şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün araştırırken denk geldim bu kapı vizesi denen uygulamaya. sakız adasına gidip oradan diğer yunan adalarına geçmek isteyenler için şahane bir seçenek. çeşme'den sakız adasına geçip orada kapıda vize uygulamasıyla tek girişili shengen veriliyor, sakız adasında veya diğer adalarda toplamda kalacağın gün kadar vize çıkıyor. ücreti ve belgeleri de shengen başvurusuna göre daha az. bu uygulama 06.04.2015 te başlayıp 31.10.2015 te bitecek deniyor. böyle bir vize alan varsa bilgilendirirse sevinirim.

  ilgili link şu:kapı vizesi

  edit:midilli – sakız – samos – kos – rodos ve meis adaları için geçerliymiş sadece.diğer adaları kapsamıyormuş.
 • bildiğim kadarıyla avrupa birliği yıllardır yunanistan'a bunu kaldırtmaya zorluyor, fakat gelirlerinin büyük çoğunluğu türkiye'den olan bazı yunan adaları'nın ekonomik anlamda var olabilmeleri için bu uygulamadan vazgeçilemiyor. zaten geçerli olduğu adalardaki türk turistlerin sayısının kesinlikle artışını sağlıyor.

  tabii kapı vizesi almanın ekonomik olmadığı söyleniyor, çünkü ödediğiniz miktarla tek seferlik giriş hakkınız oluyor. üstelik pasaport kuyruğunda, vize işleminiz limanda yapılacağı için, daha çok bekliyorsunuz. fakat kim ne derse desin, pratik tarafı da var. çünkü schengen almak günümüzde epey zahmetli. diğer yandan kapı vizesini, 3 ay geçerlilik süresi olan pasaport ve 2 adet biyometrik fotoğraf (son 6 ay içerisinde çekilmiş) ile seyahat acentesine yolculuktan 3-4 gün önce gidilerek size orada verilen vize formunu doldurarak ve feribot biletleri ile otelinizi ödeyerek elde edebiliyorsunuz.

  bence acil durumlarda veya spontane sayılabilecek ziyaretler için kapı vizesi kullanışlı, fakat yunan adaları'na sık gitmek isteyenler için israf olur. ayrıca ben bu vizenin kaldıracağı şeklindeki söylentiye pek ihtimal vermiyorum, çünkü bu söylenti yıllardır var. ayrıca ekonomik olarak iyi günler geçirmeyen yunanistan'ın adalarının zor duruma düşmesi de avrupa birliği'nin işine gelmez.
 • eğer daha önce alınmış yunanistan ve/veva schengen vizeniz varsa kapıda çok beklemediğiniz vize türü. daha önceki vizelerinizde parmak izi verdiğiniz için parmak izi alınmıyor ve vizeniz basılı olarak evrakların arasında geliyor. memur gelen evraktan söküp direkt pasaporta yapıştırıyor.

  tabii bekleme süresini o gün kapı vizesi ile geçiş yapacak turist sayısının da belirlediğini söylemek gerek. ben bu sene temmuzun ortasında gittim, (yaklaşık 10 kişi vardı kapı vizesi almış olan) schengen kuyruğunda onlarca kişi olmasına rağmen benim işim beş dakikada bitti.