şükela:  tümü | bugün
  • 70'lerden kalma bir fenomen olan kaplanlı battaniyeler genelde çift kişilik yataklar için üretilmiş olup kış aylarında anne baba yataklarının üzerine serilirdi. iki adet atlamakta olan bengal kaplanı işlenmişti battaniyenin üzerinde, fonda da kahverengi renkli kaplan çizgileri yer alırdı.
    çok küçükken korktuğum bu battaniyeyi büyüdükçe sevmeye, kitch sanatının nadide bir öğesi olarak görmeye başlamıştım, son olarak cihangirde bir evin balkonunda sarkıtılıp havalandırılmaktayken gördüğüm bu battaniye türü aynalı büfe gibi bir türk evi klasiği olarak gönlümde yer etmiştir.
  • üzerinde kaplan motifi bulunan battaniye. küçüklüğümdemn kalma en öenmli olaydir annemle babamin yataginin uzerinde dururdu bu korkunc battaniye. yataklarina kaplanli battaniye sererek neyi simgelemek istelerdei kim kaplan gibiydi onu bilemem ama ben ölesiye korkardim, battaniyeye dogru durust bakabilmem için bile odada birisi olmasi gerekirdi. ailemin özel ve yogun cabalariyla cok şükür bu problemi de geride biraktim.
  • bu battaniye cesidinin uzerinde kaplan motifi olmasinin sebebi, malzemesinde kaplan kurku kullanilmis olmasindan ileri gelmektedir*.
  • halen sarınıp yattığım 20 yıllık battaniyem..
  • küçükken korkma olayına benim de ortak olduğum,bana annemle babamdan kalan,kışın ikisini üstüste sererek kullandığım emektar,yılların sıcaklığını taşıyan hisli tekstil ürünü..
  • uzun bir süre sadece bizim evde bulunduğunu düşünürken, sandığımın aksine her evin demirbaşı olduğu, bir zamanlar evinde kaplanlı battaniyesi olmayana dürrük muamelesi yapıldığı gerçeğiyle beni yüzyüze getiren battaniye, oluşum. nedir bu battaniyenin sırrı da her eve girmiştir, her battaniyede rastlanabilecek standart işlevsel özelliklere ek olan bir kaplan tasarımı günümüze kadar gelebilmiş, kaplansız battaniyelerin piyasa gücünü düşürmüştür ? demek ki kaplanlı battaniye zamanlarında dönemin tasarımcıları yan gelip yatmış. kaplanlı battaniye dönemi battaniye tarihine kara bir leke olarak girmiş. eminim bu battaniyeyi tasarlayan adamda şu an şatoda yaşıyordur.
  • paylaşamayan kardeşlerin bunun yüzünden birbirlerine düşüp, sakatlandıkları bilinir, "ne battaniyeymiş bee!" dedirten battaniye.
  • "zürafalı vardı da biz mi almadık" cevabıyla neden bir dönem türk aile hayatına damgasını vurduğunu anlayabileceğimiz battaniye türü. başka türlüsünü bilmiyorduk ki. yenileyin daha şurda birkaç senedir ekose desenli battaniye hakeza polar düz renkli battaniyeler çıktı da nice çocuk kaplan travmasından kurtulur oldu.
  • nedense bana hep banu alkanı hatırlatan battaniye çesidi
  • orman safarisi tadında bir organizasyon için, yanınıza aldığınız takdirde, özellikle de geceleri cenin pozisyonunda sarılarak yattığınızda, başınıza binbir türlü musibet getirecek tekstil hayvanı.