*

şükela:  tümü | bugün
 • sadeleşmeye dönüş ile yeniden gündeme gelen bir giyim stili.
 • yavas yavas gecis yaptigim sistem. coraplarla basladim, birbirinin aynisi 20 cift siyah corabim var, yaklasik iki yildir baska corap giymiyorum.
 • hiç bir zaman modası geçmeyecek, "basic", styling yaparken zorlanmayacağınız maksimum 20-25 parçadan oluşan gardrop.
  diğer bir adıyla "zamansız stil"

  bir zamanlar "alın alın" "bunu da alın" "şunu da alın" diyen bir akım varken, şimdi daha sadeleşmeye ve az tüketmeye dair akımlar türedi. bunun da başlangıç noktası "minimalizm" olabilir ya da "dolabım tıklım tıklım ama yine de giyecek hiç bi şeyim yok"

  kapsül gardrop hazırlarken olmazsa olmaz parçalar (kadınlar için) ;
  - beyaz basic t-shirt
  - siyah basic t-shirt
  - krem rengi/nude stiletto
  - siyah stiletto
  - siyah düz ayakkabı
  - skinny jeans
  - siyah kumaş pantolon
  - en sık giydiniz renkte casual ceket
  ve tabii ki "little black dress"

  bunlara kendimize göre eklemeler ve çıkarmalar yapabiliyormuşuz.
  becerebilenlere helal olsun.
  beceremeyenler ise her sezon sonu kutu kutu sağa sola bağış yapmaya devam etsinler. dolaplar çöküyor çünkü artık. bazen evde ne var ne yok unutup aynı kıyafetin ya da makyaj malzemesinin 1-2 ton farklı rengi falan alınıyor. çok çok çok saçma ! kendimden biliyorum, çok saçma.

  konuyla alakalı olarak
 • heveslendiğim gardrop türü. bu sayede şununla şu uyar mı bunu değil de bunu bunun altına giysem nasıl olur derdinden kurtulabilirim diye düşünmekteyim. lakin önce bi tarz oluşturmam lazım. yaş otuz oldu hala üniversite öğrencisi gibi kareli gömlek içine tişörtle geziyorum.
 • 5 tane düz beyaz, 5 tane düz siyah tişört, 2 beyaz gömlek, 1 mavi, 1 beyaz kot, bir şort, bir etek, 2 siyah kumaş pantolon, 1 sandalet, 1 burnu kapalı topuklu ayakkabı, 1 kot mont.
  gardrobum yazın bunlardan ibaret çünkü geçmiş senelerde kıyafete dünya para harcadım ve dönüp dolaşıp hep aynı şeyleri giydiğimi, diğer değişik kıyafetlerimi ya hiç giymediğimi ya da iç sıkıntısıyla, rahat etmeyerek, giymiş olmak için ya da başkaları değişik şeyler giydiğimi ve "fakir" olmadığımı görsünler diye giydiğimi farkettim.
  artık başkaları umrumda değil, dolabım giymediğim şeylerle dolu değil,ruhum da hafifledi.
  insan ne giyeceğini düşünmediği için ve dolap önünde daha az zaman geçirdiği için daha önemli şeylere daha çok kafa yorabiliyor.
 • al sana behzat ç.'nin ne kadar vizyoner bir dizi olduğunun kanıtı.
  hayalet hep aynı kıyafeti giyerek zaten kapsül gardırop konusunda bize moda hakkında futurist bir yaklaşımda olduğunu gösteren bir karakterdi.
 • kişinin kendi hayat tarzına göre istediği gibi şekillendirebileceği kavram. yani kimisi mevsime göre kimisi aylık yapıyor. sadece iş kıyafetlerini kapsül düzenleyen var. sayıyı 30 civarinda tut diyen, yok sayı mesele değil diyen var. ayakkabı ve aksesuarları dahil edenler ve etmeyenler de var.

  meselenin özü, gerçekten kaliteli, üç beş yılda hem modası geçmeyecek hem de kendinden geçmeyecek ve birbirine her zaman uyan parçalar almak.

  genelde bütünleyici renkleriniz oluyor, gri lacivert beyaz siyah gibi. sonra mevsim ve tarza göre renkler atıyorsunuz gardroba. örneğin benim sonbahar kış renklerim gri siyah içinde mat koyu kırmızı, turkuaz ve toprak rengi. smart casual kıyafetler aldığım için farklı aksesuarlarla haftaiçi ve haftasonu giyebiliyorum.

  seneye bu mevsimler için muhtemelen bütünleyen renkleri sabit tutup diger renkleri değiştiririm, ya da çok giydiğim sıkıldığım parçaları kaldırır yeni ekleme yaparım. ama o parçaları sonraki sene yine giyerim çünkü zaten çok sevmediğim hiç bir kiyafeti almıyorum.

  bir diğer önemli konu da fast fashiondan uzak durmak. zaten etik değil o.
  #71390811
 • geçmeye karar verdiğimden beri çok ciddi şekilde araştırma yaparak ana rengimi, yardımcı rengimi ve canlı rengimi seçtim ve parçalarımı oluşturmaya başladım ki parça sayısı olarak zaten kapsülmüşüm. ben 35 parçadan yaptım dolabımı ama ama şu anki dolabım zaten taş çatlasın 50 parça imiş. üstelik arada yıllardır giydiğim ürünler var. giyside sadeleşeceğim diye yakında tek renge inip her gün aynı şeyi giyeceğim galiba.