şükela:  tümü | bugün
  • bir zamanların ergen gomünüstü olarak şunu söyleyebilirim ki; aslında bir yönüyle bazı sistemlerden iyidir; varlığı paylaşımı kişilerin tercihine bırakır. yani mal devletin sen devletin değil de, sen elindekini kendi kontrolünle paylaşmak istersen paylaş özgürlüğü. ha tabi ki insan evladı aç gözlü, nankör filan; orası da doğru. fakat doğamız kabul etmesek de böyle. tamam fakirsiniz "kapitalizme lanet olsun" diyorsunuz. ben de çok fakirken öyle diyordum, şimdi az fakirim, fikrim sanki ondan değişti.

aklıma eski patronum geldi bak; yüklü bi satış imkanı gelmişti kendisine, adam işe girmedi. benim düzenim iyi başkası da yesin diyerek o gün öyle bi imrendirmişti ki beni iş ahlakına. gerçi adamın işle ilgili her bokuna imreniyordum.
  • insan doğası nedir? diye karşılık verilmesi gereken deyiş. hiç değişmeyen değiştirelemeyen bir özümüz var mı? malesef descartes'in dünyasında değiliz ve daha önce olmadık da anne karnında annenin salgıladığı ve strese dayalı hormonlara dahi tepki veriyoruz.
  • sistemlerin saf haliyle degil de, bozulmus halleri ile, yanlıs ellerdeki yanlıs sekli baz alınararak degerlendirilmemesi yöntemi ile ulasılabilen sonuc. aksi takdirde, kapitalizme "kapitalizm kötüdür, calıp cırparak zengin olan adam, emekci vs" diye karsı argüman sunmaktan öteye gidilemez. bir benzeri, müslümanlıgı "arabistanda millet allah diyerek sırtına pala vuruyor", hristiyanlıgı "haclı seferleri yaptılar nasıl barış dini bu?" seklinde elestirmektir.
  • ınsanın bencil bir varlık olmasından dolayı gayet haklı bir önerme
  • kendi içinde doğru gibi gözükse de (rekabet, vb nedeniyle) sonuçları ve uygulaması nedeniyle de son derecede doğaya aykırı bir sistem ortaya koyduğu için tehlikeli bir hale gelen bir önerme.

burada tehlikeli olan şey "insan doğası" terimi. acaba kasıt insan doğasının doğaya da aykırı olduğu mu? öyleyse, kendi içinde çok daha ilginç bir saptama olacaktır. evet, kapitalizm insan doğasına en uygun sistem olabilir ama bu insan doğasının da doğaya aykırı bir sistem olduğu saptaması ile gerçek kabul edilebilir. çünkü doğada kapitalizm yoktur.
  • üstüne tartışmaya değmeyeceğini düşündüğüm için alıntı yapıp bırakıyorum: "iktisatçıların tuhaf bir yöntemleri var. onlar için yalnızca iki tür kurum bulunuyor: yapay olanlar ve doğal olanlar. feodalizm kurumları yapay, burjuvazininkiler doğaldır. böylece iki tür din arasında ayrım yapan teologları andırırlar; bu sonunculara göre, kendilerininki hariç, her din insanların bir buluşu, kendi dinleri ise tanrının bir vahyidir" k.marx (kral olan), kapital.
  • patron olsam bile savunamayacağım görüş resmen, çünkü salakça. gerçekten de sistemin kaymağını yiyen bir takım insanların ve sistemin en büyük başarısı bunu ciddi ciddi savunan salakların türemesi herhalde. insanlar üretim aşamasında zaten kollektivisttir, ama paranın dağıtım aşamasında değildir. diğer yandan, insanlar piramidin en aşağılarında da bayağı bir eşitler, yahu bu görüşün savunulabilecek hiçbir tarafı yok, hiçbir mantıklı yanı yok, insanlar sadece 20. yüzyılda değil, ilkel çağlarda binlerce, on binlerce yıl böyle bir komünal tarzda yaşadılar zaten. kapitalizm kadar insan doğasına aykırı olamaz sosyalizm. hiçbir canlı ihtiyacından fazlasını almaz, gereksiz yere biriktirmez. iyi düşünün, insan doğuştan mı bu kadar açgözlüdür, yoksa sistem mi bu kadar açgözlüleştirir insanları. devletin var oluş amacını bu zengin azınlığın statüsünü korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak olarak kabul edebilmenizi gerçekten hiç anlamıyorum. bir grup insan var, artık yönetmiyorlar bile, ücretli yöneticiler tutuyorlar, asalak bir biçimde insanların emeklerini sömürüyor, karları elde ediyorlar. bunun neresi doğal amk. hayır kaldı ki, insan empati yeteneği en gelişmiş, kendini diğer tür üyelerinden ayırması en imkansız, en sosyal canlı. yoksa, bu mantıkla, yasaların olmadığı, isteyenin isteyeni öldürdüğü düzen insan doğasına en uygun düzen size göre. kapitalizm doğal değil, yapay bir eşitsizliktir. bir de darwin kapitalizmi diye abuk, götten uydurma bir kavram vardı ki sorma gitsin.
  • "dogaya en uygun" olarak duzeltilebilecek sistemdir. keza, daha onceki entrylerde de deginildigi gibi insan dogasi sadece kapitalizme indirgenecek derecede sig degildir. diger hayvanlarin aksine insanoglu halen icinde bulundugu bir dusunsel evrim surecindedir ve bu surecin daha cok baslarindadir. "once ben" zihniyeti ile basladigimiz bu seruvende "once sen" e ulastigimiz vakit, insanoglu kapitalizme bakip ne kadar ilkel bir yapi oldugunu gorecektir.