şükela:  tümü | bugün
  • disleri keserek yapilan, bir donem kaplanacak disler labaratuardan gelene kadar gecicilerle idare edilmesi gereken, epey sancili bir sureci gerektiren dislerdir.
  • - gerçek dişinizi aslında kaybettiğinizi olaylar gelişene kadar anlamamanızı sağlayan masum bir isme sahiptir. tabii kaplıyolar bitiyo canım tabi...

- ham maddesine göre parası da değişir. günümüz şartlarında metal destekli porselenlerin adedi 200- 300'e yaptırılabilirken, zilconyum dan yapılanlarıı adedi 500- 600'e çıkabilir.

- ölçüleri alınırken canınız çok yanar ve dişleriniz kesilirken iş çok uzar

- kaplamalarınız hazırlanan kadar geçici yapışkanla yapıştırılmış geçici dişlerle dolaşırsınız. bu geçici dişler çat çut diye herhangi bir yerde ağzınızın içine düşebilir. daha güzel olucam derken bir nine ambiyansı yaratabilirsiniz.

-kaplamalarınız yapıldıktan sonra dişetlerinize batar alışana kadar, acır. sanki dişinize kaçmış bir sürü şey varmış da çıkarmanız gerekiyormuş gibi diliniz rahat durmaz. ne yaptığınızın farkında olmadan bir maymun gibi dilinizle kaşınabilirsiniz.

olumlu özellik olaraksa; gerçekten çok düzgün ve güzel görünürler.
  • bugünki deneyimlerimi paylaşayım:
    - gerçek dişinizi kaybettiğinizi hilkat garibesi gibi yarım dişlerle kaldığınızda anlıyorsunuz. kaplama dişler takılmadan aynaya baktığınızda iğrenç bir görüntüye karşı kendinizi psikolojik olarak hazırlamalısınız.
    - kaplama dişi oturtabilmek için diş etleriyle de oynuyor doktor, işte bu canınızı çok yakabilir. 4 iğne yedim kafi gelmedi.
    - diş kalıbı alabilmek için metal bir damağı içinde silikonla ağzınıza oturtup bastırıyor, yutkunma refleksine ve ağrıya karşı dirayetli olmanız lazım.
    - geçiçi kalıp için yaklaşık 2 saat bekledim, bu arada iğne yerlerinin ve açıkta kalan diş etlerinin ağrısı ciddi şekilde ağzıma sıçtı.
    - geçici kalıp geldiğinde içine yapıştırıcı sürüp dişe oturtmaya çalıştı doktor, bu da ayrıyeten ağzıma sıçtı.
    - şimdi dilim sürekli dişlerde geziniyor, alışana kadar zaman geçecek gibi görünüyor.

bir uyarı olarak:
    - aynı günde sakın ola kaplama, dolgu, kanal tedavisi yaptırmayın!!
  • geçicileri işe yaramayan nanedir.

6 geçici kaplamanın 6 tanesi 12 saat içinde düşer mi sayın sözlük? 15 gün idare edecektim ben bunlarla güya?

evet, bu akşam beerport'da pipetle bira içen hödük benim. ön dişlere bira değince beyninden vurulmuşa dönüyorum. beyne bira göndermeden, birayı yemek borusuna yakın bir yerlere göndermenin tek yolu buydu sayın sözlük....

yarın dişçi doğru düzgün yapıştıramazsa hafta sonu pipetle geçecek, kim ne derse desin...
  • dişin tecavüze uğramasıdır.
  • geçici kaplama diş, sabahında diş etime batma yaptığı için(muhtemelen uyurken dişlerimi sıktığım için) sabah kan dolu ağızla uyanmama neden olmuştur. akabinde acil dişçiye koşup durumu gösterdiğimde geçici kaplamayı alıp dişetine tampon baskıyla kanamayı durdurduk. bir müddet açık kalacak bakalım. böyle durumlarda olabiliyor, burdan belirtmek istedim.
  • dün yapımına başladığım, burada "şöyle acıyor, böyle sancılı" ifadelerini görünce şaşırdığım, iki kelam etmek istediğim tedavi şekli. yaptıracaklar bir de benden okusun.

geçen hafta alt çenedeki sağlı sollu yirmilikleri birer gün arayla çektirdim. yirmilik gidince, solda seneler önce çekilen 6 numaralı dişin (yirmiliğin yanındakinin yanındaki) boşluğu daha da bir meydana çıktı. bunun sorun olacağı düşüncesiyle, (çünkü yirmilik de gidince solda çiğneyecek tek diş kaldı) bu olmayan dişin önündeki ve arkasındaki dişi keserek oraya 3'lü bir köprü yapılmasına karar verdik. implant alternatifi de sordum ama doktor, "bu komşu dişler de çok iyi durumda değil, ikisi de dolgulu, diplerinde de çürüme başlamış, ortaya implant yapsak bile bunları da elden geçirmek gerekecek" diyince, -implantın tanesinin, üzerine yapılacak diş hariç 1000-1500 tl olduğunu da duyunca- "tamam sokmuşum implantına" diyerek köprüye karar verdim.

neyse sabah 10'da gittim, gider gitmez iki iğne yaptı hemen, 10-15 dakika içinde dilim falan uyuştu zaten, sonra iki tane daha yaptı, (buraya bir edit koyayım, 2 tane yaptı sonra 2 tane daha yaptı diyorum da, aynı şırıngayı azar azar 4 kez batırdı iğne korkum olmadığı için. 4 tüp basmadı yani. tek tüpü 4 ayrı seferde enjekte etti. iğneden korktuğumu görseymiş tek seferde yapacakmış)

10 dakika daha bekleyince dudağım falan da iptal oldu. (bu dudak uyuşması önemliymiş. dudak bir kere uyuştuktan sonra artık kesseler acımazmış) bundan sonrası artık en kolayıydı, önce kalıp aldı, sonra çalışmaya başladı. yaklaşık yarım saat şaşkın gözlere tavanı izledim. yüzüme doğrultulmuş ışığı inceledim (diamond markaydı), arada doktorla göz göze geldim falan, ilginç bir ortam sonuçta. ağzının içinde viiiyyykk, dıırrrrnnn, fiiiyyuuu efektleri eşliğinde çalışıyorlar şantiye misali, siz de etrafı izliyorsunuz mal mal.

bu kesici aletin (freeze deniyormuş) korkutuculuğu şundan kaynaklanıyor sanıyorum: sesi zaten iğrenc de, ağzın istediği kadar uyuşuk olsun, bir yerde sinire denk gelecekmiş de ebeni zikecekmiş hissinden kurtulamıyor insan bir türlü. böyle tetikte bekliyorsun sürekli, ha denk geldi ha gelecek diye. insanı strese sokan bu sanırım, en azından benim için öyle. ama böyle birşey olmadı, tahminimden daha kısa zamanda bitti. 40 dakka içinde iki dişi de kesti. hiçbirşey hissetmedim.

kesim bitince yine kalıp aldı, "1 saat sonra geçicileri takarım, ister bekle ister 1 saat sonra gel" dedi. "sigara içmemde bir sakınca var mı" diye sordum, "iç ama birşey yeme" diyince, "o zaman ben 1 saat sonra geleyim" dedim çıktım. zaten bir işim vardı onu hallettmek üzere yola koyuldum, bir taraftan da uyuşukluk geçince bu dişler acımaya başlayacak diye stres içindeyim tabi. ama acımadı.

1,5 saat sonra gittiğimde uyuşturucunun etkisi neredeyse geçmişti, dişlerin üzerinde dilimi falan gezdirdiğimde duyarlılık hissediyordum ama kendi haline bırakınca bir acı-sızı yoktu. yani ben dişler açıkta kaldığı için deli acılar yaşayacağım sanıyordum, ama öyle birşey olmadı. geçici dişleri de taktı. geçici diş dedikleri de düz beyaz, plastik görünümlü dandik birşey. hani çocukken dişlerimizin üzerini sakızla kaplardık ya -ben yapardım en azından- işte aynı onun gibi birşey. doktora "çıkmaz di mi bunlar" dedim, müthiş bir mantık yürüterek, "çıkartmazsan çıkmaz" dedi. ben gülerek "niye çıkartıyım amk ya" diyecekmiş gibi bir bakış attım, dişçi teyze de "fazla sert birşeyler yememeye dikkat et, elinle falan da oynama" diyerek açıklığa kavuşturdu durumu.

şu anda üzerinden neredeyse 20 saat geçti, şu dakikaya kadar rahatsız edici bir ağrı hissetmedim. akşam yemekte geçici dişler ile yavaş yavaş çiğnerken biraz fazla baskı yapınca duyarlılık oldu o kadar. hatta denemek için akşam soğuk bira da içtim, birşey olmadı.

şu an beklemedeyim, pazartesi günü porselen dişler takılacak, takıldıktan sonra editleyeceğim.

edit: pazartesi günü gidemedim işlerimden dolayı, sonraki pazartesi gittim, oturdum sandalyeye, geçici dişleri çıkardı doktor. kolay çıkmasına şaşırdım, "dilime itsem bile çıkacakmış demekki" dedim, "normalde bunların ömrü en fazla bir hafta, sen geciktin iyi ki ağrı olmamış" dedi. gerçekten de bende ağrı-sızı olmadı.

ama buraya kadar yazdıklarımla ben sizi aldatmışım, bilmeden ahkam kesmişim. evet, kaplama yaptırırken acı varmış meğer. geçicileri çıkarıp, asıl porselen dişleri yapıştırırken harbiden canım yandı. kesilmiş dişlere soğuk metali oturttuğunda baya bir sarsıldım. diş ağrısı gibi kökten gelen, kafaya vuran bir ağrı olmuyor, ama açıktaki dişlere soğuk metal temas ettiğinde, ısınana kadar baya bi titretiyor. iğne yaparken bile 3 kez uyaran doktorun bunu yaparken uyarmamasının da çok etkisi oldu. hazırlıksız yakalandım. sinirden "ya keşke bi söyleseydiniz acıyacak diye" söylendim, sinirlendim falan ama iş işten geçmişti. bu acı 10 saniye kadar sürüyor, ama çok fena.

10-15 saniye içinde acı dindi. bu yapıştırma geçici yapıştırmaymış, doktor "1 hafta kullan, protezde bir sorun var mı görürüz, sonra kalıcı yapıştırız" diyerek gönderdi beni. kullandım 1 hafta daha, ama sürekli aklımda o yapıştırma acısı vardı, yine aynı şeyi yaşayacağım diye streslendim baya.

kalıcı yapıştırma için gittim 1 hafta sonra, küçük darbeler atan bir aletle protezi çıkardı. bir acı hissetmedim. doktor protezin içini temizlerken ben de bir yanda dişimin üzerinde dilimi gezdirdim ama eskisi kadar duyarlı değildi. ağzıma pamuk peçete gibi birşeyler sokuşturup, dişi yeniden taktı, bu kez fazla acımadı. dişimi sıkmamı söyledi, sıktım. 2-3 dakika sonra geçmiş olsun dedi. ben yine aynı acıyı yaşayacağımı sanıyorken, hiçbirşey hissetmeden bitti.

özet geçmek gerekirse, çok acılı, ağrılı bir süreç değil. ama o geçicilerin çıkıp asıl dişi takma anı biraz sarsıcı.
  • (bkz: grill)
  • yaptırdıktan sonra diş fırçanızla aranızdaki bağın kuvvetleneceği işlem.

yıllardır tanıyor olduğumuz aile doktoru diyebileceğim bir doktora gittim ve gittiğimde sadece üst dişlerimden ikisi kötü durumda zannederken o azı dişlerimde de sıkıntı olduğunu söyledi ve kaplama tavsiye etti. ilk duyduğumda işlem hakkında çok bir şey bilmiyordum ama o tavsiye ediyorsa vardır bir bildiği diyerek tamam yapalım dedim.

keşke bilseydim dediğim ve yaptıracak olanların bilmesi gereken en önemli nokta ; dişlerinizi kesmeye yarayan ve sesi bazı insanlarda tuhaf, iç gıcıklayıcı bir etki yaratan o aletin ağzınızın içinde epey vakit geçireceği. daha kibar bir söylemle dişlerinizi 'törpüleyecek.' çalışıyor veya okuyorsanız süreç biraz zor olabilir. ( hele ki klinik uzaktaysa. 2 otobüs değiştirerek gittim bütün seanslara ve inanılmaz derecede yorucuydu. ) işlem yapılırken ağzınızın sürekli açık olmak zorunda olması çenenizi epey yoruyor. benim gibi çok tükürük salgılayan biriyseniz ağzınızda ister istemez fazlasıyla tükürük birikiyor. dişlerinizi kestikten sonra ağzınızı açıp derin bir nefes dahi alamıyorsunuz çünkü donuyormuşçasına bir his oluyor dişlerinizde. uyuşuk olduğundan dolayı dille yapılan tatlı temaslar pek acıtmıyor ama dişinizin yeni halini dilinizle hissedince biraz tuhaf bir hisse kapılıyor insan. dil vücuttaki en güçlü kas olduğundan o anda yaptığınız temasla dişiniz kırılacakmış gibi hissediyorsunuz. sizin için hazırlanan geçici kalıpla sizi gönderiyor asıl kalıplar hazır olana kadar ve bu noktada dişçinizin kalitesi ön planda. çünkü çok kişi duydum o geçici kalıpları düşen. çok sert şeyler yemediğiniz ve diş fırçalarken sert darbeler yapmadığınız sürece bir sıkıntı olmuyor. o kalıplar çıkarken ufak acılar olabiliyor ama diş kesilirken olanların yanında bu acılar hiçbir şey. sonrasındaysa asıl kalıpları takmadan şu an adını hatırlayamadığım sağlam bir madde sürüyor içlerine ve tabiri caizse diş köklerinize yapıştırıyor.

kendi adıma yaptırdıktan sonraki ilk hafta pişmanlıktı çünkü alışmakta zorluk çektim fakat sonrasında çok memnun kaldım hala da öyle. iyi ki yaptırmışım diyorum.
  • 4 gündür beni uyutmayan süreç.

ne gecem var ne gündüzüm. 7 dişim birden kesildi. baştan aşağı sızlamayan yerim yok. kutu kutu ağrı kesici atıyorum ama nafile. yemek desen hak getire.. artık bi an önce bitsin istiyorum şu tedavi.