şükela:  tümü | bugün
  • hepimiz
  • ne kadar karşısında durduğunu iddia edip kapitalizm içinde yer almadığını savunsan da aslında taşımakta olduğun sıfat . buna itirazı olabilir insanların fakat buraya girmek için bile bi isp ye aylık para vererek onları besliyoruz . hadi ona vermiyosan bilgisayar almak için bi harcamalar yapmışındır . bilgisayar harcaması da hayati bi harcama olmadığına göre lux harcamalar sınıfına dahil edilebilir .
  • kapitalist olan kimselerce kullanılmayan,sadece kapitalist olmayanlar tarafından kapitalistleri aşşağılamak için kullanılan tanım.
  • kapitalizmi benimseyen kimse.
  • sadece kapital sahibi (bkz: sermaye) insanlara verilen isim.
    sermayen mi var derdin var bir nevi.
  • "kapital" ve "das kapital" dergilerini okuyan okuyucu kitlesi...
  • "kapitalist olarak o yalnızca kişileşmiş sermayedir. onun ruhu sermayenin ruhudur. ama sermayenin tek bir yaşam dürtüsü vardır: değer ve artı değer yaratmak, üretim araçlarını mümkün olduğu kadar büyük miktarda artı emeği emebilecek bir faktör haline getirmek.

sermaye ölü emektir ve ancak vampir gibi canlı emeği emmekle yaşayabilir ve ne kadar çok emek emerse, o kadar çok yaşar. işçinin çalıştığı süre, kapitalistin ondan satın aldığı, emek gücünü harcadığı süredir.

işçi, eğer bu süreyi kendisi için harcarsa, kapitalisti soymuş olur."

karl marx, kapital, birinci cilt, onuncu bölüm, işgünü.
  • kimdir "kapitalist"? rivayet goruldugu gibi muhteliftir de, rivayet yerine ilim irfan pesinde kosan bir kisim insana gore daha eli yuzu duzgun soylesi bir tanim yapilabilir.

toplumsal formasyonun kapitalizm tarafindan hakimiyet altina alindigi bir ortamda, bazi uretken kaynaklar uzerinde bazi insanlar digerlerinden daha fazla hak ve iktidar sahibi iseler, yani kaynaklar esitsiz olarak dagitilmaktaysa, o ortamda sinif iliskilerinin varligindan soz ediyoruz.

kapitalist sinif iliskilerine kazinan temel antagonizma, ki (tabii bu kulliyatta kavga dovus yaratan bir onermedir) degismemistir pek fazla, uretim araclarinin sahipleri ile uretim araclarinin isletilmesi icin gereken emek gucune sahip olanlar arasindadir. "sahip olmak" burada uretimde ise kosulan kaynaklar uzerindeki hak ve iktidar ile alakali bir seydir.

o vakit kapitalist basitce makinelerin, ofisin, vs. mulkiyet sahibi olan kimse degildir; kapitalist mulkiyet sahipligi ile birlikte uretim araclarini uretim surecinde isleten, bu isletme icin emek gucu kiralayan, bu gucun kullanim surecini disiplin ve denetim altinda tutmakta cikari olan, ve uretimden elde edilen karlara el koyan kimsedir. yani, "sinif iliskisi" icinde olan kimsedir kapitalist, sadece kaynaklar uzerinde esitsiz hak ve iktidar sahibi olmakla kalmaz, kaynaklarin kullanimi ile elde edilenler uzerinde de esitsiz hak ve iktidar sahibidir.

kapitalist ayni zamanda sinif iliskilerine mahkumdur da. kar edebilmek ve piyasada kalabilmek icin isgal ettigi konumun yeniden uretim kurallarina uymak zorundadir, o yuzden fiyat duzeyleri, emek girdisi, calisma hukuku, yatirim kredileri, para piyasalari filan gibi alanlarda her tekil kapitalistin savunmasi gereken cikarlari vardir; cogunlukla da birbirlerini yok ederek savunurlar bu cikarlari, yeri geldiginde eger bu cikarlara kolektif bir tehdit varsa, ortak davranabilirler de.

bu kisilerin topluma ne kadar zararli olduklari, toplum kendini bu sekilde idame ettirdigi surece de boyle zararli olmak zorunda olduklari hakkinda daha genis bilgi icin the corporation belgeseli tavsiye olunur.

ama banka muduru kapitalist midir, broker kapitalist midir, babam kapitalist midir, bizim rektor kapitalist midir midir merak edenler, erik olin wright'in calismalarina bakabilirler.
  • bir tanıma göre, uzmanlaşmayan* kişi.