şükela:  tümü | bugün
 • plastik bir kapsul içerisine önceden öğütülmüş kahvenin sıkıştırılması ile elde edilen bir tür ese yani easy serving espresso kahvedir. en bilinen örnekleri arasında nespresso, lavazza blue ve tchibo gösterilebilir. pod kahveden farklı olarak kapsül kahve için bu kapsüllere uygun özel makineler kullanmak gerekir. ve yine pod standartlarından farklı olarak hemen hiçbir markanın kapsülü diğerinin makinesi ile uyumlu değildir.

  çalışma mantığı basittir. kapsül makineye yerleştirilir, bir iğne yardımı ile delinir ve basınçlı su geçirilerek kahve alınır. su miktarı ve geçiş süresi ayarlanarak alınacak içecegin espresso mu americano mu filtre kahve mi olacagi önceden belirlenebilir (güüüya.. bu bahsedilen çeşitlilik tek tip öğütme kalınlığı ile nasıl oluyorsa artık)

  aynen pod kahvede oldugu gibi kapsul kahvede kullanılan kahve de hangi kalitede olursa olsun, önceden öğütülmüş oldugu için kesinlikle bayat kahvedir ve yine pod kahvede oldugu gibi kahve bahane diyecekler tarafından tercih edilmelidir.
 • kahve makinesi olmayanlar için:

  ı) kapsül kahvenizi bir bardağın içine boşaltın.
  ıı) üstüne sıcak su ekleyin.koyuluğunu kendi damak zevkinize göre ayarlayın işte.ben 200cc ekliyorum.
  ııı)birkaç dakika bekleyin, kesinlikle sütsüz ve şekersiz için.

  bu yöntemle hazırlanmışı bile piyasadaki granül kahvelerden daha başarılı.diğerlerine göre biraz daha pahalı ama değer güzel kardeşim.
 • çözünebilir/granül kahvelerden nasıl bir farkı olduğunu ayırt edemediğim lavazza çözümü.
 • maxx royal otelde ''socie tea''de denediğimiz kahve çeşidi.
  sertlik derecelerine göre
  onlarca çeşidi var,makinesi farklı.kahveyi nemden,ısıdan,ışıktan korumak için geliştirilmiş bir ambalaj tekniği ile piyasaya sunulmuş.
  alüminyum olan ambalaj doğaya zarar vermiyormuş. tchibo,lavazza ve nestle üretiyor kapsül kahveleri,makineleri pahalı.pratik ama günlük yaşamımıza girmesi şimdilik zor gibi.
 • kapsülleri standart değildir. yani bir makinanın kapsülü başka marka makinada çalışmaz.

  nescafe dolce gusto bu çeşitlerden biridir.

  kapsül kahve makinasına sahip olmanın en büyük avantajı normal kahve dışında çeşit çeşit kahveleri (latte , americano vs) evde yapabilmeniz, sıcak çikolta ve soğuk içecek olarak ice cafe de yapabilme imkanına sahip olmanızdır.

  kapsüller biraz pahalıdır ama değer.
 • amerika'da kapsül kahve markalari sözü edilen uyum sorununu cözen bazi uyanik girisimcileri engellemek icin drm'den faydalanmaya basladilar .
 • yurtdışından boş halini getirip , kahve makinesi için kahve çektirip doldurmadığınız sürece kahve içme işini çok masraflı hale getiren kapsüllerdir.
 • drm (türkiyedeki yaygin kullanimi olan "dayarim") ile müsteri sadakatini saglamaya calisan amerikan firmalarini gördü bu gözler, bakalim türkiyede neler olacak ?
 • çöptür.

  şöylebir piyasaya baktım, fiyatları 200 ile 700 arasında.

  onun yerine alternatif olarak önerim,

  1x sözen el değirmeni : 50-60 tl (farklı bir marka da olabilir. sözen hem f/p olarak iyi, hem de türk kahvesi öğütebilme bonusuna sahip. türk kahvesi'nin öğütümü öyle basit bir iş değildir esasında belirteyim. çok süper fine bir ayarda olmalı, yani biraz kas yapacak o kollar.)

  bir demleme ekipmanı: ister cezve olsun ister chemex, ister aeropress, ya da french press. vereceğin max 150 tl.

  üzerinde kavurma tarihi olan, taze kahve: 25-35 tl/250 gram

  onu kimden beğenirsen ondan al. o kadar kavurucu var. hatta bazen yurtdışından alırsın.

  sonuç olarak, kahveni değirmeninde taze öğütüyorsun, hemencecik demliyorsun. hem tecrübe kazanıyorsun, hem damak zevkin üstüne koyarak gelişiyor.

  minimum 250 liraya mis gibi ekipmanı dizdin, evde bir çok kafeyle aynı kalitede taze kahve demleyebileceksin. kapsül kahve ile aynı maliyet, ama aradaki kalite farkı çok farklı olacaktır.

  burada ne uğraşacağım o kadar diyen insanlar olabilir, üzülerek söylüyorum çöp içiyorsunuz.
 • nescafe'nin dolce-gusto'sunda bir içindekileri araştırayım dedim. hemen geri vitesime neden oldu.

  şeker var, aroma verici var, palm yağı var. sadece espresso içecekseniz bilemem ama farklı tatları deneyecekseniz bence bulaşmayın.

  en güzeli french-press, filtre kahve vb.

hesabın var mı? giriş yap