şükela:  tümü | bugün
 • bilimin gelişmemesinin sebebi ekonomik sistemlerle bağdaştırılamaz. günümüzde bilimin önünde engel teşkil eden bir şey varsa o da global anlamda uygulanan patent uygulamasıdır. alınan patentler yüzünden geliştirilen formüller, teknolojiler, kimyasal karışımlar ve benzerleri, şirketlerin malı gibi görülmekte ve diğer bilim insanlarının kullanmasına izin vermemektedir.
  bir de bilimsel gelişmenin son yüzyıldaki ivmelenmesine bakacak olursak, külliyen yanlış bir önermedir. sen kendi yaşam tarzını tüm dünya da böyleymiş gibi geneller ve düşünür ve yorumlarsan bu senin sığlığındır.

  ha eleştirilecek bir şey varsa türkiye'nin bilim ve teknoloji geliştirememesi eleştirilebilir. bu da bilim ve teknolojiyi geliştirecek olan üniversitelerde yapılan kadrolaşma ve yetersiz ödenekler eleştirilebilir. ve pek tabi, birinci sınıftan başlayan milli eğitim politikamızı.
 • bilimin amacı ve sebebi ve bizzat tanımının göreceliğine göre anlamlı olabilecek veya anlamsızlaşabilecek sav. internet üzerinden söylenmesi ironi değil oldukça isabetlidir de, internet bugün var olduğu şekliyle var olsun diye mi yaratıldı sizce? internet gerçekten insan yaşamı için daha mı iyi? teknoloji gerçekten toplum için mi gelişiyor yoksa gerçekten kaybedecek bir şeyleri olan, ekonomideki büyük pay sahipleri için mi? samimi olun, savaş teknolojisini sorgulasanıza mesela? iphone 5s benim için mi üretildi gerçekten yoksa şirketin kendisi için mi? besin değeri düşük, kimisi zararlı hormonlu yahut genetiğiyle oynanmış ürünler, bilimin çok büyük bir nimeti gerçekten, bana yaradı mı acaba? hepsi bir yana, kanserin ilacına veya aşısına, benim param yetecek mi? benim için mi üretiliyor?
 • bol yağlı zenciler ortaya link saça dursun, gayet doğru bir tespittir. adam sistemin içinden örnek verirken, bizzat onun eleştirildiğinin farkında bile değil.

  neyse konumuza dönersek james webb uzay teleskobu diye nasa, esa ve 15 ülkenin çok tatlı bir projesi var. bu olay insanlığın ufkunu 10'a falan katlayacak kadar önemli ama 15 ülke 8 milyar doları nedense 1997'den beri denkleştiremiyorlar, sonucunda 653635345345. ertelemeden sonra 2018'de fırlatılmasına karar veriliyor.

  bu arada exxonmobil, apple gibi şirketlerin yıllık karı 40 milyar doları, amerikan ordusunun bütçesi 700 milyar doları geçmişken.

  garibim nasa mı?

  18 milyar dolarla idare ediyor.

  bizim şu noktadan çok daha ileri olmamız lazım aslında ama kapitalizmin 'bir maldan maksimize kar etme' prensibi yüzünden çok sancılı ilerliyoruz.

  zaten kar getirmeyen bilimsel projelere ayrılan kaynaklara da bakarsak önerme doğrulanıyor.

  siz hala yağlı yağlı linkler vermeye devam edin, durum bu maalesef.
 • sosyalizm/komünizm veya sovyetler birliği eleştirisiyle karşı argüman üretilmeğe çalışılan ihtimal.

  sovyetler birliği'nde bilimin sivil halka faydalı olacak şekilde yeterince gelişememiş olması, kapitalizmin bilimin insanlığa sağlayacağı hizmeti kısıtladığı iddiasını neden çürütsün?

  (bkz: yacouba sawadogo/#42285177)
 • kapitalin doğası düşünüldüğünde yanlış bir tespittir.

  çünkü kapital kendini daha çabuk yenileyebilmek (para döngüsünü gerçek kılarak diğer kapitellerden daha çabuk paraya dönüşmek) için teknolojiyi artırmak ve diğerlerinin önüne geçmeye çalışır. bu durumda yeterli ar-ge çalışmaları yapmak kapital için çok önemlidir. yani eger kapital olmasaydı bu denli gelişmiş bir teknolojimiz olamazdı.

  ancak burdaki ayrım hangi teknolojik yada bilimsel gelişmenin kapitalin işine yaradığıyla ilintilidir.
 • kapitalizmi komünist kitaplardan öğrenen cahil beyanı. bu tipleri gördükçe kapitalizm 101 dersleri veresim geliyor.

  kapitalizm doğası gereği bilimsel gelişime ihtiyaç duyar çünkü rekabet vardır.
 • (bkz: aaa öyle mi çok ayıp ediyo amına koduğum)

  tanım:evet kapitalizmin işine yaramayan bilimler için doğru bir beyanattır.mesela hiçbir nükleer enerji üreticisi doğa dostu teknolojilerin gelişmesini istemez.
 • kesinlikle katildigim onerme. kapitalizm herseyde oldugu gibi bilimi de para kazandirma araci olarak gordugunden para kazandiran noktalara yatirim yapip , kazandirmayan alanlarda kilini kipirdatmamaktadir.

  misal ellerindeki petrol stogu olmasaydi simdiye hepimiz cevreci elektrikli arabalara biniyor olurduk.

  benim gorusum insanlarin para kazanmak icin degil hobi olarak calismaya ve bilim yapmaya basladiklarinda dunyanin inanilmaz ivme ile bilimde teknolojide ve sanatta yol katedecegi seklinde.

  insanlarin para pesinde kosmak zorunda kalmadiklari bir dunya hayal degil , robot teknolojisi iyice gelistiginde insanlarin birbirini somurmesine gerek kalmayacak , herseyi robotlar yapacak , sadece enerji-ki o da bireysel olarak gunesten elde edilir- elde etmek yeterli olacak.

  iste boyle bir ortamda insanlik , simdilerde kapitalist sistemin para getirmedigi icin siklemedigi uzay arastirmalarina , getirisinden uzun sure nemalanmak icin bilerek yavaslattigi bilimsel gelismelere , muzige , sanata edebiyata cok daha fazla zaman ayiracak , ustelik insanlar yaptiklari calismalari hobi olarak yani severek yaptiklari icin simdikinden cok daha verimli ve uretken olacaklar.
 • son 100 yıldır internet harici bir buluş olmaması mevcut icatların aslında geliştirme olması...