şükela:  tümü | bugün
 • film kara'dır, umutsuzdur, karanlıktır... extra için (bkz: film noir).
 • kara film: ‘film noir’. 1950’li yıllarda amerikan toplumundaki savaş sonrası karamsarlığından etkisinde şekillenmiş; yer altı kültürünün temsil edildiği, karanlık mekanlarda ve şehrin arka sokaklarında geçen, hikayenin ikonalaşan kişilik ve ilişkilerin etrafında örüldüğü bir sinema türüdür. en önemli örneği billy wilder’ın çifte tazminat isimli filmidir. ikinci dünya savaşından sonra amerika’ya göç eden alman yönetmenlerin dışavurumcu alman sinemasının etkisini hollywood’a taşıdığı düşünüldüğünde, kara filmin esinlendiği kaynak, 1919 yılında robert wiene tarafından çekilen sessiz film dr. caligari’nin muayenehanesi. ayrıca edward hopper’ın sinematografik resimleriyle kara film kareleri arasında yakın bir bağ vardır.
  (bkz: film noir)
 • kara tiyatro'nun bir uzantisi
  ilk filmi istanbul 2008'dir.
 • gergin, boğucu, ürkütücü ve kötümser bir havada gelişen, soygun, uyuşturucu kaçakçılığı, şiddetli ölüm, santaj ve cinselik gibi öğler barından film.
 • kara film 1940'lar yada 1950'lerde kalmamış sonraları bile bazı filmlerde görülmüştür. taxi driver filmi bunun en büyük örneğidir. çin mahallesi, şarküteri filmleri yeni kara filme örnektir. genellikle siyah beyaz yada soluk renkler kullanılır ve izleyiciyi o ruh haline sokmaya çalışılır.
  türkiye'de zeki demirkubuz tarzı kara filme en çok yaklaşandır.
 • günümüzde, her türlü çöp (trash) ürünü kara film diye sunanlar olsa da; doğru olan kara filmin (varsa) sınırlarını çizebilmek, bu sınırlar dahilinde sinematografik anlamda türü incelemek, sınıf- landırmak ve nihayetinde kaliteli ve ucuz örnekleri arasındaki farkı belirginleştirmektir.

  nedir şu kara film ya da "ben neden her lynch filmine boş bak- mak zorundayım" diyenleri de, türü tanıyıp olaya geçmişe dönük bir bakış açısı getirmek isteyenleri de fazlasıyla memnun edece- ğine inandığımız özel film noir dosyamızla karşınızdayız.

  kara film
hesabın var mı? giriş yap