şükela:  tümü | bugün
  • otobüs ve kamyonculuk sektöründe epey gözde olan bir lastik türü.. dişleri yıpranmış, kabak olarak olarak tabir edilen lastikler, oto sanayi sitelerinde kaplamacılıkla iştigal eden yerlere götürülür. burada sıcaklık altında eski lastiklerin dış yüzeylerine yeni bir tabaka eklenir ve tekrar kullanıma sunulurlar.. lastikler ne kadar yenilenmiş gibi görünse de oldukça tehlikelidir. yüklüyken bozuk satıhlı yollarda her an sukoyverme ihtimalleri mevcuttur. bir anda lastik kabugu soyulmuş portakal gibi ayrılabilir, hıza bağlı olarak aracın başına gelebilecekleri düşünmek bile korkunç..
  • stabilize yollarda hafriyat nakliyesi yapan kamyonlar için gerçekten maliyeti düşürücü bir etken olmasına rağmen özellikle otobanlarda şöförlerin korkulu rüyası kaza geliyorum dedirtenidir, önünüze kavlamıs esek kadar kamyon lastigi kaplaması cıkınca, ya ani direksiyonu kırmak ya da uzerinden gecip her turlu riski almak gibi secenekler sunmaktadır, allah korusundur.
  • firmaların maliyet düşürme politikasi yüzünden özellikle otobüs kazalarında büyük etken olmaktadir ayrıca bir kaç kere denk geldim, otoyolda izmit-düzce arasında yolda düşmüş olanları vardı allah korusun o hızla o lastik parçasına çarpmak felaket olur.
  • asfalt üzerinde kamyonların bıraktığı bu parçalar insana hüzün veriyor.
    http://www.aljazeera.com.tr/…/21/kaplama-lastik.jpg
  • türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yüzlerce tesis gezmiş biri olarak kaplamanın yeni lastikten hiç bir farkı olmadığını, ancak bu işi profesyonel olarak yapmayan merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerin ayaklar aldığına aldığı nadide bir sektördür. bir kere geri dönüşümsel bir durum, şukeladır kendisi
  • bugün trafikteyken ben dahil 5-6 aracın kaza yapmasına sebep olmasına ramak kalan ilkel icat. tırdan kopan kaplama lastik önce orta şeritteki tırın önüne ondan da so şeritte ilerleyen bana geldi. allah'tan tam ortaladım lastiği. yoksa o hızda aracı kaydırabilirdi. belki yurtdışında bu iş standartlara uygun olarak yapıldığı için sorun görülmüyordur ama türkiye'de ucuz diye her tırcı bu ilkel kaplamayı yaptırıyor ve bu ucuzluk yüzünden illaki kendine veya başkasına risk getiriyor. allah rızası için şu kaplamacıları bi denetleyin be!