilmiyordum! taa ki asagida anlatacagim olaya kadar;

bu aralar 6-7 kişilik kizli erkekli bir grup bizim evde dvd player'de sinema etkinliği düzenliyoruz.
    yine bir cumartesi günü. grup toplandi, filmler daha önceden belirlendi ve seyretmeye basladik. aksama dogru gelen kizlardan biri dügüne gitmesi gerek. arka odaya girdi üstünü degistirip banyoda makyaj yapmaya basladi. makyajini yapti ve çıktı. 2-3 saat sonra geri geldi, tekrar üstünü değiştirdi ve hep beraber taksim'e ciktik, eglendik, evlerimize dagildik.

aradan pazar günü gecti ve pazartesiye geldik. pazartesi sabahi kalktim ve banyoya elimi yüzümü yikamak icin lavabo basina gectim. sonra tıras olmak icin lavabonun sol tarafindaki raftan malzemeleri almak icin uzanirken bana veya kardeslerime ait olmasi mümkün olmayan birseye rastladim! loreal marka bir ruj.
    is yerine gider gitmez haftasonu evime gelen gruptaki iki kizdan dügüne giden kiza "rujunu bende unutmussun!" diye mail attim. aninda cevap "benim rujum yok, y'nin* olmasin o?" ... rujun diger kiza ait olmasi pek olasi degil, cünkü aksam cikmadan önce salonda gözümüzün önünde hafif bir makyaj yapti. neyse, msn'de sordum hemen ve o'da "ben unutmadim, o x'indir*" dedi.
    allah allahhhhh, dayanamadim ve rujun bana ait oldugunu ve aksamlari bar programina cikmadan önce benim sürdügümü söyledim! lan yoksa kardeslerimden biri gizlice makyaj filan mi yapiyor ne!?

bu sorgulardan bir süre gectikten sonra x'ten bir mail gelir ve mail diyaloglari baslar;

x- eimer, ruj sandigin sey beniiiiim kapatici'mis. ama nerden bileyim, ruj diyorsun. ben ruj kullanmiyorum. yani kapaticiyla ruju ayirt edemiyor musun!?

eimer- kizim, sabah sabah ayar etme insani... ben ne bileyim kapatici oldugunu... kapagi aciyorsun, ceviriyorsun ve cikiyor. benim bildigim ruj... sanki hergün ayna karsisinda makyaj yapiyorumda, bilmek zorundaymisim gibi yazmissin.
    bu arada o her ne zikkimsa, sahiplenen cikmadigi icin attim cöpe. kardesim cöp torbasini atmadiysa bakarim.

x- neee loreal marka kapaticimi cöpe mi attin? o zaman 68 ytl alayim lütfen

eimer- kizim sana o kadar dedim, banyoya girip makyaj yapan sensin diye. sen ise israrla hayir dedin, y'nin olabilir dedin. o'da benim degil dedi, üstelik kiz gidip salondaki masada yapti hafif makyajini. isterse estee lauder marka olsun, sana kurus yok

x- ama sen ruj dedin eimer, alah allaah nerden bileyim ruj degil kapatici oldugunu

eimer- x, ben kapatici ile rujun arasindaki farki nerden bileyim peki? sanki her gün kapatici kullaniyorumda, bilmem gerekiyormus gibi bir hava yarattin...

x- cöpe atmak zorunda degildin ama herhalde

eimer- ortada delil birakmamam lazimdi. sonradan cok dedikodu oluyor

hemen burda bir parantez acmam gerekiyor. bir aralar annem bize geldi, 10 gün kadar kaldiktan sonra haftasonu geri döndü. döndügü aksam x, y ve bir baska arkadasimla kizkardesi geldi bana. sabah saat 4'e kadar muhabbet filan edildi. sonra öglene dogru herkes gitti. herkes gittikten sonra salondaki masada bir bileklik gibi birsey buldum. o gün gelen hic bir kiz bileklige sahip cikmadi, kendilerinin olmadigi söyledi. sonradan hangi kiza ait, hangi sevgiline ait diye sorgulamalar, ardindan dedikodu yapilmaya baslandi. yok o bileklik bizden önce baska biri tarafindan unutulmustur. yaa annem onlar gelmeden 2-3 saat önce otobüse bindi. annemden önce o bileklik unutulmus olsaydi annem onu görmüs olur ve kesin olarak evdeki üc kardeste karanlik bir odada sorguya cekilmis olurdu.
    her neyse, biz mail trafigimize dönelim;

x, y ve benim aramda bir süre daha mail trafigi yasandi. en sonunda dayanamadim ve;
    "x, bu arada kapaticinin cehenneme kadar yolu var..." deyip kesip attim..

en son x'ten bir mail gelir;
    "kapatici konusu kapanmadi eimer. kapaticimi isterim ben"

sonra noldu diye merak edenler varsa, kapaticiyi cöpe filan atmamistim. hatta kapaticiyi sonradan y'ye verdim x'e vermesi icin. verdi mi bilmiyorum!? bu olaydan sonra x ile bir kac kez görüsmeme ragmen bu konu onun tarafindan hic acilmadi... korktu sanirim...

sonuc? hala ruj ile kapaticinin arasindaki farki cözebilecegimi düsünmüyorum. bu olayin bana tek faydasi kapaticinin nasil bir sey oldugunu ögrenmemle bitti.
  • gördüğümüz ve anladığımız kadarıyla sahibinin çirkefliğini ortaya çıkarıyor ve bir şeylerin kapak olmasını sağlıyor. umarım yanılmıyorum.

ilave: e şimdi neyini kapatmış anlayamadım. bir şeylerin üstünü kapatacağına, tam tersine, ortaya çıkarmış. hayret. loreal beni şaşırttı, ben de allığımı çöpe atıyorum, kandırıkçılar.
  • sadece hatun kisilerin degil, er kisislerinde kullandigi yegane makyaj malzemelerindendir.
  • ten rengine göre farklılık göstereren, bazen sevgilinin küçük izler bıraktığı durumlarda, bizlerin de kullanmak zorunda olduğu ama asla satın almadığı, otlandığı makyaj malzemesi.
  • ciltteki çürükleri ve morlukları başarıyla kapatan ama oluşma sebepleri acı vericiyse bunu asla kapatmayan şey..
  • bu konuda bulabildiğim en düzgün makaleler:

kapatıcı dosyası 1

kapatıcı dosyası 2