şükela:  tümü | bugün
  • adanna karaisalı'da bulunan, 20 km uzunluğunda ve 4 km'si yürüyüşe açık muhteşem kanyon.alman köprüsü de yakınındadır. görmek lazım.
  • karaisali merkeze 6km uzaklikta bulunan guzelim dogal cennet. her mevsimde gidilesi.

ister navigasyon kullanin ister tabelalari takip edin. ben yine de yol tarifi vereyim. (bkz: faruk eczanesi)
    adana merkezden gelenlere: karaisali'ya girince karsilastiginiz ilk gobekten duz devam edin -tabela var- ardindan caminin orda yol ikiye ayriliyor. siz catalin sol ucunu secin. digeri nereye gidiyor bilmiyorum. 5 dk sonra kanyondasiniz.

kanyonun ilk girisinde gozleme sikma kucuk kahvalti yapabileceginiz cayinizi icebileceginiz teraslari guzel olan minik bir isletme bulunuyor. biz 9da orda oldugumuzdan kafeteryadaki kadinlar daha yeni hamur aciyordu. sol tarafimiza kis baslangici oldugundan kurumaya baslamis dereyi, sag tarafimiza da dik dik yukselen kayalari alip yurumeye basladik. kimsecikler etrafta yoktu. kanyonun tatli guzellik uykusundan uyanisina tanik olduk. yer yer gunesin etkisiyle hafif ilik hava, yer yer golge ve bogaz seklinde bir yerden gecerken donduran hava...

kanyona baslarken minik iki adet setten olusmus bir selalemsi sizi karsiliyor.

kanyon toplamda 7 km. ve tamami yuruyuse acilmis. ben ailemle oldugum icin tamamini yuruyemedim. ama tek gittigimde guncellerim yine.

kanyon baslangicinin 600mt sinde merdivenle ciktiginiz bir yer var. kayalarin icinden akan suyun sesini duydugunuz buz gibi bir yer. hah iste o kayalarin ustune cikin ordaki manzara mukemmel!

1.6 km sonra selale var. ve selalenin etrafina agactan yapilmis oda oda ustu kapali cardaklar. ve buyuk bir teras. biz o terasta sandalyelerimizi acip termostan caylarimizi ictik guzel manzaranin esliginde. ve ayrica tuvalet de var. belki yazin isletme/guvenlik tarzi bir sey vardi ama biz gittigimizde yoktu. cardaklarin her birinin yaninda yakilmis atesin izleri :)
    (bkz: adana kebap mangal) selale ciddi anlamda kurumus olmasina ragmen bir iki balikci vardi. gayet de guzel siftah yapmislardi.

donus yolunda once bir aileyle karsilastik. sira sira dizilmisler yuruyorlar. hepsinin elinde de birer poset. ardindan bir baska aileyle. ve sonra bir baska aile... varis noktasi belli :)) piknik alani! ve hemen babam karari verdi baharda hepimiz bir arada oldugunda biz de geliyoruz.

bu arada sirtina cantalarini almis bir grup da gordum. belli ki kamp yapacaklar. icimden deli gibi agladim. fotograf cekmeye devam ettim.

ve en guzeli belki de: yuruyuse ilk basladigimizda bisiklet mi suruyorlar burda diye afalladigim sonrasinda sallamadigim ve piknik alanina geldigimde donup kaldigim "helal be" dedigim guzel cocuklar.

bu 6 kafadar sabahin korunde cikmislar evlerinden. bisikletlerine atlayip buraya gelmisler. biz yanlarina geldigimizde mangal?a tavuklari pismeye baslamisti. radyolarinda da simdi hatirlayamadigim bir garip deli muzik caliyordu.