şükela:  tümü | bugün
 • estetikle vahsiligi bir potada eritmis, guzellikte cilgin atan muazzam bir kedi. kedigiller familyasinin uncia alt turunun tek uyesi. son bulgularla, atasinin kaplan oldugu kesinlesti. yasam alanini 12 ulke olusturur: afganistan, butan, cin, hindistan, kazakistan, kirgizistan, mogolistan, nepal, pakistan, tacikistan ve rusya. malesef sayilari vahsi dogada yalnizca 4000-6000 civarina geriledigi icin, turu tukenme tehlikesindedir.

  dogal ortaminda goruntulenmesi en zor kedidir. tek basina yasar ve munzeviligine yalnizca ureme donemlerinde ara verir. onun haricinde yuksek ve karli daglarda (himalayalar, sibirya, altaylar, tanri daglari, tibet platosu) ve kayaliklarda yasar. safkan etcildir. cogunlukla alacakaranlik vaktinde avlanir. mavi koyun, dag kecisi, marmot, tavsan en sik avladigi hayvanlardir.

  gri ve cok kalin bir postu vardir. karli daglar ve kayaliklarda cok iyi kamufle olur. gozleri mavidir. patisi, kar ayakliklari gibidir: oldukca genis, aralari bile tuylu. vucuduna oranla cok uzun ve kalin bir kuyrugu vardir; kuyrugunu denge saglamanin yanisira, kar firtinalarinda basina dolayip yuzunu kardan korumak icin kullanir.

  yuzunde bilge bir ifade var, guzelligi ve estetigiyle resmen goz kamastiriyor:

  http://i.imgur.com/5lbqx6p.jpg

  http://i.imgur.com/d4oubzq.jpg

  http://i.imgur.com/ris6s9q.jpg

  http://i.imgur.com/vuoyinu.jpg

  http://i.imgur.com/t7rwnbi.jpg

  http://i.imgur.com/ycvxvcr.jpg

  http://i.imgur.com/li5ej9x.jpg

  http://i.imgur.com/pfyrkzi.jpg

  http://i.imgur.com/etwgd8q.jpg

  http://i.imgur.com/jist4b7.jpg

  http://i.imgur.com/lzrnwcg.jpg
 • adı üzerinde karlı alanlarda yaşayan bir tür leopar.eskiden ülkemizde de görüldüğü rivayet edilirdi ancak yerel bir tür olduğunu sanmıyorum.anadolu parsı ile karıştırılıyor olabilir.

  tabii ülkemize ait bir "büyük kedi" bizim anadolu halkına ne ifade eder onu da bilmiyorum.

  -"aha gedi" diyip vururlar,vurmuşlar da zaten.
 • planet earth ekibinin himalayalarda yalnızca 2-3 tanesini görüntüleyebilmek için aylarca beklemesine sebep olan hayvan. karda kendisini izleyenlerin ayak izlerine basarak, takip edeni takip etmesi müthiştir.
 • rusya dağcılık federasyonu tarafından, sovyet asya’daki 7000 metrenin üzerinde beş dağına tırmanan kişilere verdiği ünvan…

  dağcılık dalında gururumuz nasuh mahruki 1994 yılında “kar leoparı” ünvanını alarak, bu ünvanı alan az sayıdaki batılıdan birisi olmuştur..

  1992- 1994 yılları arasında tüm dünyada bu beş zirveye tırmanmış toplam 214 dağcıdan ve üç batılı dağcıdan biri olan nasuh mahruki’nin tırmandığı sovyet asya’daki dağlar ve yükseklikleri şunlardır;

  lenin (7134 m)
  korjenevskoy (7105 m)
  komünizm (7495 m)
  khan tengri (7010 m)
  pobeda (7439 m)
 • kedigiller familyasından uzun tüylü, güzel görünüşlü, kar parsı olarak da anılan bir yırtıcı memeli. soluk renkli kürkü ve beyaz renkli alt kısmıyla diğer leopar benzeri yırtıcılardan ayırt edilir. ayrıca iskelet yapısındaki özgünlükler yüzünden ayrı bir cinsin (uncia) tek üyesi olarak da sınıflandırılır. gerçekten çok etkileyici bir hayvandır. soyu tükenmekte olan hayvanlar arasında üst sıralardadır.
 • görkemli bir hayvan. türk kültüründe de önemli bir yeri olan bu hayvan için ak pars, kar parsı isimleride kullanılmaktadır. göktürk kurganlarından pars motifleri içeren çeşitli resimler, totemler ve takılar çıkarılmıştır.

  bbc'nin planet earth belgeselinden izleyince insanın bu etkileyici kediye ilgisi daha da artmaktadır. bu hayvanların habitatlarında filme alınması ve fotoğraflanması çok zormuş*. çok büyük alana sahip bir bölge içinde yaşayıp genellikle toplu halde bulunmayan kar leoparlarını doğal hayatlarında görmek yorucu bir çaba gerektiriyormuş.

  diğer büyük kedilere göre kar parslarının vücut yapıları farklıdır. normale göre uzun ve kalın bir kuyrukları vardır. bu kuyruk sayesinde çok dik yamaçlarda istediği gibi avlanırlar. patileri basıncı azaltıp kara batmamak için çok büyüktür. tüyleri kalın ve vücütları yağlıdır dolayısı ile soğuktan korunabilirler. böyle bildiğiniz pofuduk hayvanlardır, yavruları çok sevimlidir. pofuduk falan şaka bir yere kadar. bu kedi işinde ustalaşmış bir avcıdır. hem çevik hem de güçlü bir hayvandır. uzun atlayışlar yapabilir avını dik tepelerde ağzında taşıyabilir.

  soyları tükenmek üzere olan hayvanlardandır. dünya üzerinde 7000 taneden az kaldıkları tahmin ediliyor.

  snow leopard - beyond the myth
 • sanırım hayatımda gördüğüm en karizmatik hayvan.
 • hayalet gibi yaşayan hayvan**.en detaylı görüntülerinin yer aldığı belgeseli çeken ekibin himalayalar'ın 4500 metre rakıma sahip bir bölgesinde 17 hafta iz sürdüğünü duymuştum. uzunlukları 2 metreyi bulabiliryormuş.
 • moskova hayvanat bahcesinde bi kac tanesi gorulebilir, sansliysaniz fotograflanabilir. ben de sanslilardanmisim.

  http://www.flickr.com/…otos/66357578@n00/378401659/
  http://www.flickr.com/…s-/378407480/in/photostream/
 • kedi olsam verirdim.

hesabın var mı? giriş yap