şükela:  tümü | bugün
  • calinca kapinin acilmasina yarar - genelde her kapida bir tane olur, apartman kapilarinda uzerlerinde isim yazan suruyle zil dugmecigi vardir*... kisisel tercihim, kus sesi cikarmamalari yonundedir...
  • son dönemlerde "kapınız çalıyor" veya "misafiriniz geldi" gibi replikleri barındıran modelleri çıkan aparat...
  • insanların samimiyetine göre çalınış şekilleri değişen ,kapının yanında ,cogunlukla ışık düğmesinin yanında bulunan zil..
    eger gelen ev ahalisindense kapıya gidip açana kadar on-onbeş kez çaldırılan, eger eve ilk ziyaretini yapan bir yabancı ya da senede bir gelen misafirlerdense cok agır bir şekilde basılıp ilk önce "dingg " sonra da kısık "dong " sesini çıkartan ,kimi zaman insanların ışık sanarak bastıkları , taciz ettikleri duvarda ele gelen cıkıntı...
    şayet beklediğiniz cok sevdiğiniz bir insansa kulagınızın duymak için sabırsızlandıgı ,beklenmedik bir zamanda duyuldugunda ise irkilmenize ,"hayırdır" demenize neden olan ses..
  • "vi vi vi vi", "cik cik cik cok cok cok", "bi ba bo" şeklinde çalanları bulunur. en yaygın kullanılanı "zaaarrrrrrrrr"dır. çeşit arttırılabilir.
  • 80'lerde aslan basli kitsch ornekleri moda olan nesne.bunlarin agizlarindaki dugmeye bastiginizda davudi bir sesle ding dong ederler ve usenmeyip elektrik tesisatini tam doseyenlerde veya fonksiyonu bozulmayan orneklerinde gozlerinden kirmizi isik cikardi.
    cocukken misafirlerin evine gidildiginde zile basip kirmizi isiklari gormek icin ölürdüm,gecen gun bir arkadasimin kapisindaki aslanli zile bastim,ne ses geldi,ne isik,anladim ki 80'ler coktan gitmis,cocukluk coktan bitmis.
  • sabahın köründe apartman görevlisinin gazetenin parasını almak için ısrarla basıp durduğu, uyanmama sebep olan şey.
  • (bkz: ding dong)
  • günümüzde kapı melodisi, kapı din dini dan danı, kapı mesajı haline gelmiş elekromanyetik polifonik melodik ''kapıyı aç'' zil müsveddesi.

önce güzelim çın çın kapı zillleri değişti...
    sonra bir arada şimdiki kapı zili gibi çalan okul zilleri oldu...

yakında;
    kapı zili ve okul zili bestecilerinin özgün eserlerini sabırsızlıkla bekliyorum...
  • 10 saniye kadar gecikmeli çalmaya başladı bu. manyak mıdır nedir?
    edit: pili varmış lan, biten cinsinden.