• bilhassa uçağın içindeyseniz her daim duştan yeni çıkılmış, robdöşambr giyilmiş ve viski içiliyormuş gibi duyulan ses.
  • belirli mesleklere gizli tribal eğitimler veriliyor. doktorlara okunmayan el yazısı, psikologlara hımmlama dersi gibi, pilotlara o spesifik ses tonu-konuşma şekli okutuluyor kanımca.
  • "son 12 saatte 3 civirla me$k ettim, bu ucagi da 88 yildir ben kullaniyorum ben, aloo kime diyorum" havasi sezilen bir tarzdadir bu. kokpite girip "deminden beri co-pilotla kari kiz muhabbeti yapiodun $imdi ubermensch mi oldun ya hu?" demek lazim gelir.
  • hangi dilde olursa olsun, hep ayni tonlamalar, garip duraksamalar iceren ses.
  • distorsiyonu açılıp bas ve tizleri sonuna kadar kısılmış bir gitar amplifikatöründen çıkar gibi gelen, tam uyuyacakken kulak zarlarını soğan zarına çeviren bir sestir...

"şayınyolcularımıjjjeeeee... şu andaeeeeeee 9500metreyükşeklikteseyretmekteyijj" tadında giden, "e" harfinin çokça kullanıldığı bir lehçeye sahiptir bir de...
  • tarkan' ın usta çırak şarkısındaki ses tonuyla aynı etkiyi yaratan sestir genelde. ''ben kaptan piltonuz bilmemkim....'' diye başlar konuşmaya. hiç susmasın istiyoruz.
  • her millet ve meşrepten kaptan pilot sesini 7x24 doya doya dinlemek için (bkz: iststatus.com)
  • kaptanın konuşmayı tek nefeste aradan çıkarmaya çalıştığını düşünmeye sebep olan sestir. ilk başta bi heves kulak kabartılır ama sonrasında sadece "1 saathkırkfbefş dakika şürmeşfi beklenehn" gibi sesler geldiği fark edilir ve heves geçiverir.
  • eger disi entonasyonundaysa istemsizce salivereceginiz bir "hasssss"tan hemen once duydugunuz sestir. ayrica paralel park esprisi yapinca hostesler bozuluyor soyliym.
  • eğer kule telsizinden dinliyorsanız olağanüstü karizmatik ve hafiften dijitalize olan sestir.
hesabın var mı? giriş yap