şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kazak ayaklanması sırasında yaşanan bir aşk hikayesini anlatan puşkin romanı. aşk, kıskançlık, ihanet, sadakat, düello vb. klasik roman unsurlarının hepsini içeren bir eser. yazarın en çok satan kitapları arasındadır. "the captain's daughter" adıyla sinemaya da aktarıldı.
  ayrıca, bildiğim kadarı ile puşkinin romanı ile ilgisi olmayan, aram gülyüz tarafından aynı adla çekilmiş bir yeşilçam filmi de var.
 • pyotr andreyic ve marya ivanovnanin askini anlatan guzel bir klasik.
 • aleksandr sergeyeviç puskin'nin bir romanı.türkçesi yüzbaşının kızı'dır.
 • saniyorum puskinin 1837de olmeden onceki son yilinda yazdigi ve en cok etki gostermis olan romanidir. her ne kadar puskinin olumu dogal nedenlerden olmamissa da, sanki yaslanmis ve kendisiyle hesaplasma zamani gelmis bir yazar gibi, bu romaninda hayatinda eksik olan erdemleri on plana cikarmistir.

  bu erdemlerin basinda sadakat, durustluk, ideal ve karsilikli ask vardir. kendi hayatinda bu huzuru bulamamis, o kadindan bu kadina kosmus, evliligi de ilk baslari haricinde cok basarisiz olmus. (hatta dramatik olumune de bu evlilik sebep olmustur, konuyla ilgili hikaye puskin basliginda mevcuttur)

  hayatinda tadamadigi bu duygulari karakterlerden biri olan petr (ya da piyotr) kendisinde toplamis ve her daim dogru seyi yapmaya calisan biri olarak sunulmustur. pert, puskinin gipta edip de bir turlu ulasamadigi karakteri temsil eder. hayatin her aninda bir secim yapmak durumundadir ve o zayif puskinin aksine, hep zor ama dogru yolu secer.

  ozlemini cektigi duygular arasinda belki de en baskini karsilikli asktir, zira en cok sevdigi kadin tarafindan gercekten sevilmemis, hatta ihanete ugramis, bu nedenle de kacisi sanatta bulmus. diger onemli tema da cesaretin ve dogrulugun galip gelecegi, schwabrin gibi nefreti ve ihaneti simgeleyen birinin sonunun hep yokolus olacagidir.

  roman boyunca karakterler kisa ama oz bicimde gelistirilmis, tarihi bir perspektiften ahlaki secimleri incelenmistir. yuzbasinin kizi, her ne kadar diger unlu rus yazarlarinin dev romanlari kadar etkileyici olmasa da, ilk gercek rus romancisi olan puskinin en onemli romani olarak, kendinden sonra gelen bu dev yazarlari onemli olcude etkilemistir.
 • 1959 yapimi vladimir kaplunovsky filmi.
  aleksandr sergeyevic puskin'in ayni adli romanindan* sinemaya uyarlanmis siyah-beyaz bir drama.*
  oyuncular iya arepina, oleg strizhenov, vladimir dorofeyev.
  suresi 1saat 40dakika.
 • hayatı dilimlemeden, bütünlük içinde ele alabilen yazar puşkin'in romanı. rus yazarın kişiliğine taban tabana zıt olmasına rağmen savelyiç gibi bir karakteri bu kadar iyi vermesiyle, zıtlıklardan bu kadar net ifadelere ulaşmasıyla beni müthiş etkiler yüzbaşının kızı.
 • askerdeyken kütüphanede olan, sadece adını görüp içimizi kıpırdatan bir kitap.
 • oldukça fazla tesadüfi öğelere yer veren, bir noktadan sonra, olabilecekleri 5-10 sayfa önceden okuruna hisstirmeye başlayan puskin romancığı, daha doğrusu hikayesi.
  yine de okuruna bütün verileri ve kahramanları tarafsız bir gözle sunması ve yine okuruna kişi ve olayları yargılama hakkı tanımasıyla okunabilecek bir eser.
 • eski sevgili sorununu çözmüş eser. şöyle ki;

  "daha iyisini bulursan beni unut;
  benden kötüsü çıkarsa hatırla beni"

  sözlerine sahip bir rus halk şarkısı söyleniyordu romanın bir yerlerinde. gelen gideni aratmıyorsa mümkünmüş demek unutmak.
 • rusçasını okumadıkça hep eksik birşeyler kalacağını bildiğim romanlardan biridir, tıpkı diğer rus edebiyat eserleri gibi.
  romanı okuduktan sonra, iyilik ve dürüstlüğün elbet bir gün geri beslemesinin alınacağı fikri insanı rahatlatıyor.

  --- spoiler ---

  tesadüfler sayesinde rusyanın minicik bir yer olduğunu çağrıştıran roman.
  kötü karakterlerdeki merhamet unsurunun bu romandan sonra yapılanlar* için esin kaynağı olduğunu düşünüyorum.

  --- spoiler ---