şükela:  tümü | bugün
 • stabilize yollarda hafriyat nakliyesi yapan kamyonlar için gerçekten maliyeti düşürücü bir etken olmasına rağmen özellikle otobanlarda şöförlerin korkulu rüyası kaza geliyorum dedirtenidir, önünüze kavlamıs esek kadar kamyon lastigi kaplaması cıkınca, ya ani direksiyonu kırmak ya da uzerinden gecip her turlu riski almak gibi secenekler sunmaktadır, allah korusundur.
 • firmaların maliyet düşürme politikasi yüzünden özellikle otobüs kazalarında büyük etken olmaktadir ayrıca bir kaç kere denk geldim, otoyolda izmit-düzce arasında yolda düşmüş olanları vardı allah korusun o hızla o lastik parçasına çarpmak felaket olur.
 • asfalt üzerinde kamyonların bıraktığı bu parçalar insana hüzün veriyor.
  http://www.aljazeera.com.tr/…/21/kaplama-lastik.jpg
 • türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yüzlerce tesis gezmiş biri olarak kaplamanın yeni lastikten hiç bir farkı olmadığını, ancak bu işi profesyonel olarak yapmayan merdiven altı diye tabir ettiğimiz işletmelerin ayaklar aldığına aldığı nadide bir sektördür. bir kere geri dönüşümsel bir durum, şukeladır kendisi
 • bugün trafikteyken ben dahil 5-6 aracın kaza yapmasına sebep olmasına ramak kalan ilkel icat. tırdan kopan kaplama lastik önce orta şeritteki tırın önüne ondan da so şeritte ilerleyen bana geldi. allah'tan tam ortaladım lastiği. yoksa o hızda aracı kaydırabilirdi. belki yurtdışında bu iş standartlara uygun olarak yapıldığı için sorun görülmüyordur ama türkiye'de ucuz diye her tırcı bu ilkel kaplamayı yaptırıyor ve bu ucuzluk yüzünden illaki kendine veya başkasına risk getiriyor. allah rızası için şu kaplamacıları bi denetleyin be!
 • işin mutfağında 15 yıla yakın çalışmış birisi olarak söyleyebilirim ki her yönüyle kârlı bir lastiktir.

  kamyon, kamyonet, traktör, otobüs v.b. büyük ebatlı nakliye araçlarında, iş makinesi gibi daha büyük ebatlı ve aşınma süresi daha kısa olan araçların lastiklerine uygulanabildiği için maliyet anlamında finansal açıdan muazzam bir argümandır.

  karkas denilen, kullanılmış, dış kauçuk katmanı erimiş ama iç kısmı sağlam, hasar görmemiş lastik yapısı üzerine, sıcak, soğuk ve retread uygulama yöntemleriyle kauçuk uygulaması yapılarak tekrar kullanıma hazır hale gelen lastiklerin ömürleri, hemen hemen sıfır lastik ayarında olabileceği için, sıfır olarak alınmış bir lastiğin -ki ortalama günümüzde 1000-2500 tl arasında fiyatının olduğunu ve kaplama lastiğin 500-1500 tl aralığında fiyatlara satıldığını düşününce- gayet de kârlı bir geri dönüşüm ürünü olarak düşünülebilir.

  lakin ve ne yazık ki hurda, ölü yani işi bitmiş bir lastikten de kaplama yapılabiliyor olması, ayrıca tamir yama gibi karkas üzerinde kaplama öncesi yapılan işlemlerin standartlara uygun, ehil olan kişiler tarafından yapılmaması ve bunu kullanıcının hatta diğer araç sürücülerinin canlarına mâl olması pahasına yapabilecek vicdansızların varlığı ülkemizde had safhada olduğu için ülkemizde kötü bir şöhreti olan lastiktir.

  gelişmiş ülkelerde dev bir geri dönüşüm sektörü olarak hizmet veren kaplama firmaları ve yan üreticileri sayesinde petrole olan bağımlılığın azalmasına katkıda bulunan kaplama lastik, ülkemizde gerekli ve yeteri kadar denetlenmemesinden ve standartlarının belirlenmesinde gayet amatör ve işi bilmeyen kişilerin görev almasından ötürü kötü şöhretinden hiçbir şey kaybetmemektedir.

  edit: imla