şükela:  tümü | bugün
 • iade oranı aşağı yukarı %25 olan ödeme şeklidir.
 • ne sike yaradığını anlamadığım ödeme çeşidi afedersin. geçen netten bir seramik kupa aldım. hem siteyi çok iyi bilmediğimden, hem de ya yolda gelirken kırılırsa diyerekten önce açar bakar, malı görür, mal sağlamsa ödemeyi yaparım diye düşündüm. zira kapıda ödemenin amacı/güzelliği bu olmalıydı. dolandırılmanın önüne geçmek, kusurlu maldan uzak olmak. hay benim saf kalbime sokayım. meğersem önce ödemeyi yapacakmışım, sonra malı görecemişim. e lan ya getirirken kırıldıysa bu? tutanak tutarlamış... e peki kapıda ödemenin bana faydası ne amk. 4.90 fark alıyon bi de. netekim sayın sözlükçüler dolandırılmamak için kargo şirketine fake atmaya kalkıp bizzat dolandırıldım anasını satayım.
 • çok bilmediğiniz bir siteden alışveriş yaparken bunu seçersiniz.
  fakat bilmezsiniz ki, sırf kapıda ödeniyor diye 5 lira fazla para ister bunlar.

  beş tane=bir haftalık simit parası lan.
  te allam deli midir manyak mıdır bi siktir git çay koy ya.
 • urunu gonderen firmaya ne gibi bir ekstra gider yukledigini bir turlu anlayamadigim odeme turu. zira fazla ucret talep ediyorlar bu secenekte. ben de siparis verirken kapida farki odemeyecegimi bildiriyorum, severek ayrilip baska asklar buluyoruz.
 • bu tip ödemelerden 5 lira fazla para alınması tamamen kargo firması sebeplidir. zira kargo firmaları "hacı ben senin ödemeni de alırım ama 5 lira da fazlasını alırım ona göre" diye firmaya dayatırlar bu durumu. doğal olarak satışı yapan firma da kendi, "normal satışa göre" yaptığı fiyatlandırma ve kardan ödün vermek istemez.

  ben açıkçası e-ticaret işinin içinde olan birisi olarak bu tip ödemeyi çok saçma buluyorum, bir kere ciddi bir iade sorunu var ortada. şurada da değinildiği gibi normalde %2 olan oran %15 ve üzeri seviyelere çıkıyor ki mesela kargo bedava uygulaması olan bir firma parasını alamadığı bir ürünün iadesi için kargo gönderimi ücretini de kargo firmasına toka ediyor. bunun stoklama maliyeti de cabası.

  şahsi kanaatim bu tip ödeme sisteminden en karlı çıkan tarafın kargo firması olduğu yönünde. hem fiilen teslim etmediğin bir ürün için kargo ödemesi al, hem de eğer ki gönderilen kişi ödemeyi yaparsa 5 lirayı kap hem de belki o alınan ödemeyi firmaya aktarmak için geçecek örneğin 15 günlük sürede parayı işlet. süper iş valla.

  sözün özü; pek sıcak bakmıyorum. havale gibi bir seçenek var, enpara gibi alternatiflerle artık havaleyi ücretsiz gönderme şansımız var, kredi kartı olmayan insanlar var, şaşırıyorum gördükçe, garip geliyor. bir alternatifi bulunur yani kapıda ödemenin, bulunmalı.
 • bir girişimci tarafından akıl edilen web sitesidir. kapıda ödeme kelimesini arama hacmi oldukça yüksektir ve buna kapıda giyim kuşam, takı gibi ürünlerin önce görülüp sonra alınması eklenince haliyle tutmuş web sitesidir. adresi tahmin edeceksiniz ama yine de adettendir. [http://kapidaode.com/ http://kapidaode.com/]
 • almanya'da benim bildiğim en az 30 yıldır tıkır tıkır işleyen sistem. firmalar büyük bir alışveriş kataloğu bastırırdı böyle ansiklopedi kadar. her evde mutlaka bunlardan birkaç tane bulunurdu. millet siparişini verir, ürününüz en geç 1 gün içinde evinize gelir, parasını kapıda verir alırdınız. internetten çok önce adamlar bu sistemi yerleştirmişti ve biz neredeyse bütün alışverişi oradan yapıyorduk.
 • türkiye'de benim bildiğim son 5 yıldır sikko sikko işleyen bir sistem. firmalar sitelerine "ürünü kapınızda deneyin öyle alın" diye böyle kocaman yazıyorlar. sonra kargocu açtırmıyo felan, ürünün başına bişey geldiyse göt gibi kalıyosunuz.
 • ne alanın ne satanın en çok kargo firmasının işine gelen ticaret şekli.

  kapıda ödeme seçeneğini seçtiğinizde eklenen ve ortalama 5 lira olan fark kargo firmasının talep ettiği ücrettir. bu ücret 100 lira üzeri tahsilatlarda daha çok artar. e-ticaret sitelerinin kapıda ödeme için fark almasının nedeni budur alıcı gözünden durumun açıklaması bu.

  satıcı tarafından bakacak olursak kapıda ödeme ile satış yapılacaksa en önemli faktör telefon ile onay almak. onay alınsa bile kargoyu almayan müşterilerin çoğu adres olarak şube teslim gösterenler. yani "ben şubeden alacağım" diyenler. lakin kapıda ödeme yolluyorsanız bu riski göze almanız gerekiyor.

  gelelim kargo tarafına. işte en karlı taraf. bir tahsilatlı olduğu için ek ücret alıyor. eğer nakit tahsilat yaparsa ücreti size 8-10 iş günü gibi bir zaman sonra yolluyor. kredi kartı ile tahsilat yaparsa bu zaman ayı buluyor.

  bir de bu entry'i yazarken çok enteresan bir detay aklıma geldi. az önce entry'i yarım bırakıp çalıştığım kargo firmasının bölge satış müdürü ile konuştum az sonra anlatacağım şeye bir cevap veremedi.

  kapıda ödeme gönderilen ve teslim alınmayan kargolar için gönderen firmadan 3 kalem ücret alınıyor.

  1- kargonun taşıma ücreti
  2- kapıda ödeme farklı
  3- kargonun teslim alınmadığı için gönderen firmaya geri dönme ücreti.

  taşıma ücretine ve kargonun geri dönme ücretine itiraz yok. fakat müşteri kargoyu teslim almadığına göre kargo firması da tahsilat yapmamış oluyor.. madem böyle bir tahsilat yok neden kapıda ödeme farklı alıyorlar.

  bu durumda kargo firması vermediği bir hizmetin de ücretini almış olmuyor mu? haydi buyur? e-ticaret yapanlardan kaçı bu detayı fark ediyor?

  dediğim gibi en çok kargo firmasının işine yarayan sistemdir bu. ayrıca satın aldığınız ürünleri kargo çalışanının yanında kontrol edin. itiraz ederse siz de itiraz edin ve mutlaka kontrol edip öyle teslim alın.
 • alıcı için büyük risklere gebe, ürün teslim modeli.

  tüketici şikayet sitelerinde, bu teslim modeliyle ayıplı mal satışının ve dolandırıcılık vakalarının çokça yaşandığını görmek hiç şaşırtıcı değil. hizmet -tek başına- bu haliyle; kötü niyetli kişilere karşı, alıcıyı tamamen savunmasız bırakmakta.

  alıcı muhtelif sebeplerden ötürü bu hizmeti kullanmak zorundaysa, satıcının kontrollü teslim ek hizmeti veren şirketleri kullanmasını talep etmeli. kargo şirketleri genelde bu hizmeti ek olarak sunuyor. satıcı ürünü kargoya verirken, bu ek hizmeti de talep ederse; hem ambalaja, hem teslim formuna, hem de kabul formuna "kontrollü teslim şartı" ibaresi konur. teslimat sırasında, alıcı ürünü kontrol eder ve öyle teslim alır.

  bu hizmetin, şirketten şirkete farklılık gösterebileceğini unutmamak lazım. satıcı ile nihai anlaşmayı yapmadan, kargo şirketleriyle konuşup daha detaylı bilgi almakta fayda var.