şükela:  tümü | bugün soru sor
35 entry daha
  • kaldıranlara karşı olumsuz yorumları okuyunca acaba çok kötü bir şey mi yapıyoruz diye düşündüm. indim baktım araca. yay bozulması gibi bir durum olamayacağını gördüm. çünkü yayın kıvrım yapan yeri içe doğru girintili bir çukur içinde yaydan bağımsız şekilde gidip geliyor. dolayısıyla yayın gerginliği hiçbir şekilde farklılık arz etmiyor. ha şu da var çok mu gerekli bence değil. çünkü ön can fanları açınca 3 dk da eriyor karlar. pratikte çok faydalı olmadığını düşündüğümden yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum o nedenle.
  • eski model arabalar için hala işe yaryan yöntem. yeni nesil araçlardaki kadar güçlü bir kalorifer sistemi eski tip araçlarda yok. veya ön cam defroster mevcut değil. doğal olarak lastik feci derecede cama yapışabiliyor eksiye düşen havalarda. silecekler kalkabiliyorsa havada tutmak iyidir. 2005 ve üstü araçlar için çok da gerekli olmayan işlemdir benim gözümde.
  • yalnızca cama yapışıp kopmasın diye yapılmayan harekettir. aynı zamanda sileceğin ömrünü de uzatır ve iz yapmadan silmeye devam etmesini sağlar.

sileceğin orijinali 330 lira, yan sanayi silecekler hem iz bırakıyor silerken hem sesli çalışıyor hem de kısa ömürlü o yüzden silecekleri hem güneşten hem de buzdan sakınmakta fayda var. camda buz tabakası varsa silecek bir kere bile gidip gelse zımpara etkisi yapıp aşındırır ondan sonra izli silmeye başlar, bu durumdan şikâyeti olmayan kaldırmayabilir tabii.
  • eski arabamda kaldırdığım, şimdikinde kaldırmadığım.

eğer arabanızda ön cam buz çözücüsü varsa kaldırmanıza gerek yok. 1 dakikada o buz çözülüyor.