şükela:  tümü | bugün
 • osmanlı döneminin en ünlü celladıdır. sultan ibrahim'i de o öteki dünyaya göndermiştir.
 • (bkz: ali kayacı)
 • zurna üstadı bir ali'mizdir.
 • girnataci deli selim ustadin enfes eseridir. "gabaraci" olarak da bilinir.
 • osmanlının en ünlü celladıdır. evliya çelebi, kara ali'nin yamakları ile beraber üzerinde cellat aletleri ile birlikte esnaf alayı geçişi esnasında halkın ürperişini anlatır.
  kara ali gibi cellatları halk kendi mezarlarına kabul etmediği için sadece cellatlara ait bir mezarlığa gömülür, mezar başınada isimsiz ve yazısız bir taş dikilirmiş.
 • iv. muratın has celladıdır. öldürmeden önce kurbanın derisini yüzmesi, omuz başlarını oyup içinde mum koyup yakması en son da bir kuyudaki kancaları atıp ölmesini beklemesi ile meşhurdur. kendisinden bahseden tarihçiler "bu adamın yüzünde nurdan eser yoktu" derler.

  kara ali; osmanlinin ne derece islam devleti olduğunun çok açık bir semboludur: osmanlı kara ali ve onu oraya koyan zihniyet sayesinde ne islam devleti, ne şeriat ülkesi ne de dar-ul islamdır. bu ve benzeri zulme onay veren hiç bir makam halife, hiç bir şeyh, imam yada merci islamla alakalı değildir.

  devlet şu yada bu sebeple birilerini öldürebilir, devletin ölüm cezası kuralı olabilir, uygularken haklı olması beklenir. islam ve şeriat "durum, konum, sebep, siyaset...." gibi öne sürülebilecek bahanelerin tamamından öte; haksız cinayete izin vermez.

  islam işkenceye izin vermez.

  islam peygamberi; idamı bekleyenlere su verecek kadar merhametlidir. birisinin ölüm cezasına çarptırılmış olması onun bu çeşit bir işkenceye maruz bırakılmasını hoş gördürmez. gönül bazen bazı insanların parçalanmasını ister, ceza almasını ister, acı çekmesini ister. insan olduğumuz için, ruhumuz ve ego/nefsimiz olduğu için tatmin olmak isteriz. bu yüzden din vardır, bu yüzden islam vardır ve der ki:

  "kara ali kimseden kemer yapamaz!"

  kara ali'ye "git zurna paşanın derisini yüz, kalanları da mafsallara iyi geliyor diye halka dağıt, ölümü de yavaş olsun" der, dedikten sonra da ben şeriat hükmettim diyemez.

  osmanlı bugün türkiyede olduğu gibi müslümanların yaşadığı bir ülkedir. osmanlıyı şeriat bu hale getirdi diyenlerin kara ali kadar basit bir delili gözardı ettiğine inanamıyorum.ama insanların fobileri her şeyi söyledir.

  en komiği de bazı ibişlerin "osmanlı da hiç lüzumsuz idam cezaı verilmedi, kimse yok yere can vermedi, adalet paçalardan akıyordu" gibi cümleleri takvim yaprağından okuyup inanmasıdır.

  kara alinin "case study" olarak incelenmesi ve yaptıklarının bilinmesi, ne osmanlı fanatiklerinin hem de osmanlıdan nefret etmek için ne de bahane edenlerin anlayışını değiştirmez ama kafası süngerbob dan daha iyi çalışanlar için önemli bir sonuç oluşturacaktır.
 • sanırsam bu ismi taşıyan bir kaç farklı dönemde yaşamış cellat bulunuyor. istiklal mahkemeleri'nde görev yapan bir tanesinin şöyle de bir sözü bulunur.

  --- spoiler ---
  para almak için adam asmıyorum, adam astığım için para alıyorum.
  --- spoiler ---
 • rivayet edilir ki, insan vucudunu/metabolizmanın işleyişini bir cerrah kadar iyi bilirmiş ve bu sayede öldürmeden haftalarca süründürecek işkenceler yapabilirmiş.
 • harran ovası üzerinde şanlıurfa ilinin merkeze bağlı karaali köyünde bulunan kaplıcalanın adıdır. şanlıurfa il merkezine uzaklığı 45 km’dir. kükürt, flüorür ve mineral maddeleri yüksek oranda içermektedir.