şükela:  tümü | bugün
1957 entry daha
 • bana göre insanlığın en aşağılık sistemlerinden biridir ama günümüz dünyasında da hakim olan sistemdir.
  özellikle bilgi çağı ile büyük bir değişim içine girmiştir. burdaki tartışmaların biraz eski bakış açısı içinde devam ettiğini görüyorum.
  eğer bu sistem içinde hayatta kalıp daha fazla refaha kavuşmak istiyorsak daha farklı bir ufuktan kendisini incelememiz daha iyi olacaktır.

  kapital dendiğinde çoğumuzun aklına para gelmekte. doğru kapitalizmde halen para oldukça önemli ama eskisi kadar değil. artık daha önemli olanı information(bilgi, yetenek, eğitim vs...) ve networking(çevre).

  hepsinden önemlisi networking. telefon rehberinizi açtığınızda maddi, siyasi veya geniş çevresi olan kaç insana ulaştığınız para ve informasyondan daha önemli konuma geldi.
  çünkü çevre olursa iş yapabilme imkanınız artar, kaynaklara ulaşım sansınız artar, informasyonunuz, yeteneğiniz olmasa dahi ona ulaşıp satın alma veya kiralama şansınız artar.

  sadece yetenek ve bilgi sahip olup birşey üretseniz dahi çevre olmadan onu satıp pazarlayamazsınız, girişiminizi finanse etmeniz zorlaşır vs vs...

  hep bill gates örnek verilir. bill gatesi warren buffetla tanıştıran gates annesi idi. sizi böyle bir adamla tanıştıracak anneniz babanız var mı?
  geleceginizi kestirmek aslında olası. eğer çevrenizin ekonomik, siyasi ve diğer çevrelere sizi taşıyacak gücü varsa kapitalist sistemde iyi yerlere geleceksiniz. yoksa muhtemelen en iyi ihtimalle çalışkan bir işçi olup yuvarlanıp gideceksiniz....

  zaten son araştırmalar da benzer istatistikler ortaya koyuyor.
 • ne kadar acı mağara insanları günümüz insanlarından özgürdü.avı avlar emeğinin %100 karşılığını alır,karısının çocuklarının karnını doyururdu.

  şimdi ise yüz avlık çalışıyoruz 99 u patrona gidiyor.
 • hakkında yapılan veriye dayalı sistematik ve bilimsel eleştrilere akp'li bakan mantığıyla cevap verilen olaydır.
  geçmişe gitmek.
  2000 den önce kaç telefon vardı şimdi kaç çep telefonu var. başarı akpnin.
  2000 den önce fiber yoktu şimdi var başarı akpnin başarısı...
  2000 den once 5g yoktu şimdi geliyor yine başarı akpnin....

  bu kafayla hepsi çözülür. 14.yy da anadolu yasasan yahu biz neden serfsiz bu topraklarda çalışıyoruz desen olur mu bundan önce kölelik vardı bak şimdi evin var diye savulunur. köle olsan olur mu bundan önce vahşi hayvanlarla savaşıp ölüyorduk şimdi en azından kırbaç var....

  bu nasıl bir kafadır. bu nasıl bir mantıktır. :)
 • insan vicdanının bile şirketler tarafından yönlendirildiği iktisadi sistem.
  mesela kapitalist hollywood yapımı filmlerinden rambo izleyip amerikan işgalini haklı görebiliyorsan vicdanın aslında senin elinde değil.
 • meşhur "insan doğası" tartışmaları arasında hakkında garip savunular yapılan ekonomik sistemdir.

  "insan doğası" tartışmaları hem bilimsel hem de felsefi açıdan zaten sorunlu bir tartışma. çünkü çeşitli "özcü" savunuları da beraberinde getiriyor. buna rağmen -eğer- insan doğası tabirinde ısrar edeceksek, insanlığın tarihine bakmak gerekiyor. en son birkaç yıl önce fas'ta bulunan homo sapiens kalıntıları itibariyle insanoğlunun kökleri 300 bin yıl önceye tarihlendirildi. daha önce uzun bir süre 200 bin yıllık bir geçmişten bahsediliyordu.

  kapitalizm ise henüz birkaç asırlık bir ekonomik sistem. insanlık tarihi ise 300 bin yıl önceye uzanıyor. kapitalist dönem, insanlık tarihine kıyasla sadece göz açıp kapayınca kadar geçen bir süreç olarak kalıyor. ve siz bu son birkaç asırlık süreci "insan doğasına en uygun ekonomik sistem" olarak satmaya kalkıyorsunuz! üstelik kapitalist sistemle birlikte ortaya çıkan gözle görülür vahşeti, insanın ve doğanın sömürüsüne dayanan bu barbarlığı ideolojik olarak "liberalizm" adıyla sunuyorsunuz.
2 entry daha