şükela:  tümü | bugün
 • kapıdağ yarımadası
  marmara denizi guneyi'nde ters duran bir ucgen $eklindeki yarimada. dogu korfezi'nde bandirma, batı korfezi'nde erdek bulunur.
  yarimada ozellikle su yonunden zengin bir cografya olup, heryerden tatli su cikar. aslen eskiden bir ada oldugu tespit edilmi$ olup, sonradan kara ile ada arasina yigilan kum, toprak bugunku hali ile yarimada olmasini saglami$tir.
  bandirma veya erdek tarafindan ba$layarak denizkiyisi takip edilerek yapilacak gezi, inanilmaz bir dogal guzellik ve keyif arzeder. yalniz yarimada kuzeyinde yollar bozuktur. kucuk $elaleler, kimseyi goremeyeceginiz koylar, dereler, minik goletler vs...
  bu rota takip edilecek olursa sirasi ile gecilecek mekanlar:
  bandirma - a$agiyapici köyu - tatlisu köyu - dalyanköyu - kar$iyaka köyu - $ahinburgaz köyu - kocaburgaz köyu - $eytanköy - narli - ocaklar köyu - erdek - bandirma
 • yaklaşık olarak 300 kilometrekarelik bir üçgen şeklindedir. kuzey ve batı yamaçları oldukça diktir. özellikle kuzey kıyıları son derece girintili çıkıntılıdır.dedebayırı, ademkaya, klapsi ve çavlı adlarında, yükseklikleri 600 - 800 m. arasında değişen tepeleri vardır. bunların en yükseği doğuda bulunan dedebayırı'dır. (803 m.)

  tarihi bakımdan da oldukça zengin bir bölgedir. bölgenin en önemli antik yerleşim bölgesi kzikos'tur. argonotlar'ın altın postu aradıkları ünlü destanlarında da kzikos detaylı olarak yer alır.
 • yarimadanin ic kisimlarinda 5-6 tane irili ufakli şelale olduğu hep soylenir ama henuz bunlari gorebilmis degilim.* etrafinda cok guzel koylari vardir; buyuk pafrima, kucuk pafrima, kirazli manastir,... tabi ki en krali* erdekteki kumsal seridir. yagcinin onu denize girmekten cok piyasa yapmaya yarar ama piyasa da piyasadir hani.
 • şelaleden, tatlısu'ya degilde diger tarafa giden yol nerdeyse tamamı ile şeytan köyün mevye/sebze tarlaları ile kaplıdır. kimsecikler yoktur kocaman dağcıkta, her istediğinizi yiyebilirsiniz. yeşil elma, şeftali, özellikle murdum erigi... eger abartmak istiyorsanız karbuzlara da yavşayabilirsiniz.
 • bandirmadan bakildiginda ciplak bir goruntu cizen bu yarimadanin arkada kalan kismi yemyesildir. harika ormanlar, vadiler, dereler, antik kalintilar. nedendir bilinmez, sherwood ormani denince aklima burasi gelir
 • marmara timsahının ayaklarını çizen fırçadır.
 • kapıdağ'ın bazı özellikleri :
  doğal yaşam ( kara ) : 17,686 hektarını ormanların oluşturduğu yarımada kara ve deniz hayvanlarının çeşitli türleri için gerek sürekli gerekse de göçmen olarak , önemli bir yaşam alanıdır. bu hayvan türlerinden bazıları ; wwf ( doğal hayatı koruma vakfı ) verilerine göre yarımadanın kapsül burnu ve maymun burnu akdeniz fok’ unun yaşam alanlarındandır. diğer türler olarak ; yaban domuzu, kurt,çakal,tilki, kertenkele,tavşan,yılan,kaplumbağa, kuşlardan ; karga , serçe, güvercin,saka, iskete, kırlangıç, atmaca, çaylak, sığırcık, göç mevsimlerinde leylekler , kaz ve ördekler sayılabilir . yarımadada önemli bir alan “yaban hayatı koruma sahası “ olarak belirlenmiş ve çeşitli hayvan türleri bırakılmıştır. tabii akıbetleri hakkında olumsuz bilgilerde maalesef vardır.

  doğal yaşam ( deniz ) : yarımada çevresinde çok çeşitli balık türü barınmakta yada uğramaktadır . bu nedenle balıkçılık önemli bir gelir kaynağıdır . ancak bilinçsiz ve kontrolsüz avlanma doğal hayatı tehdit eder hale gelmiştir.

  yarımada çevresinde görülen balık türlerinden başlıcaları şunlardır;
  göçmen balıklar: levrek, lüfer, kolyos, uskumru,torik, mezgit, hamsi,sardalya, palamut
  yerli ve taş balıklar : tekir , kefal , istavrit , dil , kırlangıç, gümüş, barbunya, sinarit, sarıgöz, alyanak, çupra
  kabuklu hayvanlar : istakoz, böcek, ayna, pavurya, karides, kaya ve kum midyesi, istirdye, ticari değeri olmayan ama ekolojik yaşam açısından önem arzeden , çağanoz,çalpara,pines,sulina,kestane, deniz iğnesi ve deniz atı sayılabilir.
  süngerler: kimi bölgelerde ticari değer taşımayan süngerler vardır.

  orman ve bitki örtüsü : kapıdağ’ da görülen kimi ağaç türlerini şöyle sıralayabiliriz; meşe türleri, akçe ağaç, dişbudak , titrek kavak, ak kavak, karaağaç, kızıl ağaç, söğüt , çınar, erguvan, kızıl çam, defne, ceviz, ıhlamur, kestane …

  kıyılarda ve yamaçlarda tarımda önemli bir yer tutan zeytin ağaçları , orta kesimleri makilik ve dağlık alanlar tamamen ormanlıktır. şifalı bitkiler özelliğinde birçok bitkininde dağlarda ve yamaçlarda bulunması mümkündür , kekik , karabaş otu , ebegümeci,papatya ,ökse out, yonca, ayı sarımsağı vb. olarak çoğaltabileceğimiz bitkiler doğal ortamlarında kendiliğinden yetişir.
 • yaban domuzu ya da ari saldirisina ugrama riskinin cok yuksek oldugu doga sevenler icin cazibe merkezi.
 • lisede coğrafya dersinde marmara denizinin haritasını çizmenin en güzel yanıydı