şükela:  tümü | bugün
  • insanın sadece kötü günlerinde yanında olan, mutluluğunu paylaşmayan, paylaşmak istemeyen, ve hatta bu mutluluğa tahammül edemeyen so called dostumsular vardır ki, bunlar da bu kapsama girmektedir. kurulan arkadaşlık sadece çekilen acıların paylaşımından ibaretmişçesine biraz mutlu olmaya kalksanız buhar oluverirler. değişiktir.
  • en zor aninda sana el uzatan kisi
  • iyi günde kötü günde her daim yanınızda olan bir insan olabileceği gibi bir de sadece zor günlerinizde yanınızda bitiveren o çok özel bir dost da olabilir. zira işi gücü başından aşkındır, sizinle her daim iletişim kuramıyordur ama dostluk yüreğinde saklıdır; bir zora düşmeye görün, anında yetişir hızır gibi, yürek ferahlatır...
  • kötü günlerde yaptıkları yatırımlar vesilesiyle iyi günlerinizin sermayedarlarıdırlar aynı zamanda.
  • bu kara gün dostu diye anılanların çoğu çevresindekilerin hasta ve aciz zamanlarından tatmin olup, sözde yaptıkları iyilikleri sosyal medyadan çevreye duyurarak pirim yapma peşindedirler. bu kişiler, çoğunlukla birinin mutlu ve başarılı oldukları zamanları hazmedemeyip o zamanlar genelde uzak dururlar. kendi hayatlarına bakılırsa, genelde bok gibi bir yaşam sürerler. kendileri de aynı şekilde hüzünlü, başarısız, şanssız olarak yorumladıkları hayat hikayelerine ortak ararlar ve bunu onaylatmak isterler. ha kazayla hayatlarında bir başarı kazanırlarlarsa da havalarından geçilmez. esas beceri karşısındaki mutlu ve başarılıyken bunu onunla paylaşabilmek, aynı zamanda kendi mutluğunu da başkasıyla paylaşabilmektir. kimse vırvırvır kafa siken birini haybeye dinlemez.
  • benim efendim. istediğiniz kadar ağzıma edebilirsiniz. umurumda değil. insanın prensipleri olmalı. benim düsturum da, öyle ya da böyle yakınımda bulundurduklarıma ilelebet sırtımı dönmemek. denedim. olmuyor. dönemiyorum. yeni tanışmış olmamız bile kâfi yeri geldiğinde. bir kahve içtiysek bile hatırı vardır bünyemde. o derece.

bir insanla görüşmesem de, konuşmasam da, başı sıkıştığında özellikle sağlık konusunda insaniyet namına elimden geleni yapıyorum. bir beklenti ile değil, öyle ya da böyle bir şekilde tanıdığım bir insanın kötü durumunu bile bile hiçbir şey yapmamazlık edemeyeceğimden. komşun açken senin tok yatamaman gibi... pişman mıyım? asla...

her ne kadar annem kullanıldığımı söylese ya da bazı paranoyak arkadaşlarım parayla arkadaşlıklarını satın almaya çalıştığım gibi ithamlarda bulunsa da 38 senelik hayatımda değişmedim, değişmeyi de düşünmüyorum. ben, kendimden ve düşüncelerimden sorumluyum. bir insana aramızdaki ilişki ne olursa olsun gelip benden birşey istediğinde ya da eskaza durumundan haberdar olduğumda birşey yapmamazlık edemem. isteyen aptal desin, isteyen içten pazarlıklı. neyi, ne için yaptığımı kendim dışında kimsenin anlamasına gereksinim duymuyorum ve içimdeki insan sevgisini görebilenlerle hayatıma devam ediyorum. "kaybettiklerim, dağıttığım servetimdir".
  • yok böyle bişi pek
    ama isterseniz şu var (bkz: iyi gün dostu)..
  • asıl zor olan mutlu zamanları paylaşmaktır.
    derdinizi pür dikkat dinleyen, kendi derdiymiş gibi benimseyen, sizi rahatlatmaya çalışan, sürekli yanınızda olduğu mesajı veren arkadaşınız/dostunuz, aynı duyarlılığı çok mutlu olduğunuz zamanlarda da gösteriyor mu dersiniz?
    zor anlarda, siz derdinizi anlatırsınız ve susarsınız genelde. karşı taraf sürekli sizi rahatlatmaya çalışır,teselli verir,örneklemeler yapar,kafa yorar, alternatif sunar, yardımcı olmaya çalışır, bazen sizden daha çok öfkelenir, sizin adınıza hesaplar sormaya kalkar, sizinle üzülür, hatta ağlar ya da türlü maymunluklar yapar,keyfinizi yerine getirmek için uğraşır falan falan.. eee? bu zaten olması gerekendir. dost dediğin böyle olur.
    bu türdekilere mutlu anlarınızı büyük bir hevesle, iştahla anlatırsınız, konuşursunuz konuşursunuz, içiniz içinize sığmaz, yerinizde duramazsınız. o kötü gün dostu hassasiyeti uçup gitmiş, "yaa,hımm,iyi,güzel güzel.." gibi "çok da umrumda" mesajı içeren saçma sapan kelimeler sıralayan duygusuz,ruhsuz biri gelmiştir. ulan 2 gün önce benimle ağlıyodun, çok üzülmüştün. e ben çok iyiyim artık, sevinsene benim için, rahatlasana, mutlu olsana. nooldu,zor mu geldi?
    velhasıl ,sadece kara gün dostu(?) olan adamdan korkarım ben, güvenmem. felaketlerimi mi kolluyosun yahu, bi kere de "gel bunu kutlayalım" de.
    benim için dost kişisinin esas özelliği iyi günde de, kötü günde de yanımda olmasıdır. eğer her ikisini de barındırıyorsa,işte odur gerçeklik.
  • aslında dost budur. sadece iyi gününde yanındaysa o kişiye dost demek dost kavramının içini tamamen boşaltmaktır.
  • - en zor günlerinizde size normalden daha fazla destek çıkan, hayata küsmemeniz için elinden gelen yardımı gösteren insan.
    - sizi siz olduğunuz için seven insanın ortaya çıkması durumu.