şükela:  tümü | bugün
 • araçlarda karda ve buzda kaymayı önleyen ve zincirin yerine alternatif olabilecek bir hede.

  ilk olarak bir benzin istasyonunda görmüştüm. sağını solunu inceledim. bildiğimiz çorap veya kılıf gibi lastiğe geçirilerek kullanıyor. işin ilginci bu alet nasıl karda buzda kaymayı önlüyor, çözebilmiş değilim. takması ve çıkarması da acaip kolay..

  resimler, videolar ve teknik detaylar için
  (bkz: http://www.autosock.com/)
 • youtube da bi teyzenin deneyip begendiği alet..
  http://www.youtube.com/watch?v=2x8ihylwwkw

  (bkz: autosock)
 • kar prezervatifidir. buzlu havada araçlar birbirine çarptğında fiyat 500 lerin oluşmasını engeller.
 • az önce sipariş ettiğim üründür. konuyla ilgili hiçbir tecrübe paylaşılmamış, kullanınca bilgilendireceğim.

  edit: kar çorabını sipariş ettiğim gün arabam karda (buzda) kaydı ve kaza yaptım. evet her zamanki bahtsızlığım ve aslında karlı havada dışarı çıkmam ama karlar temizlenmiş diye düşünmüştüm. ara sokaklarda durum maalesef öyle değildi :(

  işin ilginç tarafı o günden sonra da hiç karda araç kullanma ihtiyacım hasıl olmadı ki geçen sene doğru düzgün kar yağmadı istanbul'a ve arabayı 2 ay once sattım, bolca mesaj alıyorum ama üzgünüm ki kullanmak nasip olmadı! ama kullanmayınca kaza yapılıyor o kesin :) ben bir arkadaşımın tavsiyesiyle almıştım o işe yaradığını söylemişti...
 • karda gerçekten işe yarayıp yaramadığını merak ettiğim aparat. youtube'da yaradığını söyleyen şöyle videolar var ama emin olamadım.
 • dün sipariş ettiğim ve bugün elime ulaşan ürün. 50 liralık olan niken marka aldım. görünüş itibariyle 3-4 kullanımlık bir şeye benziyor; yani duruma göre 1 kışı anca çıkarır. denedikten sonra kısa ve uzun vadeli yorumlarımı bu entry üzerinden paylaşırım.

  23 ocak düzeltme: bir kere bile kullanmama gerek kalmadı. bunu satın aldığımdan beri kar yağmaz oldu:)
 • aklıma geldiydi ama argemiz olmadığından üretemedik.gavur yapmış işte sonunda
 • bu sene diğer senelere oranla daha çok gördüğüm ilgi çekici renklere sahip ürün.
 • 2 kışdır kullanip çok memnun kaldığım kaydirma engelleyici aparatı. hayret ki kullanan kimse de tecrübelerini paylaşmamış. buyrunuz efenim;

  öncelikle artıları
  kaymayı inanılmaz engelliyor. olayin fizik yönünü bilemiyorum ama özellikle yoğun kar altinda ve tuzlamasi yapılmamış kış lastiği vs nin hikaye olduğu yerlerde müthiş işe yarıyor. 20 30 santimlik hiç dokunulmamis karla örtülü garajimin kapısı ve site ici yoldan kardan bembeyaz ara sokak ve yokuş dahil kayma vs olmadan ve zorlanmadan çıkıp giriyorum ki aynı yeri zinciri olan araç geçemiyor.
  2 kış 5 6 kere kullandım halen bir yıpranma yok. n11 den 85 tl ye almıştım 2015 kasımda. yoğun kar yağışı altında sonuç çok iyi. çıkarıp takması zincire göre falan çok rahat.

  eksileri
  hız yapamıyorsunuz. hizdan kastimda mesela 25 30 uzerine çıkamıyorsunuz. yoğun karda zaten hız yapılmaz ama tuzlamasi yapılmış mesela 35 40 km hızla akan bir anayolda kullanmanız mümkün değil. bu tür kar buz vs olmayan ıslak yolda çok çabuk çıkabiliyor ve çıktığını anlamaniz mümkün değil. daha da kötüsü dışarı doğru değil iceri doğru çıkarsa lastiğin safta bağlı olduğu yere dolanıp aracınızı kullanilmaz hale getirebilir ki birlikte aldığımız arkadaşa 250 tl masraf çıkardı. ara ara durup kontrol etmeniz lazım yani.

  örneğin yoğun karla kaplı ara sokaktan güvenle kaymadan geçersiniz ama tuzlamasi yapılmış caddeye geldiginizde çıkarmanız lazım. kar yoğun yagiyor trafik hızı çok düşükse sıkıntı yok yavaş yavaş devam edersiniz. bagajinizda su gecirmeyen poşet ve biraz kalın eldiven taşımayı da unutmayınız.
 • işe yaradığına dair bir video ;
  https://www.youtube.com/watch?v=yxcyhmvsmnk
hesabın var mı? giriş yap