şükela:  tümü | bugün
  • venedik kentinde icat edilen kavram.
  • küçükken en çok sevdiğim teneke levhalardılar.
  • apartman numaralari vardir bunlara benzer. ben bi tanesini alip odamin girisine astim mesela. sahane bir aksesuardir ayni zamanda.
  • apartman dairelerinin ve otel odalarının kapı numaraları özellikle filmlerde bir yanlışlıklar zincirinin ilk halkaları olurlar. genelde bu numaralar pek oynak olup 9 ken 6 oluverirler, kahramanımız yanlış mekana girer ve olaylar gelişir.
  • (bkz: 42)
  • iett, otobüs aş ve öho'lerde otobüsün dört bir yanında ve içinde yer alan, genellikle dört basamaklı, özellerde bulunduğu bölgeye göre a, b ve c harfleri ile başlayan, iett'lerde ise aracın markası ya da üreticisinin baş harfi ile başlayan numara.
  • son 2 yılın modası da bu kapı numaralarını mekana isim yapmak.

şu ana kadar 3 ile 40 arasını doldurdum, bunlar dışında da birkaç numara (72, 88 ve 92) var elimde. bir defterim var, sağda solda gördüğüm numaralı mekan isimlerini not alıyorum. peki, bunu neden yapıyorum? sizce de bir nedeni olmalı, değil mi? hayır yok, tamamen kendi mallığımdan yapıyorum. öyle her şeyin altında büyük bir mana aramaktan vazgeçin artık.

bunu ilk akıl eden insanı anlıyor ve kendisine saygı duyuyorum. yani her ne kadar yurtdışından araklanmış bir şey olsa da türkiye'de ilk uygulayanı anlayabilirim. peki ya arkadan gelenler? umarım kafanıza tuğla düşer de ölürsünüz. ulan bu ne saçma bir şey? bu noktaya nasıl geliyorsunuz ki? hiç mi kafanızı yormak istemiyorsunuz bu konuya? mesela ben bir internet sitesi açıp ismini "213.146.32.16ipadresinesahipcihazdakiinternetsitesi.com" koysam (ki biraz zor olur ama ona takılmayın şimdi) makul görülür mü? hoş karşılar mısınız? bence konuşmalar şöyle gelişiyor:

- abi mekanı açıyoruz da ismi ne olacak?
    + bence italyanca bi isim koyalım hem pizza falan da yapıyoruz ya.
    - ooo, güzel güzel bak bizim tuğçe italyanca biliyor ona sorarız.

---- yüksek bel şalvarı (böyle yazınca garip oldu ama inanın bana var) ve john lennon gözlükleriyle kıytırık bir kadıköy barında oturan tuğçe'nin yanına gidilir. tuğçe o esnada hayattan bıkmış bir şekilde oturmaktadır ----

- tuğçe naber ya?
    + iyidir (tütününü sarıp uzaklara bakarken "ulan bakkaldan alsam daha ucuza gelecekti mınıskim" diye düşünür)
    - ya biz şimdi bi mekan açıyoruz böyle pizza mizza olacak, hani sen de italyanca biliyorsun bize bi isim bulsana
    + hmm... (yine uzaklara bakıp "ulan alt tarafı erasmus'a gidip iki seviştik, ne italyancası" diye düşünür)
    - ...
    + nerde sizin mekan?
    - yeldeğirmeni ya şu küff'ün yanı.
    + ha tamam abi kapı numarasını koyun işte kaç 53 mü oluyor güzel bence (53'ün rize'nin plakası olduğundan habersizdir)
    - vaaay, süper fikir ya valla avrupa gören insanın hali başka oluyor
    + ... (bir kez daha uzaklara bakıp "evden çıkmadık ki lan hep öyle ot mot :/" diye düşünür)

ya şunları yazarken çok eğlendim o yüzden gerisini getiremeyeceğim. artık böyle mekan isimleri olmasın. defterimi atmak istiyorum.
  • https://sehirharitasi.ibb.gov.tr/ mükemmel gösteriyor. yandex google uğraşmayın hiç, sokak adıyla aratınca bütün kapıları mavi noktayla işaretliyor. adresi bilip numarasına ihtiyaç duyuyorsanız ilaç.