şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 11 kasım 1886'daki idamlardan dolayı güne verilen isim.
 • hiç bir şey almayarak bu senelik versiyonunu bence karlı kapadığım alışveriş günü.
 • türkiye'de farklı isimler verilen alışveriş çılgınlığı günü.

  kara cuma tepki çektiği için muhteşem cuma, süper cuma, über cuma gibi isimler takıyorlar. kara cuma diyenleri de dinsiz ilan ediyorlar.

  yahu reisiniz dini güncelleyelim dedi gıkınız çıkmadı, böyle ottan boktan meselelerde dini bütün oluveriyorsunuz bir anda. tuhafsınız.
 • özel günlerde cirolar patlar malum fakat türkiye’de black friday için farklı bi durum var; o gün 100 bin kredi kartı ilk kez kullanılmış.
 • güzel güzel tarihler verilmiş, indirimler anlatılmış falan. tamam da neden kara denmiş bu güne? bunun anlatılan bir sebebi var, bize de hiç uzak olan bir terim değil, hani ortalığı yakıp yıkarak cuma mübarek gündür diyorlar ya, aslında adamların tabiki buna çamur atar bir yaklaşımı yok. ancak son dönemde bayağı bir gündem oldu bu konu, sebebine gelecek olursak, kısaca hem trafik, hem de insanlar arasında yaşanan kaostan dolayı böyle tanımlamışlar zamanında. kimlerden çıkmış bu tanımlama? philadelphia'daki polis amcalardan. tee yıllar yıllar önce. okumak isteyene bununla ilgili bir kaynak ahanda burada mevcut.

  şimdi kişisel tecrübelerim ile bunu harmanlayarak bişeyler ekleyeceğim:
  kara cuma, her yıl şükran günü ile başlayan bir dönemin takipçisi. her yıl şükran gününde bu arkadaşların gidip eşinin dostunun evinde hindisini yemesiyle bir harala gürele dönem başlıyor. trafiğiydi bilmem neydi bir ton çile, görürsünüz california sokaklarını her yıl haberlerde bin şeritli yol şu trafiğe bakın falan diye. ahan da o trafiğin beteri, kara cuma dedikleri bu tarihte tee geceden başlıyor ve bitmek bilmiyor. öyle ki, avm'ler gece 3'te açılır, öbür akşam 10-11 e kadar açık kalır. gerçekten sağlam indirimler olur ve millet alışverişe hücum eder.

  kara cuma denilen tarih, christmas döneminin de gelişini hissettirir aslında. 3ayların başlangıcında aklımıza hemen ramazan ayının gelmesi gibi bir etkisi var. ama kimde? ticari meselelerde genellikle. şimdi bu konuya gelelim.
  christmas, hristiyanlıkla ve isayla olan bağlantısının dışında ticaret yapanlar için bir alışveriş sezonudur aslında. 2-3 hafta kadar sürer alışverişin tavan yaptığı dönem. bilirsiniz bu bittiğinde de noel baba gelir falan. var o filmlerde gördüğünüz noel baba muhabbeti gerçekten ve bunun ticarete etkisi öyle böyle değil.

  amerika'da standart bir avm'de doğru düzgün işinde gücünde bir şirketseniz 4-5 stand ile (kiosklar, hani bizim telefon kabı satanlar falan) christmas döneminde günlük 5-6 bin dolar kazanırsınız. haftasonunda da günlük 8-10bin civarı olur. aynı standlar, yaz döneminde bunun yarısını zor yapar, kış-bahar döneminde de çeyreği-yarısı arasında gider gelir. buradan çıkarımla, christmas döneminin nasıl bir kaynak sağladığını tahmin edebilirsiniz.
  ahanda bu christmas dönemi te aralığın sonunda, bir de bu kara cuma var. o da kasımda. bu kara cumada, işi ticaret olan insanlar, christmas döneminin haftasonunda yapacağı parayı biraz az biraz fazla (sektörüne göre) yaparlar. bir de perakendede, bu anlattığım ölçekteki firmalarda genel olarak "her yıl satışlar 20% artmalı yoksa zıçtık" yaklaşımı vardır. bu nedenle de sürekli yardırırlar. bu kara cuma denen tarihte de iyi bir satış yapamazsanız, geçen yılın rakamını 20% geçemezseniz christmasta sıçacağınızın resmidir diyebiliriz.
  bunu riske atmamak için, hazır black friday/kara cuma bir indirim dönemi olarak da kabul görmüşken bunu kaçırmak istemezler. indirimi de ürün çeşidini de yığarlar müşterinin önüne. siz gider bir ürünü indirimle kara cuma zamanında alırsınız, biz görürüz, beğeniriz, biz de gider christmasta ona buna hediye alırız. gücümüz yetmezse eşimiz dostumuz bize alır. o kadar indirim yapıyorlar ama bir diğer yandan da bu bir reklam çalışması, maximum mal satma maximum müşteriye ulaşma kaygısı.
  bu kara cumada firmaların neye ne indirim yapacağı da pek belli olmaz, bir de insanlar çok fena yığılır iğne atsanız yere düşmez. avm'lerin gece 3'te açıldığı bu günde, işini şansa bırakmak istemeyen insanlar gece 12den avm kapılarında sıraya girer, yola çıktıkları saati de siz düşünün işte.. dolayısı ile kara cumadan önceki akşam bir çile başlar, kara cumada bu tavan yapar ve bu çile, christmas sonrasına kadar kolay kolay bitmez.
  normalin binlerce katı bir kalabalık hem trafikte hem sokaklarda. olabilecek olayları en azından trafik kazalarını düşünün. işte bu polis amcalar da söz konusu cuma gününde donut alıp kahveye banacak zaman bulamıyor, sürekli ordan oraya koşuşturmak zorunda kalıyorlar. bu tarih gelince de "geldi gene kara cuma" diyorlar. olay bu.

  kaynağı okumayıp entarinin sonuna kadar gelmiş olanlara, o kaynaktaki ek bir bilgi, aslında bunun adını black friday değil de big friday yapmak istemişler ancak tutmamış. big friday lafı için bir sürü kampanya ve reklamla çalışma yürütürken, bu amcalardan biri tv'de ulen kafamızı kaşıyamıyoz bu alışverişli cuma günlerinde, kara cuma bunlar bizim için diyor. ve bu tanım alıp yürüyor. o zamanın fenomenlerinden :)
 • iran islam devriminin önemli merhalelerinden birisi. 1978 in başında, ocak ayında, şah rıza pehlevi ye karşı ve kum şehrinde başlamış gösterilerin 78 in eylül ayında en kanlı şekilde bitmiş olanıdır. ocak ayında kum şehrinde yapılmış ilk gösteride o zamanki yönetime göre 2, göstericilere göre 70 in üzerinde kişi ölmüştür. şii lerin 40 günlük yasının ardından bu sefer birden fazla şehirde yapılan gösterilerde bu kez de tebriz de 100 ün üzerinde kişi ölmüştür. 40 günlük bir yasın ardından mart ayında yapılan gösterilerde yine bir çok kişi olmuş ve bu peryot bu şekilde, 40 gün yas-gösteriler ve ölümler şeklinde , tüm ülkeye yayılarak yıl boyunca devam etmiştir. en son eylül ayında şah rıza olağan üstü hal ilan etmiş fakat buna rağmen tahran da yapılan gösterilerde yüzlerce kişi ölmüş ve iran tarihine kara cuma olarak geçmiştir. ki zaten 4 ay daha süren gösteriler neticesinde islam devrimi olmuştur.
 • abd'de şükran gününü takip eden ilk cumaya verilen ad olup bu sene itibari ile 28.11.2008'e yani bugüne denk gelen gündür. kara cuma ile ülkede pek çok firma , internet üzerinden satış yapan sirketler dahil büyük indirimler yapmaktadır , abd için alışverişin o yılki nabzının tutulduğu gündür.
 • yilbasindan once ki son cuma. issizler ordusuna katilacaklara isten atildiklarinin soylendigi gun
 • imkb'de manipülasyonla gelir elde edildiği 2 temmuz 1999 cuma günü kamu oyunda "kara cuma" olarak adlandırıldı. süreç şöyle gelişti; 30 haziran'da ibrahim kurban teftiş kurulu başkanlığı'na atanacağı basına yansıdı. ımf türkiye masası şefi cottarelli'nin türkiye'deki basın toplantısında 'mali konsolidasyondan' söz ettiği dakikalarda ımf'nin para yardımı geliyor manipülasyonuyla hisse senetlerinde yapay değer artışı sağlandı. bazı aracı kurumlar imkb'de satışa geçti. haberin manipülasyon olduğu anlaşılınca da borsa düşüşe geçerek, en yüksekle en düşük nokta arasındaki kayıp birkaç milyar dolara ulaşacaktı. basında bazı köşe yazarları anap başkanı mesut yılmazmanipülasyona kaynak göstermişti
 • 5 şubat 2010 cuma günü başlayan ve 8 şubat 2010 pazartesi günü de devam eden imkb hisselerinin tepetaklak olduğu kara gün.

  avrupa ülkeleri tüm borsaları olduğu gibi imkb'yi de ziyadesiyle etkiliyor.

  (bkz: sonun başlangıcı)