şükela:  tümü | bugün
 • cüneyt arkın tarafından bizzat koruma altına alınan, ismi dahil onun tarafından konulan, savaşa karşı barış şarkısı yazan ve bu sayede çıkaracağı kasetin reklamını yapan akıllı insan türü!
 • yusuf miroğlu dr jekyll ise kara davut mr hyde dır. deliyürek 3. sezonda ortaya çıkmıştır bu karakter. 2.sezon finalinde turgay atacan yusuf’un düğününü basar ve ufak çapta bir katliam gerçekleştirir. yusuf bunun üzerine birden davut olur çeker siyahları, geçer mekana kurşunların ucunu alengirli bir şeyler yapar ki attı mı yaralama olmasın direk tahtalıköyü boylasın kurşunu yiyen. bu karakter dizide göründü mü mutlaka yusuf idim davut oldum şarkısı çalar.
 • nizamettin nazif tepedelenlioğlu'nun 1928 yılında yazdığı roman. genel olarak istanbul'un fethini anlatır. romanda ii. mehmet, en azından kara davut'la döğüstükleri sahnede, biraz korkak bir tip olarak çizilmiştir. zamanında epey popüler olmuş ve hatta devasa bir tarih filmi çekmek isteyen columbia şirketi, film yapmak üzere senaryo hakkını da almıştır ama daha sonra ben hur filmini çekmeye karar vermişlerdir.
 • http://www.youtube.com/watch?v=k3taebiuyju böyle de bi şarkısı vardır güzeldir vesselam.. bence güzel..
 • mermilerin ucunu + şeklinde çizen adı gibi gözü de kara miroğlu modu. yavuz hırsız ile aynı stilde giyinir.
 • 1953 ve 1967 yılında iki kez çekilmiş film. 1967'deki filmin başrolünde kartal tibet bulunmaktadır.
 • karagümrük semtinin tarihiyle müsemma olmuş efsanevi bir isimdir. semtin tarihine ilişkin bazı yazılarda fatih sultan mehmed'in kara gümrüğünün başına geçirdiği ve döneminde namlı bir kişi olduğu rivayet edilir. yine rivayete göre şehrin ilk kabadayısı sayılır.
 • delail-i hayrat şevarik-il envar kitabını, kanuni sultan süleyman zamanında çevirmesiyle, ün yapmış muhterem zat. hatta kitabı orjinal ismiyle bulamazsınız. kara davut derseniz bulursunuz. esas yazarı fas'lı alim, muhammed bin abdullah'tır. allah yazandanda çevirendende razı olsun. salavat-ı şerife üzerine yazılmış, en kapsamlı kitaptır.
 • kara davud muhammed bin kemal izmitî (ö. 1541). kanuni süleyman dönemi din bilginlerinden. bursa'da vefat etmiş olup, bursa'da bir semte adını vermiştir. adını alan davut kadı semtinde yine adını alan davut kadı camisi vardır.
  bir halk çoksatarı olan delail-i hayrat şerhi kitabının yazarıdır. vikipedi'de delail-i hayrat sayfası var.
  başka birçok dönemde birden fazla kara davut/kara davud'lar var. örneğin birgi'de galiba iki tane kara davut mezarı birgivi türbesinin çevresinde bulunmakta.

  galiba onun kitabından menkıbe/anlatı örnekleri veren kara davud bin kemal sayfası..
  kşz. kara davut paşa.