şükela:  tümü | bugün
 • bibere de yakıcılığını veren kimyasal bir bileşik.cilde temas ettiğinde tahrişe yol açar. hatta bu özelliğinden dolayı bazı romatizma ilaçlarının formüllerinde de kullanılır.
  bibere yakıcılık veren bu madde yağlı olduğu için ne kadar su içerseniz için onunla birleşmez. en iyi metot ekmek yemektir. ekmek bu yağı absorbe eder ve mideye taşır.
  bir diğer etkili yol da süt içmektir. sütün içindeki kasein maddesi bir deterjan görevini üstlenir, biberin yağı ile karışarak ağzı temizler. bu da yeterli değilse rakı içilmesi önerilir.
  rakı da diğer alkol içeren sıvılar gibi yağı çözer ve sorunu giderir ama sonuçları ertesi sabah ortaya çıkacak başka sorunlar getirir.
 • kapsaisin kısaca ağrı kesici özelliği olan biber özütüdür. biberin acılık derecesiyle doğrudan ilişkilidir yani ne kadar acı o kadar kapsaisin demektir. rakamsal olarak bir şeyler söyleyecek olursak; biberler, gram başına 0,1 ila 60 mg kapsaisin içerir.

  peki ne işe yarar bu madde?

  öksürüğü azaltır efendim. yapılan çalışmada 4 hafta boyunca kapsaisin alan hastalar placeboya göre öksürüğün azalmasında büyük ilerleme kaydetmiştirler.

  vascular endothelial growth factor(vegf) inhibitörüdür. vegf konusunu başka bir yerde çok detaylı yazacağım, bu kenarda dursun.

  anti-kanserdir kendileri.

  pankreas kanseri'nde 2,5 mg/kg kapsaisin verilen farelerde kanser hücrelerinde apoptosis meydana gelmiştir.

  prostat kanseri üzerine yapılan bir çalışmada 5 mg/kg kapsaisin gavaj ile farelere verildi ve kanser hücrelerinin küçüldüğü gözlemlenmiştir.

  saç çıkışı sağlar. araştırma fareler üzerine yapılıyor ve şuradaki fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere %3 minoxidil'den daha etkili olduğu gözüküyor(sa: saline, jo: jojoba yağı, mxd: minoxidil, peo: peperment oil). saç kalitesinin ve kalınlığının arttığından bahsetmeme gerek yok sanırım.

  fare miyiz gardaşım biz dediğinizi duydum bu da ona istinaden. sol üstteki amca ve kadın aga için, sağ üstteki adam alopecia totalis, sağ alttaki kadın ise alopecia areta. buradaki çalışmaya 48 gönüllü katılıyor ve günlük 6 mg kapsaisin ile 75 mg isoflavon alıyorlar.

  ağrı kesici demiştik galiba. ayrıca krem versiyonunun fda onayı bulunmaktadır. örnek olması açısından bu da qutenza isimli %8'lik kremin çalışmaları.

  sedef konusunda başarılı olduğu birçok çalışmada ortaya çıkmıştır. şu çalışmada örneğin günde 4 kez 6 hafta boyunca %0,025'lik kapsaisin kremi uygulaması yapılıyor. placebo ile karşılaştırıldığında kapsaisin'in çok daha etkili olduğu ve hem sedefin hem de kaşıntının azaldığı görülmüştür.

  kilo verdirdiği de görülmüş efendim. yapılan çalışmada kapsaisin desteği alanların tokluk sürelerinin arttığı gözlemlenmiştir. genel olarak etki mekanizması; yağ hücrelerinin büyümesini engeller, tok tuttuğundan dolayı gıda alımını azaltır ve enerji harcanmasını arttırır.

  örneğin şu çalışmada 6 mg/gün alan obeziteler placeboya göre yağ kaybında 0,9 kg'a 0,5 kg üstünlük sağlamıştırlar. yine aynı makalede geçen başka bir çalışmaya göre günlük 10 mg/gün kapsaisin tüketenlerin placebo'ya oranla dinlenme enerji harcaması ve yağ oksidasyon'unda önemli ölçüde fark olduğu sonucuna varılmıştır.

  sindirim sistemine faydalı olduğu da gayet ortada.

  kısacası bol bol tüketmeye çalışınız efendim.

  edit: peperment oil yazmışsın ama o nane yağı diyenler için bir editleme gereği duydum. kapsaisin ile mentolün çok benzer etkileri var. mentol trpm8 aktive edici bir madde, kapsaisin ise trpv1 aktive edici. bunlar transient receptor potential (trp) iyon reseptörleri olarak geçiyorlar. şimdilik bu kadar yeterli, bunu başka bir yerde detaylandıracağım.
 • biberleri sindirmeden yayan kuşları kaçırmadan, onları yiyerek sindiren memelileri caydırmak için evrilmiş bir bileşiktir:
  http://www.acikbilim.com/…ci-biberler-niye-aci.html

  etki mezkanizması sinir hücrelerinin ısıya duyarlı almaçlarını harekete geçirip sinir uyartısı başlatmak, böylece hayvana sıcaklık hissi vermektir.
 • memelileri etkileyen, kuşlara ise hiç bir etki göstermeyen maddedir.
 • kapsaisin bağırsaklardaki acıktım mesajının beyne gitmesini engelliyor ve
  ayrıca fazla kalori yakmamıza sebep oluyormuş.
 • salça yaptıktan sonra ellerimizin cayır cayır yanmasına da sebebiyet veren maddedir ayrıca. trpv isimli ısıya duyarlı almaçlarımızı uyarmak gibi pis bir yeteneği vardır kendisinin. bu sayede sıcaklık normal olsa bile almaçlar beyne "yanıyoz qnq" sinyali gönderir ve beyin de kökler acıyı.

  ben o acı biberlerin içini oyarken eldiven takmayı unutan kafama edeyim, saatlerdir şenlik ateşi gibi yanıyor ellerim. işin kötü yanı neden yandığını bilip de çare bulamamak. ellerime çamaşır suyu, kantaron yağı, locoid merhem gibi envai çeşit şey sürmeme rağmen fayda etmedi. son çare olarak gidip kapsaisinin molekül geometrisini inceleyeceğim, belki bu maddeyi çözebilen benzer bir madde bulurum.

  edit: geçmese epey hafifledi. çare elleri sütün içinde bekletmekmiş, unicornknight'a çok teşekkürler.
 • nötralizatörü kazeindir.
  yani süt proteini.
  yani süt...
 • icerisinde en fazla bulundugu biber trinidad moruga akrebi'dir. dolayisiyla en aci biber olarak tarihe gecmistir. yiyenin gotu patliyormus oyle diyolla.
 • haricen kullanılan bir analjeziktir.
  capsicum sp.’nin olgun kuru meyvelerinde bulunan bir etkin maddedir. acı kırmızı bibere keskin yakıcı tadı veren asıl maddedir. genellikle artrit, kas ve eklem ağrılarının semptomatik tedavisinde kullanılır.
  capsicum annoum ve capsicum frutessena; tropikal bölgelerde yetişir, dünyada yaygın kültürü yapılır.
  türkiye'de kahramanmaraş, kayseri, bursa’da yaygın bulunur.
  cilde topikal olarak uygulanır, etkisi uygulandıktan sonra 4-6 saat içerinde meydana gelir.
  küçük çocuklara uygulanmamalı, tahriş olmuş ciltlerde kullanılmamalıdır.
 • kanser*** hücrelerinde apoptosis'e (hücre ölümü) sebep olduğu tespit edilmiştir.