şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: temettü)
 • islami bankalarin faize verdikleri pek dindar en bir cin isim.
 • faiz, belirli bir miktardaki anaparanın belirli bir vadede, belirli bir oranda elde ettiği getiri olarak tanımlanabilir. yani borç verenin (banka ya da özel kişi) vadeyi ve oranı belirlediği, alanın da kabul ettiği bir uzlaşma söz konusudur. faizli uygulamalarda her iki taraf, üzerinde anlaşılan vade geldiğinde anaparanın dışında ne kadar vereceğini ya da alacağını bilmektedir.
  faizsiz çalışma esasına dayalı kar payı ise, taraflarca belirlenen vadeye kadar ticari veya sınai bir ekonomik faaliyette kullanılan anaparanın elde ettiği karın vadesi geldiğinde anlaşılan oranda taraflara dağıtılan kısmıdır. tasarruf sahibinin öfk’lara yatırdığı para, bu kurumlarca sağlam ve verimli projelerde kullanılmak üzere yatırımcılara piyasa şartları içerisinde oluşan kar oranları ile belirli bir vade için kullandırılır. vade sonunda elde edilen getiri, yani kar, % 80’i tasarruf sahibine, % 20’si kuruma olmak üzere dağıtılır. görüldüğü gibi, faizin aksine kar payı esasına göre çalışan sistemde anaparanın vade geldiğinde ne kadar kazandıracağı belirli değildir. kaldı ki, kredilendirilen projelerden zarar edilmesi de ihtimal dahilindedir. faizli sistemde ise bu mümkün değildir, vade geldiğinde önceden taahhüt edilen tutar mutlaka anapara sahibine ödenmelidir. kısaca ve basitçe belirtmek gerekirse, kar payı ile faiz arasındaki temel fark, faizde anaparanın vade sonundaki kazancı taahhüt edilirken, kar payında kazancın destek verilen projelerin verimliliğine göre oluşmasıdır.
 • bu olayin kokeni daha eskilere dayandirilabilir. hristiyan inancinda faiz gunahtir cunku;

  faiz, emanet edilen ana paranin belli bir zaman sonundaki getirisidir. yani bu durumda parayi emanet eden zaman sayesinde para kazanmaktir. peki zaman kime aittir? zaman tanriya aittir. kendisine ait olmayan bir sey sayesinde para kazanmak, bir nevi hirsizliktir, hele ki bu sefer calinan mal tanriya aittir, aman ne fena...

  ancak, gunun birinde soyle bir onerme bulunur:
  ben parayi emanet ediyorum, ve bu emanet suresi boyunca bu paradan yararlanamiyorum. oyleyse zarardayim. yani faiz, bana ait olamayan zaman seyesindeki kazancimin degil, bana ait olan parayi kullanamamaktan dolayi olusan zararin giderilmesi sonucudur. hem zaten ben bu faizle kiliseye yardim da yapacaktim. oyleyse?
  (bkz: olaylar gelisir)

  kar payi kavrami ise kisaca soyle ozetlenebilir,
  bakin biz elhamdulillah muslumaniz. biz de faiz haramdir. siz bize para verin, gelin ortak olalim. karimiza da zararimiza da ortak olun. kar edersek size kar payi verelim, zarar edersek siz de zarar edin. hem "rizkin onda dokuzu ticarettendir" diye hadis yok mudur? vardir. oyleyse?
  (bkz: olaylar gelisir)
 • hayat ve emeklilik sigortalarında sigortalı birikimlerinin yatırıma yöneltilmesiyle elde olunan plasman gelirlerinden belli bir oranının sigortalıya ödenmesi.
 • zeka küpü katılım bankacı zerzevatımızın, "zinhar faiz lafını kullanmayalım, aman diyim sonra ne deriz zedelerimize, pardon mudilerimize" ısrarı sayesinde, kredi kartlarındaki faiz bile artık "kar payı" olarak adlandırılabiliyormuş, ben bugün bunu gördüm (ahan da linki: http://www.asyafinans.com.tr/…artlari/kar_orani.jsp)

  bu kar payı lafını görünce aklıma "ulan zamanında kredi kartı borcunu ödemezsem bana kardan pay mı verecekler" gibisinden bir düşünce geçti ama kemal unakıtan'ın öğrencilerinin böylesi sempatik işler yapmayacağı gerçeğini hatırlayınca utandım kendimden. iyi de, neden kar payı? kredi kartı borcumu geç ödediğim zaman benden söğüşlediğiniz paraları başka elemanlara dağıtırken kullanacak başka bir isim mi bulamadınız? ya da milleti kendiniz gibi zeka küpü mü sanırsınız? bu kadar mı terbiyesizsiniz?

  aklıma gelmişken, bu sempatik elemanlar tüketici kredileri hakkında bilgi verirken kendileri ile çelişmemek için zinhar faiz lafından bahsetmiyorlar. ahan da ispatı:
  http://www.asyafinans.com.tr/…iyat_oran.jsp#bolum12
 • faizin diğer adı.

  "islami" geçinen ama islami olmayan bir takım finans kuruluşlarının, islamdan geçinme yolu. yok yatırım yapıyoruz da kar payı dağıtıyoruz da.. misal: http://www.bankasya.com.tr/
  yüzde olarak vermiş bi de kar oranlarını.. neyin kar oranı arkadaşım, yatırımı yapmadan kar oranı belirliyorsun, ya zarar edersen? müşteri gene kar payı alıyor! de get!
 • kar zarar ortaklığı anlaşması çerçevesinde elde edilen kardan alınan pay.
 • teknik olarak faiz olmayabilir. yani bunu faiz olmadığı için savunmak "adam değil demiyorum. adamsa .... diyorum" kıvırması gibi bir şeydir.
 • kar payı aslen temettü dağıtımına konu olan karşılıkları ifade eden türkçe bir kelimedir.

  ancak faizsiz bankacılık adı altında iş koyan şirketler yaptıkları işe doğru düzgün bir karşılık bulamadığı için "kar payı" diyerek kendilerini temettü sahipleri ile bir tutmak istemişlerdir.