şükela:  tümü | bugün
 • harbiye denildiğinde ilk akla gelen okuldur. bir çok cumhurbaşkanı yetiştirmiştir. ankara bakanlıklar'da meclisin tam karşısındadır.

  eski isimleri:
  mühendishane-i berri-i hümayun
  mekteb-i şahane-i harbiye

  (bkz: harbiye)
 • dikmen caddesinden nizamiyesine kadar olan mesafede yer alan oldukca dik sayilabilecek ve "tegmen osurtan yokusu" olarak bilinen bir yol ile ulasilan mekan.
 • mühendishane-i berri-i hümayun isimli okulun topçu subayı yetiştirdiği doğrudur. fakat kara harp okulu'nun geçmişteki adı olmadığı* doğru değildir. harbiye ile alakası vardır.

  yeni oluşturulan ordunun subay ihtiyacını karşılamak için; 1795’de topçu ve istihkam subayı yetiştirmek üzere mühendishane-i berri hümayun istanbul eyüp’te açılmıştır, ikinci mahmud’un fermanı ile 1834 yılında kurulması çalışmalarına başlanan mekteb-i harbiye 1 temmuz 1835’te maçka’da sultan ikinci mahmut’un da katıldığı bir tören ile eğitim ve öğretime başlamıştır.
  (bkz:http://www.kho.edu.tr/khobilgi/tarihce/)
 • komutani tumgeneral seviyesinde, 4 ogrenci (harbiyeli) taburundan mutevellit askeri okul. turk ordusu'nun gozbebegidir. iceride bol miktarda ye$illik ve egitim hususunda akla gelebilecek ve gelemeyecek her turlu imkanlara sahiptir.
  en genel olarak iki birimden olu$ur. eski adi ile "ogretim ba$kanligi" yeni adi ile "dekanlik" -akademik birim/tuggeneral seviyesinde- ve komutanlik.
 • aziz nesin'in mezun oldugu okuldur.
 • turkiye ingilizcesiyle ismi "black war school" 'dur ; fakat amerikan ya da britanya ingilicesine gore ise "army force academy" olarak literaturde yerini alir.

  edit: saka sadece saka, espri yani kimse yanlis anlamasin.
 • tam anlami ile erkek kulturu egemen bir yatili okul, arti bir nebze hapishane ya$antisi hakim oldugundan (harbiyeli'nin tanimidir) makaranin, abaza muhabbetinin dorukta oldugu okul. ke$olar, jawslar, hepsi bir arada.
  delice ozledigim okul.
 • felsefesini"subay adaylarina vatan ve millet sevgisini asilamak, bilgi ve beceri kazandirmaya calismak"seklinde aciklayan okul.
 • gelecekte devletimizin gururu olacak sultani'den nice kardeşim odtü'de, itü'de, boğaziçi'nde odun gibi dünyadan bihaber yaşarken, "geçen gün cnn'de gördük, sizin orada yine lise öğrencileri yürüyüş yapmış, ne de olsa ihtilalin torunları onlar..." diye dünyanın bir ucuna telefon açan bir arkadaşımın okuduğu, uçan kuştan haberi olan bilgili, kültürlü, sosyal, kısaca "kaliteli" subaylar yetiştiren okul.

  sanırım artık west point'e öğrenci gönderilmiyormuş. sebebi ise, kara harp okulunun daha yüksek bir seviyeye sahip olması...