şükela:  tümü | bugün
 • yanilmiyorsam esse gesse'nindir bu da, ontario kurtlari'nin başıdır, "her kahramanın yanına iki kanka" kampanyası sonunda gamlı baykuş ve mister blof ile gezer, bir de betty'si vardir, tom miks'in suzi'si olduğu gibi... amerikayi pis ingilizlere (bkz: kırmızı urbalar) karşı savunmak için dağ dere tepe göl demeden her ortamda savaşır, kimseyi öldürmez, kötülerin korkulu rüyasi, iyilerin can dostu falan filandir... tom miks - teksas'tan farklı olarak bir kılıcı vardir, silahında kurşun bitti mi ya allah deyip kılıcını çeker pis ingilizlere dalar, boş zamanlarında da dönercilik yapar... yanındaki tiplerden mister blof irticacıdır, çenesinin altında çember sakalı vardır, uzaktan bakıldığında süpürgeye benzer. öbür eleman gamlı baykuş ise kızılderilidir direk, adı üstünde, felaket tellalıdır, "eyvah ingilizler geliyo" "sıçtık" "büyücü olan büyük büyük dedem söylemişti" ve "aziz yıldırım istifa edecek" gibi boktan haberler hep ondan duyulur... mister blof'un yirmiyediyıldır uyuz olan köpeği puik'e sinir olur, köpek doğuştan şanslı olduğu için de köpeği tekmelemeye çalışırken ya kendi kıçını tekmeler ya da ordan geçen bi eşşek bunu onun için yapar. mister blof köpeği 27 sene yıkamayı akıl etmediği için iki üç bölümde bir etlerden oluşan bir şölene konan yaratık asla şişmanlayamaz, bütün yedikleri pirelerine gider, dünyanın en şişman pireleri bu köpekte bulunur... kaptan swing'in ve bütün kurtlarının başında tıpkı teksas'ta olduğu gibi kürkten bi yaratık vardır, atıyorum, kunduzdan yapılmadır. hayır, yanlışmış, (bkz: rakun şapka) bu yaratık moda olduğunda ontario'da yaşayan her vatansever bir kunduzu öldürmüş, onun derisini yüzmüş başına takmış, bu yüzden de doğanın dengesini bozmuşlardır. kaptan swing'in yuvası ontario gölünde bir kaledir, tek girişi olan kapıya bir köprüden ulaşılır, kaptan swing boruyu üfler, asma kapı aşağıya iner... swing'in mevkisi kaptan olsa da kendisi gemilere takıldığından çok atlara takılır, özgür amerika'nın donanması tribine pek girmez. kendisinin ön adı da mark'tır... amerika özgür olduktan sonra ingiltere'ye yerleşmeyi düşünse de, daha sonraları betty onu bu düşünceden vazgeçirmiştir...
 • kaptan denmesinin sebebi guzide turkcemizde de oyle bir kelime olmasindan kaynaklaniyor. aslen captain olan isim turkceye tabiki kaptan* olarak cevrilmistir. ama tam karsiligi yuzbasi' dir.
 • (bkz: captain black)
 • güzel bir amerikan kandırmacası,uyutması örneği..ingilizlere karşı bağımsızlık mücedelesi verip bir insan ırkını (bkz: kizilderili soykirimi) ortadan kaldıran bir ulusun kahramanlık sembolü olarak,bir de en yakın dostlarından biri bir kizilderili olarak gösterilmesini hangi tarihçiler kabullenmiştir acaba..
  (bkz: kirmizi urbalilar)
  (bkz: falcon)
  (bkz: captain america)
  (bkz: cosby show)
  (bkz: daha gider bu)
 • türkiye'deki kaptan swing sewgisini diger ülkelerdekilerden farklı kılan, sadece ülkemizde filmleşmesidir.başkada filmi yoktur.swing i salih güney oynar, süleyman turan gamli baykustur.filmin ismi korkusuz kaptan swing tir.

  kaptan swing, kumandan mark olarakta bilinir
 • cizgi kahraman olmasi haricinde ingiliz tarihinde de yeri olan gercek mi hayal mi oldugu belli olmayan bir kahramandir. soyleki 1830 yazinin son gunlerinde issiz kalmis aileleri topragindan kovan ciftlik sahiplerinin mulkleri bilinmeyen kisi yada kisilerce yakilmaya baslanmis ve sonrasinda da bu ciftlik sahipleri “swing” ya da “kaptan swing” imzali mektuplar almaya baslamislardi. mektuplarda calisanlara adil ucret odemedikleri takdirde ambarlarinin yakilmaya devam edecegi ve makinelerinin kirilacagi tehtidleri soz konusuydu. hatta bu cercevede sayilari bir kac yuzle ifade edilebilecek evsanevi “kaptan swing” taraftarlari bile olusmustu ve bunlar yakip yikma eylemlerine araliksiz devam edyorlardi. aslinda temel amaclari toprak rantlari ve toprak uzerindeki klise vergileriydi. bu eylemler oyle bi boyuta ulasmisti ki 1830’un sonlarinda guneybati ingilteredeki toprak sahiplerinin cogu “kaptan swing” tarafindan asgari ucret politikasina razi edilmislerdi. tabi bu isyanlara hukumetin mudahalesi sonrasinda bir cok swingci hapse girmis ve kimileride idam edilmisti.
 • kaptan swing'in bir de filmi yapıldı yeşilçam'da; "korkusuz kaptan swing"
  1971 yapımı bu filmin ekibi şöyleydi;
  yönetmen; tunç basaran
  swing; salih güney
  blöf; ali sen
  gamli baykus; süleyman turan
 • yeşilçam'ın nasıl olup da bunu akıl ettiği belli değilidir, mantıklı hiç bir izahı yok, üstelik batman'in ilk sinema versiyonuda bizimkilerin. ilahi yeşilçam...
 • çocukluğumda milliyet'in verdiği çizgi roman ekleri ile tanışmıştım ilk olarak kaptan swing'le ve o zamandan beri tommiks'den sonra en sevdiğim 2. çizgi romandır.
 • ilk defa temmuz 1966'da stüdyo essegesse tarafından yaratılmış olan ve orjinal ismi commandant mark olan çizgi roman dizisi.
  1773 senesinde kuzey amerika kolonileri, ingiliz kralına karşı ayaklanırlar. zorba kırmızı urbalılara karşı kendi milis güçlerini kurarlar. bunlardan en önde gelen ise kaptan swing yönetimindeki ontario kurtları'dır. başında samur kürkünden şapkası, tabancası , şapkası ve siyah takımıyla kısa zamanda okuyucunun sempatisini ve beğenisini kazanmıştır. en yakın arkadaşları ise kendisi kadar meşhurdur: geveze, pisboğaz ve çapkın bir şıpsevdi olan mister bluff (mister blöf), hiç durmadan atalarından bahseden ve kötümser bir kızıldereli hibou lugubre (gamlı baykuş) ve kendisinin bir türlü kurtulmayı beceremediği mister blöf'ün köpeği olan pouik (puik) kaptan swing'in ekibini oluşturur. kendisine aşık olan sarışın dorothy'i de unutmamak lazım tabii. italya'da halen yayını sergio bonelli comics yayınevi bünyesinde devam etmektedir.