şükela:  tümü | bugün
 • kapitalizmin her ogesini insanliga karsi algilamak da ayri bir eglence kulturu herhalde. kar maksimizasyonu konusunda tr maksimuma gider, tc sabit kalir. tc'yi de minimum'a goturmenize gerek yoktur. hani olura onu da sifirlamak isterseniz bunun isverene zarari yoktur ancak eger sirketleri (ozellikle yabanci) inceleme imkani olanlar varsa o zaman anlarlarki iscilerin kaninin emilmesi yanlis bilgi, yanlis egitim ve carpik duzenin sonucudur. objektif olarak yaklasma ozurlu insanlarimiz ise kar maksimizasyonu kapitalizmdir, kapitalizm de boktur deyip isin icinden cikmaktadir.
 • kayak merkezlerindeki pistlere yapay olarak kar yagdirma yöntemi. bunun için kar topu denen, havaya basinçli su püskürten aletler kullanilir. püskürtülen su, kar olarak pistlere düser. son yillarda etkisini iyice hissettiren ortalama isinin artmasi, bu yöntemi 2000 metrenin altindaki pistler için zorunlu kilmistir adetâ. kar kalinligi, genellikle pistlerin üst kismi için en az 3 metre, alt kisimlari için en az 1 metre olarak kabul edilir. anlasildigi gibi "kar maksimizasyonu" olarak adlandirilan bu yöntem en az kar kalinligini saglamaya yarar.
 • mikro iktisat derslerinde firmalar için kar maksimizasyonu, bireyler için ise fayda* maksimizasyonu esas alınır. oysa şu üç seyi gözden kaçırmayalım:
  1- fayda maksimizasyonu için günümüzdeki en önemli araç paradır, yani bir işte çalışmak için yüksek maaş alma isteği gibi
  2- kar maksimizasyonu maliyet minimizasyonuna dayanır, bunun için ücretlerin kişinin çalışmayı kabul edeceği en az birimde verilmesi gerek.
  3 - bu dersi okuyanların çok çok az bir kısmı şirket sahibi olacaklar, çoğu maaşlı çalışan olacaktır.

  bu üç şeyi topladığımızda görüyoruz ki şirketler karlarını maksimize etsin diye kendi ücretlerimizi nasıl minimize ederiz diye düşünmüş olabiliyoruz. maaşımızı arttırmak için maliyet maksimize etmeyi de öğrense miydik acaba?
 • kapitalizmin temel amacıdır. burjuvanın bu isteğine karşı sosyal güvenlik geliştirilmek istenmiştir. sınıflar arası çatışmanın temelini oluşturur.
 • alternatif maliyeti goz onune almadan degerlendirilmemesi gereken hadisedir.

  gerek ozel hayatta gerekse ekonomi ile ilgili kararlarda.
 • az verip çok alma arzusunun iktisadi karşiliği. iktisat dişindaki hayat alanlarinda yapilani daha can yakicidir.
 • daha iyice bir türkçe karşılık olarak: (bkz: kâr eniyilenmesi)