şükela:  tümü | bugün
 • hristiyanlığın yükseldiği dönemlerde yayılan bir inançtır.

  eski mısırda kara kediler bugünkü inancın aksine kutsal sayılmaktaydı, hatta toplum dişi kara kedilerin tanrıça olduğu kabul ediyordu. bu kedilerin öldürülmesini engellemek için kanunlar bile çıkarılmıştı. o dönemlerde medeniyetin yayıldığı diğer bölgelerde de durum farklı değildi, hatta bazı yörelerde insanın önünden kara kedi geçmesinin şans getireceğine bile inanılıyordu.

  hristiyanlık yayılmaya ve kendinden önceki kültürlerin sembol olarak kabul ettiği şeylere kötü anlamlar yüklemeye başladığında insanların kara kedilere bakış açısı değişmeye başladı (aslında bu durumu diğer ilahi dinler içinde bir şekilde genelleştirebiliriz). hristiyanlığın; inatçılık, özgürlük gibi karakter özelliklerine şeytani anlamalar yüklemesi ve kara kedilerin geceleyin şeytana dönüştüğü gibi inançların klise tarafından avrupaya yayılması insanların bu hayvanlara olan nefretini iyice arttırdı. evinde kedi besleyen binlerce kadın; cadı ya da büyücü olduğu gerekçesiyle kedileriyle birlikte yakılarak öldürüldü.

  zamanla bu tip fikirler azalsa da kara kedinin uğursuzluk getirdiği inancı benim bu yazıyı yazdığım dakikaya kadar gelmiş.
 • bunun dışında çok uzun seneler evvel -doğada yaşadığımız dönemde- en çok sayıda insan ölümüne sebep olan ailenin kedigiller olması ve bu durumun insan tarafından zamanla iç güdüselleştirildiği; toplumda kedilerin uğursuz sayılması inancının yayılmasında bu durumun da etkisi olabileceğini savunan görüşler de mevcuttur. araştırmak güzeldir.
 • (bkz: batıl inanç)
 • britanya adasında muhtemelen hristiyanlığın kıtaya göre geç yerleşmesi sebebiyle yoktur bu inanç.

  aksine kara kedi şans semboludur iyi şans dilemek için yapılan hazır tebrik kartlarında mutlaka kenarda bir yerde kara kedi resmi bulunur. herhangi bir kitapçıda, hatta bakkalda bu duruma şahit olunabilir.
 • insanlardaki ırkçılık merakının kedileri bulması, başa gelen şanssızlıklarda suçu kediciklerin tüy rengine atma ihtiyacı.özellikle çocuklara empoze edilir bu inanç, kara kedi görüldüğünde kafanın başka taraflara çevrilme çabası gibi saçmalıklara kalkışılır, ardından tahtaya vurmak da çok yerinde bir hareket olacaktır mesela.böyle ritüeller sürüp giderken mahallenin kara kedisi olmanın da mutlaka çeşitli zorlukları vardır.(bkz: kara kedi)
 • matrix filminde matrix sisteminin kaymasıyla ilişkilendirilmiştir.
 • diğer renkli kedilere göre az olmalarından kaynaklanan bir saçma inanıştır.
  tüm kediler cazibelidir de bu kara olanlar pek başkadır.
  ben tapar tüm kedilere ama karalara daha bir bakarım...
 • mantıksız bir inançtır; geyiktir, hurafedir. kanguru kırması bir pisiyle yaşayanlar bilirler, bu tür pisiler hareket etmek için arka ayaklarını asgari kuvvetle de olsa kullandıklarında azami kuvvet gösterecekleri için, üzerlerinde bulundukları eşyayı devirmek gibi türlü sakarlık yapabilirler. üstünden kalktıkları ağır bir tabureyi ayağınızın baş parmağının üzerine devirmek, kucağınıza zıplamak için aynı parmağın üzerine basmak suretiyle yaylanmak, mikrodalga fırının üzerinde yakalandığında koklamakta olduğu yemek tabağıyla beraber yere inmek, vb. gibi eylemler olsa olsa sakarlık olarak değerlendirilebilir ve bu da sadece siyah pigment bolluğudan muzdarip tüylü bünyelerde bulunmamaktadır.
 • kediler tüylerinin özel yapısı nedeniyle vucutta biriken elektriği atmanıza yardım eder. bugün yapılan araştırmalarla da kanıtlanan bu durum eskiler tarafından da bilinirdi. kediler bölgedeki elektiriği toplayan varlıklardır. siyah da diğer renkleri tamamen emen bir renk. aynı seyin enerjiler için de geçerli olduğu söylenir. siyah kediler tam da bu yüzden yıllarca negatif enerji patoneri kabul edildiler.
  ortaçağ avrupası'nda kara büyücülerin kedilerin bu özelliğini kullanarak kötü büyüler yaptığı ileri sürüldü. yani black magick/ magie noireustaları kara kedilere negatif enerjiler yüklüyor ve bu kara kedileri hasta etmek, öldürmek istedikleri insanlarla temas ettiriyorlar bu şekilde kötülük yapıyorlardı. dolayısıyla kara kedi korkusunun insanların büyücünün yolladığı bir kara kedinin hışmına uğramaktan korkmasıyla açıklamak mümkün. tabi bunlar ortaçağ avrupasının en kara dönemininin inançları.
  ancak kara kediler özellikle de bu türün dişileri antik mısır'da tanrıça veya tanrıçanın elçileri olarak kabul ediliyordu. ben kara kedilerin ortaçağ büyücülerinin zulum araçlarından biri olduğuna inanmak yerine mısır inanışını tercih ediyor siyah ve dişi kedileri uğurlu bir varlık olarak kabul ediyorum. hem ne demişler iyiler siyah giyer