şükela:  tümü | bugün soru sor
 • malapartenin yazdigi kitabin ismi. 2. dunya savasinda alman ordusunda bulunan bir italyanin bakis acisindan anlatilir olaylar. okuyup ici sizlamayana henuz rastlanmamistir, ozellikle de yahudi fahiselerle ilgili kismini.
 • cümle icinde kullanalim:
  ...bende sanat tahsil yok, diksiyon yok, ses desen kapuutt hic yok..
  ..senin gögüslerin var popon var, daha ne olsun...
 • toplum yayınlarının 1969 baskısını bulduğum ve nedense sosyal yayınları çıkışlı olmadığı için önce almaktan vazgeçip, kitapçıdan çıktıktan birkaç dakika sonra ise şans eseri sosyal yayınlarının toplum yayınlarının devamı olduğunu, sosyalde 10 küsür sene çalışmış birinden öğrenip koşa koşa geri dönüp satın aldığım malaparte romanı. yamulmuyorsam artık baskısı yok.

  kitap ikinci dünya savaşı sırasında yazılmıştır. hitler, musollini ve savaş destekçisi insanlara ince-kalın ancak 12'den vuran göndermeleri ve savaş içinde yaşanmış küçük hikayeleri ile okuyanı etkileme katsayısını arttırmakla beraber romanda küçük yer edinmiş bir türk'ü de barındırır.

  kendisine sorulan ''siz genç türklerden misiniz?'' sorusuna ''gençken, heyhat, çok daha fazla türktüm.'' cevabını veren ama romandaki diyaloglarında belli bir düşünce grubuna hitap etmeyen finlandiya büyükelçisi bir agah aksel'dir bu türk.

  okuyun, okutturun derim.

  edit: imla.
 • alm. bozuk, eline almi$, topu havaya dikmi$.

  sinir bozucu anlara sinir bozucu fonetigiyle e$lik eder.
 • benim gibi almanca özürlülerin olumsuz birşey için yapıştırdıkları kelime. söylemesi de güzel.
 • destroyer'ın 25 ocak 2011'de piyasaya sürülecek albümü. yetmişler-sonu disko tınılarıyla, "groovy" saksofonlarla, funky baslarla, ince elektroniklerle bezeli bir albüm olacak, her şeyden çok da bir caz albümüne benzeyecek, nasıl olacak bilmiyorum, ama muhtemelen mükemmel bir şey olacak; çünkü şimdiye kadar albümün neredeyse 20 dakikasını dinledik: önce "bay of pigs", "chinatown" ve son olarak mükemmel vidyosuyla birlikte albüme de ismini veren "kaputt" (albümün ismi de mükemmel, albümün kapağı da mükemmel). destroyer'ın diğer iki şaheserinden ("streethawk: a seduction" ve "destroyer's rubies") çok daha farklı bir şey bizi beklediğinden emindik zaten, ama aynı zamanda ikisinden de daha iyi bir albüm bizi bekliyor - dan bejar'ın (her zamanki gibi dahice şarkı-sözleriyle):

  01 chinatown
  02 blue eyes
  03 savage night at the opera
  04 suicide demo for kara walker
  05 poor in love
  06 kaputt
  07 downtown
  08 song for america
  09 bay of pigs
 • destroyer'in bu son albümü 2 haftadır bazı önemli bloglar arasında en çok pohpohlanan albümlerden biri oldu gibi. soulseek'te 2-3 haftadır bulunabilse de, resmi olarak bugün çıkmış sanırım. çok temiz bir albüm olmuş. hatta fazla mı temiz olmuş diye düşünüyorum. ama yine de her türlü dinlenebilecek bir şey yapmış destroyer.
 • italyan gazeteci curzio malaparte'nin efsanevi romanı,1944 yılında yazılmıştır.ikinci dünya savaşı hakkında savaşın değil ama halkın neler yaşadığını öğrenmek istiyorsanız okumanız gerekir,türkçeye çevrilmiştir ama baskısı kalmış mıdır bilemem.
 • ben bu destroyer kisisini pek sallamazdim, tabi painter in your pocket ya da european oils filan diye sehvetli sarki isimleri yapinca bir dikkatimi cekmisti, amma velakin bu groovey groove, sinsi kopekbaligi sevismesi olmus, bu albumu ile basarmis bulunmus. tuslular cok guzel perdelemis ama bir ritim var albumde gri sehirlere uyan, hani her araliktan acik mavi bir seyler fiskiriring..

  (vinyl version contains more than 20 minutes of original music... bra1)
 • 80'ler gibi, ama aynı zamanda yeni gibi, böyle çok enteresan bir destroyer şarkısı. uzun yolda dinlenirse bozuyor, can sıkıyor.