• söylemesi dile kolaydır...

gizlice evime girip yavrulayan bir sokak kedisi, onları görmeye gelen arkadaşlarımdan ve evin kalabalıklaşmasından rahatsız olsa gerek, bir müddet sonra yavrularının yerini değiştirmeye karar verdi.

tek tek yavruları taşımaya başladı. sokağın karşısına geçirmeye çalışıyor bazen ağzından düşürüyordu. biz de arabaları falan durdurup kendisine trafik polisliği yapıyorduk.

durdurduğumuz araçlardan birinin içindekiler söylenince yavrulardan sonuncusunu biz geçirdik karşıya ve kendisine teslim ettik. ancak müdehale edince kafasındaki algoritma bozulmuş olsa gerek tekrar eve gelip son yavruyu bulmaya çalıştı. nasıl miyavlıyor, nasıl etrafı kokluyor bize nasıl bakıyor bir görseniz...

kaplan yavrularının çok büyük bölümü bir kaç günlükmüş. muhtemelen belirli dişi kaplanlar takip edilmiş, doğum sonrası anne ilk beslenmeye çıktığında çalınmışlar. bu kadar ender rastlanan hayvanlardan bu kadar çok yavru temin edilmesi gösteriyor ki bu işlem sistematik şekilde yapılıyor.

düşünsenize onca zaman karnınızda taşıyorsunuz, en son doğuruyorsunuz ama daha heyecanını yaşamadan ilk beslenmeye çıktığınızda kaybediyorsunuz. ve bu sürekli oluyor... ben o miyavlamayı unutamıyorum. elim kırılsaydı da şoförlerle kavga pahasına karışmasaydım demiştim içimden.

40 tane yavru bu. dile kolay. hayata yeni gelmişsin, bulunduğun bölgenin doğal dengesi için kritik önem arz ediyorsun. zaten doğada bile hayatta kalman zor ama daha gözün açılmadan ölümle tanışıyorsun. peki neden? teknoloji bunca gelişmişken, bunca ilaç varken gerizekalı insanlar senin organlarından kutsal ilaçlar yapacaklar ve bunlarla sihirli şekilde iyileşecekler diye...

bir de aralarında soyu tükenmekte olan ve koruma altına alınmış türler de var. insanların bencillikleri ve salaklıkları karşısında tüylerim diken diken oluyor.
  • dunya uzerinde 4000'den az kaplan kaldigi goz onune alinirsa durum daha da vahimlesiyor. insan nufusuyla oranlanirsa 75milyon bebegin oldurulmesine denk bir vahset.
  • tayland'da budist rahiplerin hayvan kaçakçılığı yaptığı iddia edilen kaplan tapınağı'nda (wat pa luangta bua) dondurucuda bulunan yavrular.

ölü bir ayı ve yaban domuzuna da ulaşılmış.
    ama kimse neden dondurucuda olduklarını bilmiyor.

video
  • ya budistler de yoldan çıktıysa sikeyim böyle dünyanı.
  • tanrılar hayvan kaçakçılığı işine girdiyse demek.
    (bkz: kurban mı istersiniz paket mi olsun)
hesabın var mı? giriş yap