şükela:  tümü | bugün
 • galât ı meşhur diyebileceğimiz bir fiil.
  aslı ve doğrusu kapamak olsa gerektir. msl: çeneni kapa
  tıpkı çıkartmak'ın doğrusunun çıkarmak olması gibi.
 • türkçeden ingilizceye başınızı en çok ağrıtan sözcüklerden biridir (bence) çok tecrübeli bir ingilizce konuşanı değilseniz türkçe'de bir çok "işlemde" kapatmak sözcüğü kullanılırken ingilizce'de aynı kelimeler yerine hep farklı kelimeler (?) kullanıldığından herşeyi rahatlıkla çorba edebilirsiniz.
  kapıyı kapat - close the door (bunda herşey normal)
  tv'yi kapat - turn off the tv (aha başladı)
  sesini kapat - turn down the volume (yine başka. bu arada böyle denmez demeyin. en azında close the volume denmez. söylemek istediğim bu)
  ışığı kapat - switch off the light (öfff. ne bela kelime bu ya!)

  ...

  düşünseniz bi kaç tane daha çıkar ki aslında düşünmeye gerek yok. özellikle ingilizce düşünmeyen birisi iseniz ve yukarıda saydıklarıma benzer bir cümle kuracak iseniz aklınıza ilk olarak maalesef "close" kapat kelimesi gelir ve "close the tv" gibi anlamsız bir cümle dile getirebilirsiniz. hım. anlaşılmaz mı? yanınızdaki kişi paraguaylı ise o da kendi dilinde durumun benzer olduğunu söyleyip sizi rahatlıkla anlayacaktır. ama amerikalı ise durum ingilizce konuşurken yapılmış en büyük salaklık olarak karşınıza çıkabilir.
 • "...'kap'tan 'kapamak' olduğunu biliyoruz, 'kapamak'tan da 'kapatmak'. muharrem ergin'in deyişiyle '-t' faktitif eki. faktitif yeni türkçesiyle ettirgenlik; onun da türkçesiyle oldurma, yaptırma anlamı katan bir ek. geçişsiz eylemleri, geçişli yapıyor ama kapamak zaten geçişli, yani 'bir şeyi kapamak' biçiminde kullanılıyor. öyleyse '-t' ekinin kattığı başka bir anlam olmalı, bir çeşit 'zorlama' anlamı.
  örneğin, bir gazeteyi ya da televizyon kanalını 'kapamak' değil, 'kapatmak' söz konusudur. öyleyse irade dışı bir durum söz konusu 'kapatmak' eyleminde."* *
 • yumruktan ziyade sağlam tokat atmak anlamı vardır, kapamak şeklinde kullanılmaz bu anlamıyla. tokatlamak ifadesi genellikle birden çok tokat içeren durumlar için kullanılırken bir adet şiddetli tokat indirmek daha ziyade kapatmak şeklinde söylenir. mesela sınıfa girer girmez hoca gelişine bir tane kapattıysa öğrenci ya kafasını duvara vurmuştur ya yere yapışmıştır, öyle bir durum söz konusudur yani.
 • devreyi kapatarak ışığın yanmasını sağlamak .
 • aramanın sonudur.
 • atari salonlarında jetonla oynanan oyunları bitirmek veya sonuna kadar gitme eylemine verilen argo tabirdir. kapatmanın en makbulü ise tek jetonla olanıdır.

  (bkz: tek jetonla oyun bitirmek)
 • (bkz: kapatma)
 • at yarşı oynarken bir ayakta koşan tüm atları yazmak.