şükela:  tümü | bugün
 • yemene giden askerler için yakılmış bir türkü. yemen türküsü kadar bilinmese de sözleri en az onun kadar etkileyicidir.bestesi ali asker ceylan a aittir.

  kara çadır ismi tutar
  martin tüfek pasmı tutar
  ağlayanım anam bacım
  elin kızı yas mı tutar
  yemen yolu çukurdandır
  karavana bakırdandır
  zenginimiz bedel verir
  askerimiz fakirdendir
  tarlalarda uzar kamış
  uzar gider vermez yemiş
  şol yemende can verenler
  biri mehmet biri memiş
  yemen bizim neyimize
  şivan düştü* evimize

  http://www.youtube.com/watch?v=iuyfrz9kgoy
 • ilyas salman albümünde
  "ağlayanım anam bacım
  osmanlılar yas mı tutar"
  şeklinde söylemiştir ve çokda doğru söylemiştir.
 • turkuler, icinden ciktigi toplumun acilari, mutluluklari, gelenek ve gorenekleri yasatan, nesilden nesile izler kalmasini saglayan sessiz bir dil, bir birlik gorevi ustlenmistir..

  yemen turkusunde gecen her bir soz tarihin acilarini gozonune sermesi acisindan oldukca onemli olup, yemen turkusunun yaşar kemal tarafından derlenmiş oldugu rivayetleri soz konusudur.. ve hikayeye göre turku kadirli’nin yaldızdut köyünden iki kardeş olan memed ve memiş’in savaştan dönemediklerinden dolayı bacısı tarafından yakılıyor.

  bu durumda bir bacının ‘elin kızı yas mı tutar’ demiş olması ihtimali daha da yüksek görünüyor. ilyas salman’ın ‘osmanlılar yas mı tutar’ demesi ‘osmanlı’ının yas tutmadığını iddia etmek ve bu konuyla ilgili iki farklı gorus ortaya atilmaktadir..

  bunlardan bir tanesi savasta olen askerin ardindan yas tutmanin sehadet nedeniyle gereksizligi , digeri de zannımca ilyas salmanin siyasi ve etnik gorusleri ile ilgilidir.. bilindigi gibi ilyas salman eserlerinde siyasi mesaj vermeyi ihmal etmemis ve siyasi ya da sosyolojik acindan elestirel nitelikli islerde rol almistir..

  kendileri sosyalist, sol siyasi görüste olduklarindan ve kendilerini alevi olarak "osmanli" tarafindan ezilmis ve bastirilmis gördüklerindendir ki, turkunun sozlerine ekleme yapmistir kanaatindeyim..

  "osmanli"nin balkanlar'dan afrika'ya kadar tarih boyunca hüküm sürdügü topraklarda yasanan bir cok sey soz konusudur.. uzun soluklu ve bir cok farkli etnik koken, farklı millet, dil, din, inanc sisteminin bir araya geldigi imparatorluklara bakılacak olursa, osmanlıda yasanan olaylarin dunya tarihine kıyasla daha az oldugunu da gorebilirsiniz..

  osmanli'nin ne kadar "zalim" ve ne kadar "medeni" oldugu konusunda yorum yapmak gerekirse olaylarin tumuyle ele alınmasi gerekir..
  bir kimsenin sahsi gorusu ile tarihe mal olmus bir turkunun sozlerini degistirmesi / degistirmeye kalkmasi her ne kadar abestle istigal olursa, cok da iyi etmistir demek de en az onun kadar abestle istigaldir..
 • ağlayanım anam bacım
  elin kızı yas mı tutar

  anam ile babam, ellerinde duble rakılar, yanlarında iki çocukları, birbirlerinin gözlerine içine bakar, dudaklarında korkak bir tebessüm, kendinden emin sesleriyle bu dizeleri birlikte söylerdi. birbirlerine söyledikleri en güzel yalan bu olsa gerek.
 • (bkz: bedelli askerlik)

  üzülüyorum arkadaş. şu türküyü dinledikçe daha da dertleniyorum.

  eğer bu vatan borcuysa, eğer bu vatandaşlık şartıysa parasıyla bundan kurtulmak nedir arkadaş?

  ya tamamen kaldırın zorunlu askerliği, ya da bu ayrımcılığa bir son verin artık..

  askerimiz hep mi fakirden olacak? şehitler hep mi gariban çocuğu olacak? kimin canının kıymeti kaç para?
 • ibrahim tatlıses yorumu çok başarılıdır.