şükela:  tümü | bugün
  • bir bayana mesela, kapiyi tutup onun once gecmesini saglamak, veya araba kapisini, veya bayan olmayan birine de yapilir, arkanizdan yuyuyordur, kapi yuzune carpmasin isteryerek tutarsiniz onu. saygili bir davranis.
  • ... muhafizlarin favori atraksiyonu
  • herkesin tuttuğu kendine denildiğinde, keşke bunu tutmasaydım dedirten eylem.
  • gelinin beline kırmızı kurdelesi bağlanıp tam evden çıkacakken erkek kardeşinin, yoksa kuzenlerinden birinin, kapının önüne geçerek "vermiyorum ulan kızı" demesi geleneğidir. daha sonra oğlan tarafından biri kapıyı tutana para verir. eğer kapıyı tutan parayı beğenirse çekilir, beğenmezse dikilmeye devam eder.
    buradaki para başlık parası tarzı bir şey olarak algılanmamalıdır, bir nevi susturucudur.
  • bu konuda ciddi bir karışıklık var. şimdi, arkadan gelene kapıyı tutmamız konusunda kendimizi sorumlu hissedeceğimiz eşik mesafe ne kadar? en fazla 5 metre geriden gelenlere mi tutmalıyız, yoksa 10 mu? o da değilse kaç? ya da arkamızdan gelene mesafe ne olursa olsun kapıyı tutmamız mı gerekiyor? eğer öyleyse, arkamızdakinin arkasındakilere de bizim mi kapıyı tutmamız gerekiyor, yoksa görevi bir arkamızdakine mi devrediyoruz? sadece erkekler mi kapı tutmalı, yoksa herkes mi? eğer sadece erkeklerse, sadece karşı cinslere mi, yoksa hemcinslerine de kapıyı tutmalı mı? eğer ikincisiyse, arkadan gelenin erkek veya kadın olmasına bağlı olarak yazının başında bahsettiğimiz mesafe ayarları değişmeli mi? arkadan gelen, kapıyı tuttuğunuzu gördüğünde adımlarını sıklaştırmalı mı, yoksa aheste aheste yürümeye devam mı etmeli?

devlet buna bir şey yapması lazım!
  • nezaketinizin karşılığını öküzce somurtarak veren tipik türk kızlarına da sıkça rastlarsınız bu durumlarda.
    sözlük troll'ü olsun olmasın, farketmez. (bkz: let the game begin)
  • kimi pasa cocuklarinca yanlis anlasilan davranis. cunku bazilari sizin orada kapiyi tutmakla gorevli oldugunuzu dusunuyor olmalilar ki, tesekkur etmeyi birakin, elini uzatip kapiyi sizden devralmazlar. bu durumda yapilacak tek sey bu sekilde davranilacagini anladiginiz an kapiyi ustlerine birakmak olmalidir. yapiyorum ve pisman degilim.
  • çoğunlukla arkadan gelen nezaketsiz kişinin tuttuğunuz kapıdan arsızca geçivermesiyle ağzınızdan köpükler çıkmasına yol açan eylemdir. plaza lokasyonlarında sık rastlanan bu sığırlar fişlenerek bir dahaki sefere kendilerine pusu kurulmalı, o kapı o surata çarpılmalıdır.
  • bu işi çoğunlukla yapan biri olarak arkamdan gelen ve bu işi yapmayan çoğu denyoya açık mektubumdur;

selamlar gerizekalı denyolar,

öncelikle bu yaptığım iş bir zorunluluk değil insani bir kibarlıktır. yoksa sizin zırt diye önümden geçip, hadi geçtiniz diyelim ben orada hiç yokmuşum gibi davranıp bir teşekkür bile etmemeniz gibi ben de o kapıyı tam suratınıza doğru çaaat diye çarpabilirim. ikisi arasında hiçbir fark yok bunu bilin.

ardından bahsetmek istediğim bir konu daha. bu işi yapan bir adam/kadın gördüğünüzde lütfen adımlarınızı biraz hızlandırın. kapıyı tutan kişinin görevi kapıyı tutmak değildir.

kapı tuttuğum sevgili kadınlar tamam erkeklere karşı önyargılı olmanızı empati yaparak bir nebze anlayabiliyorum. ama size karşı herhangi bir cinsel isteğim yok. sakin olun siz kapıdan içeri girince üzerinize çullanmak veya kapıyı siz tutarken elinize dokunmak gibi bir niyetim yok. ne olur sakin olun.

ayrıca sevgili kadınlar, kadınlarımız sizlerin erkeklere kapı tutmanız yadırganacak bir durum değildir. bu iş bir nezakettir ve nezaketin erkeği kadını olmaz.

ve son olarak kapıyı iyice gerip gerip zamansız bırakan piç! sen dur sen duur! seni sikecem olm senin amına koyacam!

saygılar...
  • boston'da geçirdiğim zaman sürecinde fazlaca alıştığım, ankara'ya döndüğümde neredeyse yüzüme çarpılan kapılar yüzünden bunalıma girmeme sebep olan eylem. ama orada da bokunu çıkartıyolardı bunun, daha önümde 20 metre var kapı tutuyorlar, strese girip adımlarımı hızlandırmak zorunda kalıyordum. hatta bir keresinde girmeyi planlamadığım bir kahveciye* sırf kapı tuttular diye girdim, madem girdim diye de bir kahve aldım.