şükela:  tümü | bugün
  • iyide arkadaş, oraya okumak için gidende, orada çalışanda ne olduğunu biliyordu zaten. kaldı ki 2012'den beri fetö çalkantıda, bunu görüp hala çalışmaya devam etmek ya azimli bir bağlılıkla cesaret işi ya da aptallık..

oradan işsiz kalanlar çokta s.kimde değil açıkcası... zamanında birbirleri arasında rantları sağlarken, bir işlerini kısa yoldan hallettirirken fln düşünselerdi..

hakkıyla giremeyen insanlar ne yapsın o insanlar mağdur değil mi ?

burada mağduriyet şans eseri değil, başka birşeylerden kaynaklanıyor...
  • arasinlar haklarini ama ozel okul olduklari ve sirket gibi yonetildikleri icin sirket kapandi mi herkesin isine dogal olarak son verilir.

ozelde calisan herkes icin gecerlidir bu.
  • sabahtan akşama kadar ekmek parası diye dilenen nasıl samimiyetsizse "hayatlarını bilimsel araştırmalara, nitelikli öğrenciler yetiştirmeye adamış" diye yazan da o kadar samimiyetsizdir. herkes mağdur, herkes kandırılmış. hassiktir lan be. biz çocukken de bu cemaatçileri tanır onları sevmezdik. adam bütün devleti kendi adamlarıyla doldurup kendi kurduğu üniversiteye örgütüyle hiç alakası olmayan insanlar alacak öyle mi? geçiniz o işi efendim. bunlardan bağımsız olan varsa da çok düşük orandadır. cemaatinizin el birliğiyle sikip attığı mahkemeler orada duruyor. suçsuzsanız tazminatınızla beraber alırsınız.

edit: bu kurumlardaki herkesin cemaatçi olmadığını fakat yine de bu insanların, yani cemaatçi olmayanların, oran olarak az olduklarını düşünüyorum. biraz öfkeyle yazdığım doğrudur çünkü herkes mağdur, herkes kandırıldığını iddia ediyor. lisede, üniversitede cemaat dersanelerine gitmiş, evlerinde kalmış tanıdıklarımdan tutun ülkenin cumhurbaşkanına kadar herkes aynı şeyi söylüyor ama bu söylediklerine güneşin batıdan doğma ihtimalinden bile daha az inanıyorum. çocukken, lisede defalarca kez cemaat tarafından davet edildim ama bir kere gitmedim. şimdi kandırıldığını iddia eden arkadaşlarla o dönemler çok tartışmışlığımız, bugün ortaya çıkan şeyleri o günlerde anlatmışlığımız vardır. göz göre göre yaşanan bu saçmalıklardan sonra doğal olarak öfkeliyiz. adalet zaten yok. ben zaten hiçbir örgütün, oluşumun, liderin sempatizanı olmadım. bu saatten sonra ne masuma ne de suçluya inanacak gücü kendimde bulamıyorum. yok yere lekelenen arkadaşlar umarım kaybolan adaletlerini bulurlar.
  • devlet kadrolarına alınarak giderilebilecek mağduriyet.
  • açık oldukları sürece fetö üyesi olmayan hiç kimseyi kantinde garson bile yapmadıkları için ortada kalanların hepsinin darbeci vatan hainleri oldukları bilinmelidir. verilecek en büyük destek yüzlerine tükürmek olur. bu sıcaklarda serinlerler belki.
  • aralarında birçok tanıdığım kişinin yaşadığı mağduriyettir . bu insanlar devlet eliyle arafta bırakılmışlardır. tanıdıklarımın veya bu tanıdıklarım vasıtasıyla tanışmış olduğum akademisyenlerin neredeyse tamamı apolitik ve kemalist tipler. zerre kadar cemaatle bağlantısı olmayan bu kişilerin tek suçu devletine güvenip kanunla kurulmuş olan bir kamu kuruluşunda kamu görevlisi olarak yıllarca çalışmaları. bu insanlar için alternatif bir kariyer yok. akademisyen akademik faaliyetlerini en uygun üniversitelerde gerçekleştirir ve bu insanların üniversiteleri yani çalışma habitatları bir anda yok edildi. yok edilme nedeni devletin göstermiş olduğu ayarsız refleks. herkesin hemfikir olduğu çözüm bu üniversitelerin kapatılmaması; malvarlığı ve gelirleri devlete aktarılacak biçimde, devletin kontrolünde, aklanan akademik ve idari personelle başka bir isim altında mevcut öğrencilerine hizmet vermesiydi. bu şekilde hem masum olan personel mağduriyet yaşamayacaktı hem de öğrenciler okullarında eğitime devam edecekti. şimdi devletin manifaturacı kapatır gibi üniversiteleri kapatması öğrencilerin durumları açısından muazzam bir kaos doğurdu (bu işler öğrencileri x üniversitesine aktardıkla olmuyor). ikincil olarak ise binlerce masum akademik ve idari personelin hayatı karardı. herşeye rağmen türkiye cumhuriyeti devletinin büyüklüğünü göstererek masum olan çalışanları ayıklayarak mağduriyetlerini bir nebze de olsa gidereceğini umut ediyorum.
  • sonuçta çalışmaya başlarken oranın bir cemaat organizasyonu olduğunu biliyorlardı o nedenle başa gelen çekilir diye düşündüğüm durumdur.
  • mutlak surette giderileceğinden şüphem yoktur. an itibariyle yök'te bir adli soruşturma yürütüldüğü söyleniyor. bu soruşturmadan temiz çıkanlar devlet üniversitelerine sözleşmeli personel olarak alınacak büyük ihtimalle.

bir bok bilmeyen aymazlar da çıkmış "hepsi fetöcü bunların" diyor. benim ve eşimin 7 sülalesinin değil fetöyle, herhangi bir cemaatle alakası yoktur. bak 7 sülalem diyorum. ama benim eşim işsiz kaldı an itibariyle. çünkü üniversitesi kapatıldı.

sgk'dan silinmedi mesela kaydı. çünkü suçlu değil. çünkü görevine son verilmedi. şu an mağdur durumda olabiliriz. ancak bu durumda olan hiç kimse alnına bir yafta yapıştırılmış gibi düşünmesin. açığa alınan devlet memurları var. onların durumu daha ağır. ancak kapatılan özel üniversitelerdeki akademik personelin hiç biri açığa alınmadı.

zamanla içlerinden suçlu ve suçsuz olanlar ayrılacaktır. suçsuz olanlar görevine iade edilecektir bir şekilde. müsterih olun. suçu olmayan zarar görmeyeceğinden adım gibi eminim.

ekleme:

bu kapanan özel üniversitelerde çalışan, görevinden olan ancak daha sonra aklanarak göreve yeniden başlatınlar ile açığa alındıktan sonra aklanarak görevine iade edilen devlet memurları kendilerine "fetöcü" diyenleri dava edebilir. 1 tl'lik manevi tazminat davası açarsınız. savcılık bu kişilerin ip numaralarını ister ekşi'den. kanzuk da paşa paşa verir. daha sonra da gelsinler mahkemeye, anlatsınlar dertlerini. zira siz dert anlatmaya çalıştığınızda anlamıyorlar.
  • ölsünler, gebersinler, çok iyi oldu, müstehaktı ekşicilerinin bu yorumları yaparken atladıkları önemli birşeyin olduğu mağduriyet. bak arkadaşım şunu atlıyorsun. bu çalışanların özgeçmişleri üniversitelerin internet sitelerinde açık bir şekilde mevcut. beş dakikanı ayır bu insanlar neler yapmış neler başarmış bir bakıver. hatta adları soyadları ayan beyan ortada; sosyal medyadan araştır bir iki tanesini, yaşam tarzlarını biraz incele. emin ol aklından geçecek düşünce "bunlar fetöcü ise ben şakirtlerin şahı hatta şahbazıyım" olacak. klavye başından asmak kesmek kolay. bu üniversitelerden birisinde okusaydın veya çalışsaydın hatta bir akraban veya arkadaşın çalışsaydı acaba bu kadar rahat iyi oldu diyebilecek miydin?
  • üniversitesi mezunu, yuksek lisans yapmış, o sınav senin bu mülakat benim diye yillardir issiz gezenler, bunalima girenler, intihar edenler, evlenemeyenler ve niceleri. .. hayırdır amk? kimsiniz lan siz? dalyaraklara bak! fetocu olmayanlar bir yere cayci bile olamazken sesiniz niye çıkmıyordu. biraz da siz işsiz gezin de biz ise girelim, hem ayranin dökülmesin hem götün sikilmesin öyle mi?

yuzsuzlukte cigir acmis bunlara aciyanlarin da amk. hadi hak yediniz soruları falan caldiniz 3 yildir ne sikime oralarda çalışıyorsunuz? siktirin gidin ne bok yerseniz yeyin. fetoyle alakalari yokmus. yarak yok amk. oraya fetocu olmayani almadiklarini siz de biliyorsunuz da isinize gelmiyor. ben nasil üniversite bitirip askerligi yapip markette calisiyorsam sen de sike sike calisacaksin, ben de gidip oralarda caliacagim. senin ben anani sikerim bir daha konusursan.