• bazen kar yagmadan once havada hissedilen ve "kar yagacak" dememize yol acan koku*.
  • ahmet ümit in okunup bittiğinde ağızda yavan bi tat bırakan kitabı. ne bir polisiye ne de bir edebi tadı olan hiç bir gizem ve çekicilik barındırmayan kitap. sadece 80 lerde komünizmin son günlerindeki moskova ve tkp li öğrencilerin eğitim kampları v.s. biraz ilginç. o kadar. ahmet ümit okuyacaksa insan bari kavim yada sis ve gece yi okumalı........
  • eksik yanını çözemediğiniz kitaplardan biri bu.
    kitap ne sürükleyici bir polisiye olabiliyor ne tkp gerçeğine değiniyor ne de edebiyat adına bir şeyler barındırıyor.
    bunca şeyle beraber kötü başlayıp toparlanıyor kitap "lan iyi gidiyor ha" derken ise beklenen sonu veremeyip sessiz bir finalle kapanıyor.

ahmet ümit kitaplarından en iyisi değil deniyor ama yine yazar hakkında bir kanı oluşturuyor. otobiyoğrafik yanları olsa bile yazar kendi hayatının bir bölümüne bile tam sokamıyor okuru.

başka kitapları denenmeli.
  • genel izlenimin tersine (en azından sözlükteki) en beğendiğim ahmet ümit kitabı. oralarda bulunmuş, bu işleri yapmış bir kişi olmanın verdiği alışkanlıkla yazmış ahmet ümit ve bu gerçekçilik bence kitabın en ciddiye alınır yanı olmuş.
  • ahmet umit okudugum 4 romanindan en kotu olani. son sayfayi okudugumda "bu ne ya simdi? polisiye miydi bu?" dedim. neyse ki, ahmet umit'in ilk romanlarindan biri. bundan sonra yazmis oldugu kitaplarda ivmesi gittikce yukselmis.
  • düştüğü yeri sindirir, sindirir ve o kokuyu alır. posof başka kokar, pozantı başka.
  • an itibari ile istanbul'da yoğun hissedilen, heyecanlandıran kokudur. bu kokuyu ne zaman alsam akabinde kar yağar. daha sekmedi. kehanetimi de buraya bırakayım. istanbul'a yakında kar yağacak.
  • ferahlığın ve temizliğin kokusu...
  • kendisi de parti okulunda eğitim görmüş biri olan ahmet ümit'in, orada yaşananlardan/gördüklerinden hareketle yazdığı, okuduğum en sürükleyici kitaplardan biri. karakterler de dahil olmak üzere, -ölüm olayı haricinde- yazılanlar büyük oranda gerçekleri yansıtmaktadır.
  • tkp üzerine yazılmış etnografik eser tadındaki roman.
hesabın var mı? giriş yap