şükela:  tümü | bugün
 • disleri keserek yapilan, bir donem kaplanacak disler labaratuardan gelene kadar gecicilerle idare edilmesi gereken, epey sancili bir sureci gerektiren dislerdir.
 • - gerçek dişinizi aslında kaybettiğinizi olaylar gelişene kadar anlamamanızı sağlayan masum bir isme sahiptir. tabii kaplıyolar bitiyo canım tabi...

  - ham maddesine göre parası da değişir. günümüz şartlarında metal destekli porselenlerin adedi 200- 300'e yaptırılabilirken, zilconyum dan yapılanlarıı adedi 500- 600'e çıkabilir.

  - ölçüleri alınırken canınız çok yanar ve dişleriniz kesilirken iş çok uzar

  - kaplamalarınız hazırlanan kadar geçici yapışkanla yapıştırılmış geçici dişlerle dolaşırsınız. bu geçici dişler çat çut diye herhangi bir yerde ağzınızın içine düşebilir. daha güzel olucam derken bir nine ambiyansı yaratabilirsiniz.

  -kaplamalarınız yapıldıktan sonra dişetlerinize batar alışana kadar, acır. sanki dişinize kaçmış bir sürü şey varmış da çıkarmanız gerekiyormuş gibi diliniz rahat durmaz. ne yaptığınızın farkında olmadan bir maymun gibi dilinizle kaşınabilirsiniz.

  olumlu özellik olaraksa; gerçekten çok düzgün ve güzel görünürler.
 • bugünki deneyimlerimi paylaşayım:
  - gerçek dişinizi kaybettiğinizi hilkat garibesi gibi yarım dişlerle kaldığınızda anlıyorsunuz. kaplama dişler takılmadan aynaya baktığınızda iğrenç bir görüntüye karşı kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız.
  - kaplama dişi oturtabilmek için diş etleriyle de oynuyor doktor, işte bu canınızı çok yakabilir. 4 iğne yedim kafi gelmedi.
  - diş kalıbı alabilmek için metal bir damağı içinde silikonla ağzınıza oturtup bastırıyor, yutkunma refleksine ve ağrıya karşı dirayetli olmanız lazım.
  - geçiçi kalıp için yaklaşık 2 saat bekledim, bu arada iğne yerlerinin ve açıkta kalan diş etlerinin ağrısı ciddi şekilde ağzıma sıçtı.
  - geçici kalıp geldiğinde içine yapıştırıcı sürüp dişe oturtmaya çalıştı doktor, bu da ayrıyeten ağzıma sıçtı.
  - şimdi dilim sürekli dişlerde geziniyor, alışana kadar zaman geçecek gibi görünüyor.

  bir uyarı olarak:
  - aynı günde sakın ola kaplama, dolgu, kanal tedavisi yaptırmayın!!
 • geçicileri işe yaramayan nanedir.

  6 geçici kaplamanın 6 tanesi 12 saat içinde düşer mi sayın sözlük? 15 gün idare edecektim ben bunlarla güya?

  evet, bu akşam beerport'da pipetle bira içen hödük benim. ön dişlere bira değince beyninden vurulmuşa dönüyorum. beyne bira göndermeden, birayı yemek borusuna yakın bir yerlere göndermenin tek yolu buydu sayın sözlük....

  yarın dişçi doğru düzgün yapıştıramazsa hafta sonu pipetle geçecek, kim ne derse desin...
 • dişin tecavüze uğramasıdır.
 • geçici kaplama diş, sabahında diş etime batma yaptığı için(muhtemelen uyurken dişlerimi sıktığım için) sabah kan dolu ağızla uyanmama neden olmuştur. akabinde acil dişçiye koşup durumu gösterdiğimde geçici kaplamayı alıp dişetine tampon baskıyla kanamayı durdurduk. bir müddet açık kalacak bakalım. böyle durumlarda olabiliyor, burdan belirtmek istedim.
 • dün yapımına başladığım, burada "şöyle acıyor, böyle sancılı" ifadelerini görünce şaşırdığım, iki kelam etmek istediğim tedavi şekli. yaptıracaklar bir de benden okusun.

  geçen hafta alt çenedeki sağlı sollu yirmilikleri birer gün arayla çektirdim. yirmilik gidince, solda seneler önce çekilen 6 numaralı dişin (yirmiliğin yanındakinin yanındaki) boşluğu daha da bir meydana çıktı. bunun sorun olacağı düşüncesiyle, (çünkü yirmilik de gidince solda çiğneyecek tek diş kaldı) bu olmayan dişin önündeki ve arkasındaki dişi keserek oraya 3'lü bir köprü yapılmasına karar verdik. implant alternatifi de sordum ama doktor, "bu komşu dişler de çok iyi durumda değil, ikisi de dolgulu, diplerinde de çürüme başlamış, ortaya implant yapsak bile bunları da elden geçirmek gerekecek" diyince, -implantın tanesinin, üzerine yapılacak diş hariç 1000-1500 tl olduğunu da duyunca- "tamam sokmuşum implantına" diyerek köprüye karar verdim.

  neyse sabah 10'da gittim, gider gitmez iki iğne yaptı hemen, 10-15 dakika içinde dilim falan uyuştu zaten, sonra iki tane daha yaptı, (buraya bir edit koyayım, 2 tane yaptı sonra 2 tane daha yaptı diyorum da, aynı şırıngayı azar azar 4 kez batırdı iğne korkum olmadığı için. 4 tüp basmadı yani. tek tüpü 4 ayrı seferde enjekte etti. iğneden korktuğumu görseymiş tek seferde yapacakmış)

  10 dakika daha bekleyince dudağım falan da iptal oldu. (bu dudak uyuşması önemliymiş. dudak bir kere uyuştuktan sonra artık kesseler acımazmış) bundan sonrası artık en kolayıydı, önce kalıp aldı, sonra çalışmaya başladı. yaklaşık yarım saat şaşkın gözlere tavanı izledim. yüzüme doğrultulmuş ışığı inceledim (diamond markaydı), arada doktorla göz göze geldim falan, ilginç bir ortam sonuçta. ağzının içinde viiiyyykk, dıırrrrnnn, fiiiyyuuu efektleri eşliğinde çalışıyorlar şantiye misali, siz de etrafı izliyorsunuz mal mal.

  bu kesici aletin (freeze deniyormuş) korkutuculuğu şundan kaynaklanıyor sanıyorum: sesi zaten iğrenc de, ağzın istediği kadar uyuşuk olsun, bir yerde sinire denk gelecekmiş de ebeni zikecekmiş hissinden kurtulamıyor insan bir türlü. böyle tetikte bekliyorsun sürekli, ha denk geldi ha gelecek diye. insanı strese sokan bu sanırım, en azından benim için öyle. ama böyle birşey olmadı, tahminimden daha kısa zamanda bitti. 40 dakka içinde iki dişi de kesti. hiçbirşey hissetmedim.

  kesim bitince yine kalıp aldı, "1 saat sonra geçicileri takarım, ister bekle ister 1 saat sonra gel" dedi. "sigara içmemde bir sakınca var mı" diye sordum, "iç ama birşey yeme" diyince, "o zaman ben 1 saat sonra geleyim" dedim çıktım. zaten bir işim vardı onu hallettmek üzere yola koyuldum, bir taraftan da uyuşukluk geçince bu dişler acımaya başlayacak diye stres içindeyim tabi. ama acımadı.

  1,5 saat sonra gittiğimde uyuşturucunun etkisi neredeyse geçmişti, dişlerin üzerinde dilimi falan gezdirdiğimde duyarlılık hissediyordum ama kendi haline bırakınca bir acı-sızı yoktu. yani ben dişler açıkta kaldığı için deli acılar yaşayacağım sanıyordum, ama öyle birşey olmadı. geçici dişleri de taktı. geçici diş dedikleri de düz beyaz, plastik görünümlü dandik birşey. hani çocukken dişlerimizin üzerini sakızla kaplardık ya -ben yapardım en azından- işte aynı onun gibi birşey. doktora "çıkmaz di mi bunlar" dedim, müthiş bir mantık yürüterek, "çıkartmazsan çıkmaz" dedi. ben gülerek "niye çıkartıyım amk ya" diyecekmiş gibi bir bakış attım, dişçi teyze de "fazla sert birşeyler yememeye dikkat et, elinle falan da oynama" diyerek açıklığa kavuşturdu durumu.

  şu anda üzerinden neredeyse 20 saat geçti, şu dakikaya kadar rahatsız edici bir ağrı hissetmedim. akşam yemekte geçici dişler ile yavaş yavaş çiğnerken biraz fazla baskı yapınca duyarlılık oldu o kadar. hatta denemek için akşam soğuk bira da içtim, birşey olmadı.

  şu an beklemedeyim, pazartesi günü porselen dişler takılacak, takıldıktan sonra editleyeceğim.

  edit: pazartesi günü gidemedim işlerimden dolayı, sonraki pazartesi gittim, oturdum sandalyeye, geçici dişleri çıkardı doktor. kolay çıkmasına şaşırdım, "dilime itsem bile çıkacakmış demekki" dedim, "normalde bunların ömrü en fazla bir hafta, sen geciktin iyi ki ağrı olmamış" dedi. gerçekten de bende ağrı-sızı olmadı.

  ama buraya kadar yazdıklarımla ben sizi aldatmışım, bilmeden ahkam kesmişim. evet, kaplama yaptırırken acı varmış meğer. geçicileri çıkarıp, asıl porselen dişleri yapıştırırken harbiden canım yandı. kesilmiş dişlere soğuk metali oturttuğunda baya bir sarsıldım. diş ağrısı gibi kökten gelen, kafaya vuran bir ağrı olmuyor, ama açıktaki dişlere soğuk metal temas ettiğinde, ısınana kadar baya bi titretiyor. iğne yaparken bile 3 kez uyaran doktorun bunu yaparken uyarmamasının da çok etkisi oldu. hazırlıksız yakalandım. sinirden "ya keşke bi söyleseydiniz acıyacak diye" söylendim, sinirlendim falan ama iş işten geçmişti. bu acı 10 saniye kadar sürüyor, ama çok fena.

  10-15 saniye içinde acı dindi. bu yapıştırma geçici yapıştırmaymış, doktor "1 hafta kullan, protezde bir sorun var mı görürüz, sonra kalıcı yapıştırız" diyerek gönderdi beni. kullandım 1 hafta daha, ama sürekli aklımda o yapıştırma acısı vardı, yine aynı şeyi yaşayacağım diye streslendim baya.

  kalıcı yapıştırma için gittim 1 hafta sonra, küçük darbeler atan bir aletle protezi çıkardı. bir acı hissetmedim. doktor protezin içini temizlerken ben de bir yanda dişimin üzerinde dilimi gezdirdim ama eskisi kadar duyarlı değildi. ağzıma pamuk peçete gibi birşeyler sokuşturup, dişi yeniden taktı, bu kez fazla acımadı. dişimi sıkmamı söyledi, sıktım. 2-3 dakika sonra geçmiş olsun dedi. ben yine aynı acıyı yaşayacağımı sanıyorken, hiçbirşey hissetmeden bitti.

  özet geçmek gerekirse, çok acılı, ağrılı bir süreç değil. ama o geçicilerin çıkıp asıl dişi takma anı biraz sarsıcı.
 • (bkz: grill)
 • 4 gündür beni uyutmayan süreç.

  ne gecem var ne gündüzüm. 7 dişim birden kesildi. baştan aşağı sızlamayan yerim yok. kutu kutu ağrı kesici atıyorum ama nafile. yemek desen hak getire.. artık bi an önce bitsin istiyorum şu tedavi.
 • 38 senedir birlikte olduğum dişler gerek zayıf yapıları, gerek günlük fırçalama rutinine tam uymamam gerekse antibiyotik kullanımı yüzünden renk değiştirmiş ve azı dişlerimin aşırı hassas yapıları sonucu 3 çürük hediye etmişti. o çok korkulan dişçiye gidip gerekeni yapma zamanı gelmişti. 2 hafta arayla çürükler alındı ardından 1 ay dinlenme iyileşme dönemi başladı. sonrasında ise diş taşı ve diş temizliği.. 2 hata daha iyileşme ve dinlenme dönemi..

  diş çekimi vs de kesinlikle acı hissetmiyorsun. ama iyileşme sürecindeki o 1 hafta baya bi zorlayıcı. gerek hijyen gerek apse korkusu yüzünden.

  diş ve diş taşı temizliği açıkcası canımı en çok yakan kısım oldu. diş eti içindeki hassas kısımlar baya bi sızladı sonrasında.

  ve finale doğru giderken geldik dişlerin kesimine. yine yapılan 3, 4 iğneden sonra kesim esnasında hiç bir acı vs hissedilmiyor sadece sesler. kesimler sonrasında 1 haftalık süreç içersinde malesef görüntü berbatlaşıyor. açığa çıkan dentin tabakası soğuğa acayip duyarlı. ayrıca 1 hafta boyunca yemek olarak sadece ılık çorba yiyebildim. zaten çiğnemenin imkanı yok acı demeyeyim de o sızı dayanılmaz. kesim sonrası akşamı diş eti sızlamaları evlere şenlik 3 apranax ve ılık su anca dindirdi. çürük diş ağrısı yanında daha sempatik kalır o derece.

  3 gün sonra ölçü alındı. içi oyun hamuru dolu kaşık denilen nesne ve dişlerin ince ayarı yapılırken uyuşturmaya rağmen acı bariz hissediliyor. acı derken 10 - 15 saniye baskılar nedeniyle ağrı ve sızı. buna uyuşturulmadan dayanamazdım heralde ki yarım iğneyle bile acayip hissettim. kalıp alınırken öğürme refleksi de can sıkıcı konu. 3 gün sonrasında prova. artık alınan kalıba göre zirkon veya metal alt destek kısmına son rötuşlar atıldı. bu kısım da en can yakıcı kısımlardan biri hatta en berbatı.

  1 hafta sonra hazırlanan kaplamaların takımı yapıldı. çok fazla acı sızı olmuyor. ağzınızda garip bir nesne varmış gibi hissediyorsunuz bunun dışında 2 saat sonra istediğinizi yiyebiliyorsunuz çok sert ve yapışkan olmamak kaydıyla.

  bugün 3. gün. çok rahatım kaplamalara zamanla alışılıyor. bazı bölgelerde soğuk içecek etkisi ile hassasiyet var.onun dışında diş etlerinin bazı kısımları hassas. ama zamanla geçiyor bunlar. ki bu hassasiyet ve soğuk sızlamaları gayet normal. sağlıklı dişlerde de olabiliyor. sensodyne f ile dişler sabah akşam doğru şekilde fırçalanıyor. bugün kontrol var bakalım hayırlısı artık..

  dişlerinize iyi bakın. bu protezler kaplamalar daha güzel ve beyaz görünse de asla tek gerçek dişinize değişilebilecek bir şey değil.