şükela:  tümü | bugün
  • genelde dış kapı önlerine mesajlı, çiçekli ve anadilimiz dışında "hoş geldiniz" yazılı paspas.

yazmamın nedeni ise artık aile içerisinde, bizzat babamın en yakınlarını bile incitebildiği bir konu.

kapı paspasının tarihine bile bakmaya çalıştım, patenti vs. yok. bulan varsa da yeşillendirsin. önemli, çünkü bu küsleri barıştırabilecek bir bilgi.

konu da şöyle, bu paspas normalde içeriye, dışarıda kullandıkları ayakkabı ile dalan, ayakkabı altını temizlemek için kullanıldığı varsayılan bir meret.

lakin geleneksel yapıda, ayakkabıyı dışarıda bırakan bir millet için bu o kadar mühim değil, babam hariç.

bu konuyu burda açığa kavuşturmam lazım ki, bunu bir akşam yemeği sonrası babama rahat anlatabileyim?

babam'a göre ayakkabı paspası aşağıda yer alan şekillerde kullanılmalıdır;

1- ayakkabı paspasına ayakkabı ile basılmaz,
    2-ayakkabılar ayakkabı paspasının kenarlarına yakın çıkarılır, kapı önü eşiği dar olduğundan dolayı kapı açılmasını çoraplı yahut çorapsız ayakkabı paspasında kapının açılması beklenir.
    3-evden çıkarken ayakkabılar, ayakkabı paspasının kenarlarına yakın bırakılır, yalın ayakla ayakkabı paspasına basılıp ; ayakkabılar ayakkabı paspası çevresi dışırsında giyilir.

şimdi bu kurallar ışığında, en sevdiğimiz yakınımız ve öz amcam dahi olsa babam ayakkabı paspası yakınlarında karşıladığında, eğer misafiri ilk kez basıyor olarak görüyorsa içeri girerken bir şey demiyor, bunu öğrendik.

çıkarken de iguana yavrularının yumurtasından çıkmasını bekleyen yılanlar gibi, misafiri uğurlarken kapıyı sonuna kadar açıp, seyirciyi arkasına; rakibi önüne alıp, en korkutucu ve gerilim anına başlıyor. imdb'ye açsam 7.8 kesin gelir, şöyle ki;

- yahu şu kapı paspasını kullanmayı öğrenemedik.
    -efendim abi ? (duyanlar da giyenin ne cevap vereceğini sabırsızlık ve olsun bitsinle geçsin istiyor.)
    -ya kapı paspasına ayakkabı ile bastın, şimdi ben çıkarken ona ayakkabısız basıcam, kirlenecek, sonra ayakkabının içi kirlenecek, gittiğim yer kirlenecek. ( çok basit aslında, basma ! ama yok babam ona basacak.)
    -ya abi, bu ayakkabı altındaki tozları kaba pisliği alsın diye var.( aha babamın istediği yerden geldi savunma, aynı suçlunun ne yönde savunma yapacağını bekleyen italyan savcılar gibi )
    -sen eve ayakkabı ile mi giriyorsun ? bizde ayakkabı ile girilmediğinden dolayı ayakkabıları giymek içinoraya basıp öyle giyiyoruz.
    -şimdi burada hırçın tanıdıklar , akrabalar ve sakin kabullenici misafirler ayrılıyor; eğer sakin kabullenici misafirler değillerse iş kapı önünde kızışıyor.

bu tartışmanın 2-3 versiyonunda amcam dediğim eniştem ve bazı yakınlarımızla darılttı.

şimdi bu konu ile yazılı kaynakları başlık altında artık, yorulmadan babama okutup brexit sürecini yaşatacağım.

miras değil kız verme alma değil, paspas yahu. dinletemiyoruz adama.

bu yıllardır süren kavgada babama eşiği genişletme, içerde ayakkabı giymek için deri ve yumuşak puf koltuk yanına uzun çekecek ile birlikte neler teklif etmedim neler. sırf gerilim bitsin diye. lakin olmadı,başaramadık.