şükela:  tümü | bugün
 • "ne de olsa kapitalizm -üretim ve dağıtımın azınlık tarafından, kar için kontrol edildiği ekonomik sistem- hakikaten ‘kapsayıcı’ olsa, adı komünizm olurdu.
  ...

  ‘yeşil ekonomi’, ‘sürdürülebilirlik’ gibi kavramlar, sosyal sorumluluk ve hayır hasenat işleri, krizleri, isyanları önlemeye yaramadı. bu nedenle kapitalizmi yeniden yorumlamaya, modellendirmeye çalışıyorlar.
  iyi de nasıl?

  “the coalition for inclusive capitalism/kapsayıcı kapitalizm koalisyonu” oluşumu, abd’nin multi milyarder ailelerinden rothshield’lerin gelini lady de rothschield’in öncülüğünde kuruldu. sponsorları arasında rockefeller ve ford vakıfları ve sınıf sorununa değil, kişisel başarı hikayelerine odaklanan liberal kadın projeleri var.

  bu vakıfların koalisyon için yaptığı harcamaların ‘vergiden muaf’ olması, ayrı bir ironi. destekçilerin arasında gatsby ve tony elumelu vakıfları göze çarpıyor; ne ilginçtir ki her ikisi de afrika’da kapitalizmin yaygınlaşması için çalışan kuruluşlar.

  anlayacağınız ali koç’un yaptığı ‘kapitalizm eleştirisi’in çıkış noktası, “kapsayıcı kapitalizm” toplantılarında konuşulanlar."

  mehveş evin