*

şükela:  tümü | bugün
  • fenerbahce taraftarlarının turk tezahurat literaturune emanet ettikleri bir slogandır.deplasmana,ozellikle ali sami yen'e gidildiginde coskuyla soylenir,catısmaya hazırlık yapılır.
  • aynı şiddette ve sallantıda bir duygusal ilişkiye de uyarlanabilir.
  • bakırköy osmaniye'de fildamı diye bir yer vardı. eskiden dutluktu, sonra bakıma aldılar, kapısını falan yaptılar. şarapçı yuvasıydı, şekle şemale soktular. derken olay iyice aştı, konserler falan verilmeye başlandı fildamı'nda. yıllar yıllar önce annem, babam, ben böyle bir atmosferde konsere gitmiştik. çok heyecanlıydım. dışarıda bekliyorduk. konser hesapta ücretsizdi. sonra birden ortaya bir bilet gişesi çıkardılar. kapılar kapalı, dediler ki bilet alacaksınız. derken ortam gerildi. insanlar sinirlendi. kafalarına konserle alakasız olmasına rağmen müslüm gürses bandı takan gençler rahatsız oldu. birden herkes birbirini gaza getirmeye falan başladı. hava sıcaktı. tişörtler çıkarıldı, akabinde kemerler de çıkarıldı. tabii biz gerilere geçtik. e aileyiz. bir sürü de aile var. ama çılgın gençlik durmadı. kapılara abandılar. ve hayatımın yönünü değiştiren sahne o anda başladı. hapisanede isyan çıkartan mahkumlar gibi demir kapılara sarılarak sarsmaya çalışan gençler; "kapılar açılsın, çatışmalar başlasın" diye tempo tutmaya koyuldular. o an yaşadığım korku tarifsiz. ama ben de bağırmaya başladım, "kapılay açılsın çatışmalay başlasın.." iyi de çatışma ne lan?
    eve döndük sonra zaten. ertesi gün öğrendik ki, harbiden kapılar açılmış, çatışmalar da başlamış. bizim gençlik kendini jiletlemiş. meğersem çatışma dedikleri oymuş. e ne bilsin el kadar çocuk? hayır o değil de, ben orada bağırırken, aralarına alıp, "yeğenim sen de bizdensin, al bakim jiletle şu kolları" falan mı diyeceklerdi ne?